Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferinin 101.yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları Giresun’da büyük bir coşku ve heyecan içerisinde yapıldı.

Giresun Valiliği Hükümet Konağı önünde saat 11.00’de gerçekleştirilen kutlama programı; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ile Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu’nun kolluk birliklerinin, öğrencilerin, resmi ve özel kuruluşlar ile halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

F4xhgfvXIAAOdTw

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türk Büyüklerimiz, Malazgirt’te, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz’da ve tarihin her döneminde bu cennet vatan için canını ortaya koyan aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygı duruşunun ardından program İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Programda, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı okundu.

Giresun Sosyal Bilimler Lisesi Öğretmeni Hüseyin Karagöz’ün günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Vali Serdengeçti tarafından bir konuşma gerçekleştirildi.

F4xhGD3W0AA_CfQ

30 AĞUSTOS ZAFERİ BİRÇOK MAZLUM HALKA İLHAM VE UMUT KAYNAĞI OLMUŞTUR

Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Serdengeçti, “Asırlara sâri şanlı tarihimizin mihenk taşlarından biri olan Büyük Zafer’in 101. yıl dönümüne kavuşmanın bahtiyarlığını hep birlikte yaşamaktan ve asra sığmayan bu kutlu coşkuyu sizlerle paylaşmaktan büyük bir onur duyduğumu belirterek sevgi ve saygılarımı sunuyor, programımıza hoş geldiniz diyorum.

Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde 1919 yılında Samsun’da başlattığı istiklal mücadelesi; tüm yokluk, yoksulluk ve imkânsızlıklara rağmen 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle zafere taşınmıştır.

30 Ağustos Zaferi, milletimizin canından daha aziz bildiği vatan topraklarında bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilanıdır. Bu zafer; siyasi ve sosyal sonuçları itibariyle tarihe yön vermiş, emperyalistlere karşı mücadele eden birçok mazlum halka ilham ve umut kaynağı olmuştur.

Dünya savaş tarihine geçen bu şanlı zaferle Milletimiz, Aziz Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatanı üzerinde asla boyunduruk kabul etmeyeceğini bir kez daha ispatlamıştır.” dedi.

42. VE 47. GÖNÜLLÜ ALAYLARIMIZLA NAM-I DİĞER KARA ZIPKALILARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ

Şenlikoğlu, "Dev projeler Giresun'a çok yakıştı" Şenlikoğlu, "Dev projeler Giresun'a çok yakıştı"

Vali Serdengeçti, konuşmasına kahraman ecdadımıza olan muhabbetiyle devam ederek “Millî Mücadeleyi zaferle taçlandıran, milletimize özgürlük kazandıran, bayrağımızın onurla dalgalandığı vatan topraklarını bizlere emanet eden kahraman ecdadımızla ne kadar gurur duysak azdır.

Özellikle bizler tüm Giresun olarak bağrımızdan çıkan 42. ve 47 Gönüllü Alaylarımızla, nam-ı diğer Kara Zıpkalılarımızla ayrı bir iftihar ediyoruz.

Gönüllü Alaylarımızın Kahramanları; savaşın en hararetli, en can alıcı noktalarında korkusuzca görev aldılar; tüfekleriyle, yıldırım kamalarıyla, bilek güçleriyle ve önemlisi de inançlarıyla ve imanlarıyla düşmana göz açtırmadılar.

Onların bizler için verdiği bu kutlu mücadeleyi asla unutmayacağız.

Ruhları şâd olsun.” sözlerini kullandı.

F4xhGD2WIAAV5Yj

BİZE EMANET EDİLEN BU VATANA GÖZÜMÜZ GİBİ BAKMAK VE DAHA İLERİYE TAŞIMAK HEPİMİZİN EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞUDUR

Konuşmasına gençlere ve öğrencilere seslenerek devam eden Vali Serdengeçti, “İstiklal Savaşı’mızın 30 Ağustos Zaferi’yle sonuçlanan tarihi kahramanlık destanı; milli şuur ve vazife duygusuyla yetişmiş olan sizlerle geleceğe taşıyacağımız güzide bir emanettir.

Meydanlarda kazanılar zaferleri ilimle, fenle taçlandırmadığımızda eksik ve yarım kalacaklarını biliyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde milletçe kazanılan zaferlerle bize emanet edilen bu vatana gözümüz gibi bakmak ve daha ileriye taşımak hepimizin en önemli sorumluluğudur.

Cenab-ı Hak hepinizin yolunu ve bahtını açık eylesin.” ifadelerine yer verdi.

YÜCE MEVLAM HAİNLERLE MÜCADELE EDEN TÜM KAHRAMANLARIMIZI DAİMA MUZAFFER KILSIN

Vali Serdengeçti, konuşmasını Türkiye Yüzyılında güzel ülkemizin gerçekleştirdiği büyük atılımlarla istikbale doğru yürümenin kararlılığı ve heyecanı içindeyiz. Millet olarak sahip olduğumuz tarihi misyon ve bulunduğumuz coğrafyadaki belirleyici rolümüz,  bir ve diri olma hususunda bizi daima şevk sahibi kılmaktadır.

Küresel ve bölgesel düzeyde hassas bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde yurt içi ve sınır ötesinde FETÖ, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri ile mücadele ederken diğer taraftan da mavi vatanımızda ve semalarımızda aziz milletimizin hak ve menfaatleri korunmakta ve aramaktayız.

Ülkemizi tehdit etmeye yönelik her türlü eylem karşısında ortaya koyduğumuz mukavemet ve birlikteliğimiz de yine Büyük Taarruz ruhunun millet şahsındaki canlı birer timsalidir.

Tüm bu değerler için karada, denizde ve havada, zorlu arazi ve iklim şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan tüm güvenlik güçlerimize kazasız, belasız, hayırlı ve başarılı görevler diliyorum.

Yüce Mevlam başta Pençe Kilit Harekâtı olmak üzere sınır ötesinde ve içinde hainlerle mücadele eden tüm kahramanlarımızı daima muzaffer kılsın.

Bu duygu ve düşüncelerle, Sultan Alparslan'dan 30 Ağustos Zaferi’nin mimarı Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar asırlardır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu seviyelere gelmemizde emeği geçen, katkı sağlayan bütün Devlet Büyüklerimizi, Komutanlarımızı, Aziz Şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden Kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor; hayatta olan kahraman gazilerimize, şehitlerimizin ve gazilerimizin kıymetli ailelerine sağlık ve afiyet diliyorum.

Siz değerli hemşehrilerimizin ve Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı içtenlikle kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” cümleleriyle tamamladı.

F4xhacyXAAAXUkv

Program; Giresun Şehit İsmail Bay Halk Eğitimi Merkezi tarafından gerçekleştirilen folklor gösterisi ve müzik öğretmenleri tarafından koro ve solo olarak icra edilen kahramanlık türküleri müzik dinletisi ile öğrencilerin okuduğu şiirlerle sürdü.

30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere tören alanında ödülleri Vali Mehmet Fatih Serdengeçti ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Giresun Valiliği önündeki kutlama programı tören geçişiyle sona erdi.

Kutlama törenine; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, mülki, adli ve askeri erkân, Bakanlıkların il temsilcileri, özel kuruluşların temsilcileri, belediye ve okulların Bayrak-Flama takımları katıldı.