Giresun'un Yeşil Lezzetleri Gastronomi Festivali Yapılacak Giresun'un Yeşil Lezzetleri Gastronomi Festivali Yapılacak

Bük, yaptığı açıklamada, mali müşavirlerin iş yükünü hafifletecek çözümlerin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Img 20240424 Wa00071 1
 

“MALİ MÜŞAVİRLER OLARAK NEREDEYSE 7/24 OFİSLERİMİZE HAPSEDİLİYORUZ”

Mali müşavirlerin artan iş yüklerine dikkat çeken Bük, şöyle devam etti:

“Bugün mali müşavirlerin sırtındaki yük artık dayanılmaz bir boyutlara ulaşmıştır. Meslek mensupları aracılığıyla alınan beyan ve bildirimlerin sayısı her geçen gün artmakta, bu beyan ve bildirimlerin içerikleri kolaylaşacağına zorlaşmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde iş verimini artırmak için haftalık çalışma günlerinin dört güne indirilmesi tartışılırken biz mali müşavirler olarak neredeyse 7/24 ofislerimize hapsediliyoruz.

İktisadi ve sosyal hayata ilişkin ihtiyaç duyulan hemen her veri mali müşavirler aracılığıyla toplanılır hale gelmiştir.

Resmi, idari ve hafta sonu tatilleri Ramazan Bayramı ile birleşince toplam on iki günlük tatil nedeniyle nisan ayında çalışma günü olarak sadece on sekiz gün kalmaktadır. Bu kadar kısa süreye bu kadar beyan ve bildirimin sağlıklı bir şekilde verilmesine imkân yoktur.”

Img 20240424 Wa0001 1

“BAKANLIĞIN TALEPLERİMİZİ DİKKATE ALMASI İÇİN BİRİMİZİN ÖLMESİ Mİ GEREKİYOR”

     Bük, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerine yaptıkları başvuruların dikkate alınmadığını da ifade ederek, “Önerilerimize yıllardır sessiz kalınması sebebiyle büyüyen bu sorunların ortadan kaldırılması için beyan ve bildirimlerin sadeleştirilmesi, bilgi sistemleri alt yapılarının modernizasyonu şarttır. Ölçüsüz bir iş yükü ve adil olmayan ücret tarifesi, mali müşavirlerin iş ve yaşam dengesini olumsuz etkiliyor ve insani yaşam hakkını ellerinden alıyor. Sorunlarımıza ivedi olarak çözüm üretilmesi için haykıran meslektaşlarımızın çığlıklarına duyarsız kalınmamalıdır. Artık mevcut işlerimizi yapamaz hale geldik, bıçak kemiğe dayandı. Başvurularımızın dikkate alması için meslektaşlarımızın masa başında ölmesi mi gerekli” diye konuştu.

“MESLEK CAMİAMIZDA BİR İNFİAL HALİ VARDIR”

Azmi Bük, “Şu an meslek camiasında bir infial hali mevcuttur. İnsani şartlarda yaşamak biz mali müşavirlerin de anayasal hakkıdır” diyerek, taleplerini şöyle sıraladı:

Hazine ve Maliye Bakanlığından her ay beyan sürelerinin uzatılmasını değil, günümüzde yapay zekâ teknolojisinin kullanıldığı bir çağda, elektronik uygulamalar aracılığıyla toplanan verilerin etkin bir şekilde sınıflandırılmasını ve yasal olarak veri talep eden kurumlarla, örneğin TUİK, Merkez Bankası ve Kamu İhale Kurumu gibi tüm kamu kurumlarıyla paylaşılmasını talep ediyoruz.

Img 20240424 Wa0000 1
 

“VERGİ BEYAN DÖNEMLERİNDE RESMİ TATİL GÜNLERİ DİKKATE ALINMALI”

Aynı verilere dayalı olarak yapılan tekrarlı beyan ve bildirim yüklerinin hafifletilmesini istiyoruz.

Ayrıca, vergi beyan dönem ve sürelerinin, resmi tatil günleri dikkate alınarak düzenlenmesini talep ediyoruz.

Meslektaşlarımız gece gündüz demeden rutin işlerinin yanında ay sonuna kadar kurumlar vergisi beyannamelerini yetiştirmek için uğraşmaktadırlar. 

Bayram tatili nedeniyle çalışmaların sekteye uğraması, mükelleflerden bilgi ve belgenin toplanamaması sebebiyle kurumlar vergi beyannamelerinin süresinde sağlıklı bir şekilde hazırlanabilmesi mümkün değildir.

Img 20240424 Wa0000 1 (1)

“MALİ MÜŞAVİRLER ADETA CİNNET GEÇİRME NOKTASINA GETİRİLİYOR”

Kurumlar vergisi beyannameleri bile süresinde hazırlanıp beyan edilemeyecek durumda iken bir de bundan 17 gün sonra geçici vergi döneminde enflasyon düzeltmesi işlemlerinin yapılmasının ve beyanname ekine bilançonun eklenmesinin istenmesi, biz mali müşavirlerin adeta cinnet geçirmesine sebebiyet vermektedir.

Devlet bizim devletimizdir. Tabi ki kriz dönemlerinde herkesin elini taşın altına koyması ve var gücü ile çalışması gereklidir. Ancak, hiçbir kamu gücünün de bir meslek grubuna bu kadar yüklenmeye, insanların psikolojilerini bozmaya hakkı yoktur.

Mali müşavirlerin işlerini daha sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için haklı ve insani taleplerimizin ivedilikle hayata geçirilmesini bekliyoruz.”

Img 20240424 Wa0006 1 (1)

Giresun Öncü - Hakan Kabahasanoğlu