Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının Deniz Bank destekleriyle düzenlediği Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması'nın bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirildi.

Tarımın, toprağın, ormanın, suyun önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesi, tarımsal gelişmeler ile tarım, orman, doğa, çevre ve insan ilişkilerini, estetik ve öznel bakış açılarıyla belgesel olarak arşivlerde yerini alması " amacıyla düzenlenen “13. Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması"nda dereceye giren ve sergilenmeye değer bulunan fotoğraflar; 23 Ocak 2023 tarihinde Giresun Can Akengin Sanat Galerisinde, halkla buluştu.

Serginin açılışına, Giresun Vali Yardımcısı Davut Sinanoğlu, Mehmet Fikret Çavuş, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın ve çok sayıda davetli katıldı.

Yarışmasının konusu; tarım, hayvancılık, orman, toprak, su, su ürünleri, gıda ve muhafazası, her türlü tarım hareketliliğinin işlenmesi, üretici, çiftçi, köylü ve köy yaşamına dair her türlü faaliyetleri oluşturuyor.

30 Ocak 2023 tarihinde başvuruları sona eren yarışma, “Genel", “Çiftçi", “Öğrenci", “Tarım ve Orman Bakanlığı Çalışanları", “DenizBank Çalışanları" ve bu yıl konusu “Sen Üret Yeter" olan “Tema" olmak üzere 6 farklı kategoride gerçekleştirildi.

Savaş fotoğrafçısı ve aynı zamanda belgesel yapımcısı Coşkun Aral ile Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) üyesi ve fotoğraf sanatçısı Reha Bilir'in de Jüri Onur Konuğu olarak aralarında bulunduğu seçim kurulunda yer alan Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Dr. Bülent Kahraman Çolakoğlu, Fotoğraf Sanatçısı ve Öğretim Görevlisi Mehmet Arslan Güven, Devlet Sanatçısı Ozan Sağdıç, Deniz Bank Tarım Bankacılığı Grup Müdürü Canan Aytekin, Fotoğraf Sanatçısı ve Foto Muhabiri Ümit Bektaş, Bağımsız Jüri Üyesi Perihan Yücel 29 Mart 2023 tarihinde ödül alan ve sergilemeye değer bulunan eserleri belirledi.

13. Tarım Orman ve İnsan Fotoğraf Yarışması'na bu yıl toplam bin 210 katılımcı 6 bin 635 eserle katıldı. Seçici kurul 8 eseri ödüle layık bulurken 120 eser de sergileme ve albüm çalışması için seçildi.  

Genel kategoride birinciliği, Ekrem Şahin'in "Kuraklık" adlı eseri kazandı. Şahin'in eserinin ardından Mahmut Serdar Alakuş'un "Balık Çiftliği" ve Mehmet Aslan'ın "Kuzular" adlı eserleri ikinci ve üçüncü oldu. "Kuzular" adlı eser aynı zamanda Tarım ve Orman Bakanlığı "Bakan Özel Ödülü"ne de layık görüldü.

Öğrenci kategorisinde birinciliği, İsmail Serhat Şahin'in "Midye Çiftliği" adlı eseri elde etti. "Sen Üret Yeter" tema kategorisinde birincilik, Gazi Aydın'ın "Bal Eğitimi" adlı eseriyle oldu.

CHP Espiye Belediye Meclis üyeleri aday listesi açıklandı. CHP Espiye Belediye Meclis üyeleri aday listesi açıklandı.

Diğer kategorilerde birinciler ve eser isimleri şöyle:

Tarım ve Orman Bakanlığı Çalışanları Kategorisi'nde Erdoğan Karacabey, 'Çoban'

Çiftçi Kategorisinde Yücel Albayrak,  'Koyunlar'

Deniz Bank Çalışanları Kategorisinde Meral Kaya, 'Çiftçi'

Ayrıca Fazıl Saraç'ın Sisdağı Yaylasında çektiği fotoğraflar da sergilenmeye değer eserler arasında yerini aldı.

Sergi, Giresunluların yanı sıra kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

13.tarim_fot_sergi.kp