Son yıllarda ulusal ve uluslararası arenalarda elde ettiği başarılarla göğsümüzü kabartan, 'SARI ASENA' lakaplı 15 yaşındaki Milli sporcu ve hemşehrimiz Elif Naz Kara'yı bir de kendisinden dinledik.

Türkiye Milli Wushu Kung Fu sporcusu ve Giresun Göreleli hemşehrimiz Elif Naz Kara ile gerçekleştirmek istediğimiz röportaj talebimizi büyük bir samimiyetle kabul eden ve bizlere yardımcı olan, annesi Nesrin Kara hanımefendiye, babası Yaşar Kara beyefendiye ve abisi Hakan Mustafa Kara kardeşimize teşekkürlerimizi sunarız.
   
- Merhaba Elif Naz, seni kısaca tanıyabilir miyiz?
Elif Naz Kara;
- Adım Elif Naz Kara, 15 yaşındayım, İstanbul doğumluyum, aslen Giresun Göreleliyim. Ümraniye Merkez Anadolu Lisesinde 10.sınıf öğrencisiyim. Wushu Kung Fu branşında Milli sporcuyum.
   

273854408_485441286535306_571574306271728767_n

- Spor kariyerine ne zaman ve nasıl başladığından bahseder misin?

Elif Naz Kara;
- 7 yaşımda başladım, bir arkadaşım bu spora başlamıştı, bende merak ettim, o merakla başladım, şimdi buralardayım.

- Bu spora ilgin nasıl gelişti?
Elif Naz Kara;
-Bahsettiğim gibi ilkokulda bir arkadaşım bu spora gidiyordu, çok istediğim halde, küçük olduğum için ailem beni göndermek istemedi, aileme çok yalvardım, çok ağladım o dönemde. Sonunda razı oldular, annem babama bir götür bakalım dedi. Spor salonunda Ali Hocam vardı, hem Wushu’yu hem de kendini sevdirdi. Şimdi bende kazandıkça madalyalarımı seviyorum, sayısı daha çok artsın istiyorum.

- Bize kısaca ailenden bahseder misin? Onların spor kariyerine yaklaşımları nasıl?
Elif Naz Kara;
- Babam emekli özel harekat polisi, annem emekli hemşire, abim üniversitede yüksek lisans yapıyor. Benimle daha çok annem ilgileniyor. İstanbul içi yakın yerlerde olan müsabakalara babam ve annemle birlikte gidiyoruz ama şehir dışı olduğu zaman mutlaka annemle birlikte gidiyoruz. Müsabakalarda annemin heyecanını tarif etmek mümkün değil. Abim uzakta okuduğu için yanımda olamıyor ama sürekli haber bekliyor. Bana destekleri çok büyük. Ancak bu kadar söyleyebilirim. Anlatılmaz duygular, ancak ailemle yaşanır.
   

elif naz-1

- Okul, antrenman ve turnuvalar derken çok yoğun bir tempo olmalı, buna nasıl ayak uyduruyorsun?
Elif Naz Kara;
- Kendimi önce programlıyorum, eğer doğru bir planlama yaparsam otomatik olarak herşey yolunda gidiyor.

- Okul ve spor hayatın dışında farklı şeyler için vakit bulabiliyor musun? Kendini fiziksel ve mental olarak nasıl dinlendiriyorsun?

Elif Naz Kara;
- Boş vaktim hiç olmuyor, bir taraftan üniversiteye de hazırlanıyorum, bol bol test çözmeye çalışıyorum. Çok zor olsa da fırsat bulabilirsem ailem ve arkadaşlarımla kısa geziler yapıyorum. Ancak yazın boş zamanım oluyor, kitap okumayı seviyorum ve tatil için memleketime, Görele’ye gidip oralarda gezmeyi seviyorum.

GSB Spor Okulları açılıyor GSB Spor Okulları açılıyor
- Bir lakabın var mı? Turnuvalarda müsabaka öncesi nasıl motive oluyorsun?
Elif Naz Kara;
- Evet var, lakabım Sarı Asena, bu isim çok hoşuma gidiyor. Zihnimde sürekli olarak kazanacağım diye tekrar ederek kendimi motive ediyorum.

- Bize sportif başarılarından bahseder misin?
Elif Naz Kara;
- 2013 yılında beri yarışıyorum. Birinciliklerim çoğunlukta ama ikinciliklerim de var. Uluslararası müsabakalarda Milli sporcu olarak 2019’da ‘Uluslararası Avrasya Balkan Açık Wushu Kung-Fu Şampiyonası’nda Nanquan, Nandao ve Dadao kategorilerinde birinciliğim var. Ayrıca 2021 yılı Temmuz ayından bu yana yapılan tüm turnuvalarda Türkiye şampiyonluğum var.

- Sırada yaklaşan hangi turnuvalar var?
Elif Naz Kara;
Mart ayı sonunda İstanbul Şampiyonası, 13-15 Mayıs tarihlerinde Avrupa Şampiyonası var.
   
273887693_1077470929484799_7864484686559973059_n

   

- Yakında Türkiye’yi yurtdışında temsil edecek misin?
Elif Naz Kara;
- Evet, Avrupa Şampiyonasında inşallah bayrağımı en iyi şekilde temsil edeceğim.

- Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz Elif Naz, seni tanıdığımız için çok memnun olduk. Tüm Giresunlular gibi bizde seninle gurur duyuyoruz, başarılarının artarak devam etmesini dileriz.  
Elif Naz Kara;
- Çok teşekkür ederim.
   
Göreleli Sarı Asena, Elif Naz Kara'nın sayısız başarılarından bazıları;
   
4-14 Temmuz 2021 tarihinde Sakarya'da düzenlenen Türkiye Gençler Wushu Taolu, Sanda Light Sanda, Tui Shou Şampiyonasında; Nandao kategorisinde birincilik,
  
15-17 Aralık 2021 tarihinde Sakarya'da düzenlenen Türkiye Gençler Wushu Kung Fu Geleneksel Şampiyonasında; Nanquan ve Dadao kategorilerinde birincilik,
  
5-16 Şubat 2022 tarihinde Antalya Kemer'de düzenlenen Türkiye Gençler Wushu Kung Fu Türk Milli Takım Seçmelerinde; Nanquan kategorisinde ikincilik, Nandao kategorisinde birincilik.
    
WhatsApp Image 2022-02-15 at 11.05.03
  
MEDYA 28 Özel Röportajı