İl Müftülüğünce düzenlenen "Sabah Namazı Buluşmaları" kent genelinde devam ediyor. 

Belediye gücüne güç katıyor Belediye gücüne güç katıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, cami merkezli din hizmetlerindeki etkinlik ve verimliliği artırmak amacıyla birçok proje başlattı.

Ülke genelinde başlatılan 'Sabah Namazı Buluşmaları' projesi Giresun'da da gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında Giresun kent merkezinde her cuma sabahı, ilçelerde de farklı zamanlarda programlar gerçekleştiriliyor. 

Bu kapsamda Çanakçı Beyli Mahallesi Camii’nde program gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program namazın ardından gerçekleştirilen zikir, tesbihat ve dua ile devam etti. 

Programa katılan İl Müftüsü Ramazan Topcan, Haşr Suresi’nin son üç ayetinin önemine değinerek, “Kardeşlerim! Bilmem hiç dikkatlerinizi çekiyor mu? neden her sabah ve her akşam namazlarında aynı yerler okunup durur? Bu sıradan bir uygulama değil. Kur’an-ı Kerim 6 bin 326 ayet.  Ancak her akşam ve sabah namazlarından sonra aynı yerler okunur. Yetmez bu ayetlerin okunma zamanına lütfen dikkat ediniz. Gündüzün geceye döndüğü an, akşamın karanlığından gündüzün doğumunun gerçekleştiği an. Rabbimiz bizlere kendini tanıtıyor. ‘Hiç kimsenin olmadığı yerde ben varım ey kullarım. Zaman ve mekân kaydı olmaksızın, küçük, büyük, gizli, aşikâr, her şeyi bilen Rabbiniz var.’ 

Şimdi vicdanlarınıza sesleniyorum. Bu inançta olan bir insan, birileri görmüyor diye başkasının helal bir malına el uzatabilir mi? Başkasının canına kastedebilir mi? O zaman bir kere daha seslenmek isterim ki insanoğlunun huzur ve barışını temin etmek için maddi tedbirler yetmez, mananın da gücünden istifade edilmelidir. İnsan sahibine teslim edilmeli, O’nunla barışık olmalıdır.” dedi. 

Program ve dua ve ikramla sona erdi.