Kahramanmaraş ili Pazarcık merkezli 7.7 büyüklüğünde ve Elbistan Merkezli 7.6 büyüklüğünde peş peşe meydana gelen iki büyük depremin yaralarını sarmak için tüm dünyada olduğu gibi Giresun ilinde de çalışmalar gece gündüz devam ediyor.

Giresun-Ordu Havaalanı'nın balıkçıları mağdur eden uygulamasına tepki Giresun-Ordu Havaalanı'nın balıkçıları mağdur eden uygulamasına tepki

Depremin meydana geldiği 6 Şubat Pazartesi günü sabah saat 06.00’da Sayın Valimiz Enver Ünlü’nün talimatı ve başkanlığında, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Yönetim Merkezinde bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda afet bölgelerine gönderilecek arama, kurtarma, ilkyardım ve lojistik desteklerin koordinesi ve sonrasında Giresun’a gelmesi muhtemel depremzedelerin konaklaması başta olmak üzere yapılacak çalışmalar ele alındı. Yardımların koordineli bir şekilde bölgeye ulaştırılması için gerekli birimler oluşturularak, arama, kurtarma ve sağlık ekip ve ekipmanları başta olmak üzere ilk etapta acil müdahale ekiplerinden oluşan gruplar, sabahın ilk saatlerinde bölgeye gönderildi. İlerleyen saatlerde ise depremden kurtulan afetzedelerin ilk etaptaki yiyecek, içecek ve giyinme ihtiyaçlarının karşılanması için toparlanan lojistik yardımlar bölgeye gönderildi.

Vali Enver Ünlü’nün bizzat takipleriyle, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde oluşturulan AFAD Koordinasyon Merkezi tarafından, il merkezi ve ilçelerden toparlanan yardımların afet bölgesine gönderilmesine bir haftadır aralıksız devam ediliyor. 

2023_57_03Bugüne kadar Giresun Valiliğimizin koordinasyonunda; 1904 personel ile 450 adet ekskavatör, kanal kazıcı, yükleyici, treyler, vinç, kamyon, arama kurtarma aracı, itfaiye-arazöz, ambulans, otobüs-minibüs, otomobil/pick-up, cenaze aracı; jeneratör, konteyner, karavan gibi teçhizat taşıyan araç; 397 adedi de yiyecek, içecek, giyecek, ısınma, temizlik ve hijyen vb. gibi yardım malzemesi taşıyan araç olmak üzere toplam 847 araç bölgeye intikal etti.