Millî Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk kez ortaokul 6. sınıfların "Türkçe" ve "Matematik" dersleri ile lise 9. sınıfların "Türk Dili Ve Edebiyatı" ve "Matematik" derslerinin ikinci yazılı sınavlarını "ülke genelinde ortak sınav" olarak düzenleme kararı almıştır.

Millî Eğitim Bakanlığı'nın kararı sonrası 2023-2024 eğitim öğretim yılı sene başında, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu başkanlığında toplanan Milli Eğitim Müdürler Kurulunda; 10. sınıf matematik ve 6. sınıf sosyal bilgiler derslerinin I. Dönem II. Sınavlarının 3 Ocak 2024 tarihinde ortak yapılması kararı alınmıştı. Aynı toplantıda ilçeler bazlı 7. sınıf fen bilimleri ve 11. sınıf tarih derslerinin I. Dönem II. Sınavlarının 4 Ocak 2024 tarihinde ortak yapılması kararı alınmıştı.

Bu doğrultuda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il genelindeki ortaokul ve liselerde uygulanacak ortak sınavlar için komisyonları toplandı.

Milli Eğitim Müdürlüğ Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Şubesince Giresun Ölçme Değerlendirme Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya ve çalıştaya İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu Şube Müdürü Şakir Marancı, İl ÖDM personelleri ve soru hazırlama ekibinde görev alan öğretmenleri katıldı.

01132716_whatsappimage20231201at10.20.361

Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği (GİFOD) Giresun’da başarılı işlere imza atmaya devam ediyor. Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği (GİFOD) Giresun’da başarılı işlere imza atmaya devam ediyor.

29-30 Kasım 2023 tarihlerinde İl Ölçme Değerlendirme Merkezinde, titizlik ve hassasiyetle yürütülen çalışmalarda ortak sınav kapsamındaki derslerin komisyonları tarafından sorular hazırlandı.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu; Ölçme değerlendirmenin önemine vurgu yaparak öğretmenlerin çok önemli bir sürece katkı sağladıklarını belirtirken "Ölçmediğiniz hiçbir şeyi kontrol edemez, kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. Bu açıdan ölçme ve değerlendirmeye önem veriyoruz. Sağlıklı bir ölçme değerlendirme sistemi oluşturursak zayıf yönlerimizi güçlendirebilir, güçlü yönlerimizi ise daha da güçlendirebiliriz. Günümüzde artık sadece bilgiyi ölçen değil öğrencilerimizin analiz ve sentez kabiliyetlerini ölçen sorular ön planda. O nedenle özgün soru tiplerine ulaşılması çok önemli. Sizlerin birbirinden özgün, kaliteli, geçerliliği ve güvenirliği olan sorular hazırlayacağınıza yürekten inanıyorum. Sizler bu işin mutfağındasınız. Tüm süreci en iyi sizler bilmektesiniz. Dolayısıyla da öğrencilerimiz için faydalı soru tiplerini en iyi hazırlayacak olan sizlersiniz." ifadelerini kullandı. Ortak sınavların hazırlık aşamalarında emeği geçen yönetici ve öğretmenlere çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diledi.