D S C F4901


2018 yılında kurulan ve şimdiye kadar iki çocuk oyunu oynayan Bulancak tiyatro grubu Replik Tiyatro, "Giresun'un Değerleri Bizim Uşaklar" adlı ilk yetişkin oyunuyla hiçbir zaman bir araya gelmemiş olan şair ve oyun yazarı Can Akengin, bağlama üstadı ve derleme sanatçısı Kadir Üstündağ, kemençe üstadı Picoğlu Osman ve şair, bestekar Ahmet Kaçar'ı bir araya getiriyor, sanatın ve sanatçının önemini hatırlatarak seyircilerini duygusal bir oyunla buluşturuyor.

D S C F4905


"Ne diyordu gazeteler onun için Giresun'un yitik şairi Can Akengin'i yitirdik"


Sanatçıyı yaşarken anlayıp destekleyenlere... Senaryosu Ertan Kara tarafından yazılan ve Yaşar Kemal Habiboğlu tarafından yönetilen oyunda Can Akengin'i Şenol Yaşar, Kadir Üstündağ'ı Tekin Bingöl, Picoğlu Osman'ı Semih Baş, Ahmet Kaçar'ı ise Ertan Kara canlandırıyor.

"Giresun'un Değerleri Bizim Uşaklar", 12 Nisan 2024 Cuma günü üçüncü kez sahnelendi. Seyirciler tarafından büyük ilgiyle tekrar tekrar izlenen tiyatro oyunu, şiir, ud, bağlama ve kemençeyle müzikal bir keyif sunuyor.

Oyun, Görele'li kemençe ustası ve derlemeci ''Picoğlu Osman'ı'', Giresun Bilgi Yurdu Kurucusu ''Şair Can Akengin'i'', "Oy Bulancak Bulancak" türküsünü bestelemiş, ''Ordu'nun Dereleri'', ''Kömürlük Dağı'', ''Ekin Ektim Çöllere'', ''Çınarlar Deresi'' gibi türküleri derlemiş olan ''Kadir Üstündağ'ı'' ve Fethi Karamahmutoğlu, Selahattin İnal, Şükrü Tunar gibi bestekarların şiirlerini besteleyen ''Ahmet Kaçar'ı'' bizlere anlatıyor.

Değerli sanatçıların yaşadığı zorlukları gözler önüne seren oyun, "sanatçıyı yaşarken anlayıp destek verenlere" sesleniyor.

D S C F4908

Ordu'da ''Karadeniz Pediatri Sempozyumu'' Ordu'da ''Karadeniz Pediatri Sempozyumu''

"Belediye Kadir'in cenazesini kaldırmış. Cenazesinde 5 kişi varmış."


Bulancak'ın İhtiyacı Kültür Merkezi

CHP Belediye Meclis Üyesi Reşat Nuri Özdemir ve CHP Kadın Kolları, oyunun konukları arasındaydı. Özdemir, oyunculara gül vererek tek tek tebrik etti. Konuşmasında, Bulancak Belediyesi'nin ilerici sahneye sahip çıkarak yeni bir Kültür Merkezi inşa edeceğini belirtti. Özdemir, "12 ilden büyük Bulancak'ın ihtiyacı bir Kültür Merkezidir. Yeni yapılacak merkezde tiyatro, müzik, konservatuvar ve resim bölümleri olacak. Bulancak, sosyal ve kültürel anlamda 20 yıldır geriye gitti. Ancak şimdi ileriye bakacak, sanatçısıyla marka olacak" dedi.

D S C F4895

Oyunun konuğu, sevimli bir dostumuzdu.


2F1E76D0 338D 4E14 9Dd1 31Bf289F75Db

Yönetmen: Yaşar Kemal Habiboğlu 
Oyuncular: Şenol Yaşar, Ertan Kara, Tekin Bingöl, Semih Baş 
Makyöz: Dilek Baş
Işık: Burak Baş
Ses: Oğuzhan Pekdemir 
Teknik Destek: Oğuzhan Erdoğan
Sahne ressamı: Selen Karaibrahim, Oğuz Elikara, Umut Taşdemir
Fuaye dj: Mesut Geçici 
Afiş fotoğrafı: Ömer Ermiş
Dış Ses: Fırat Akyol
Teknik Katkıda Bulunanlar: Burak Aydın, Emrah Tırsi, Fatih Konanç