Giresun Belediye Meclis Üyesi Onur Konar, üniversite öğrencilerinin problemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yerel seçim takvimi yayımlandı Yerel seçim takvimi yayımlandı

Konar açıklamasında, "Giresun Üniversite’mizin yeni akademik yılı başladı. 2023-2024 Akademik Yıl'ın güz dönemi, 12 bin 962 lisans, 12 bin 630 ön lisans ve 2 bin lisansüstü olmak üzere toplamda 27 bin 592 öğrencinin ders başı yaptığı belirtildi.

Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerin yaklaşık 15 bini merkez ilçemizde yaşamaktadır. Fakat kentimizdeki devlet yurtlarının yatak sayısının yetersizliği, yüksek kira fiyatları, özel yurtların pahalılığı gençlerimizi büyük bir barınma sorunuyla karşı karşıya bırakmıştır.

Belediyemizin bu konuda hiçbir çalışma yapmaması Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu olarak bizleri hayretler içerisinde bırakmıştır.

Sosyal Belediyecilik otogar girişine stand açarak olmaz. Kentte yaşamak isteyen gençlerimizin insanlığın en temel üç ihtiyacından biri olan barınma ihtiyacının karşılanamaması içler acısıdır.

Belediyemiz taşınmazlarını gençlerin hizmetine sunmak yerine birer birer satar iken, bu bağlamda örneğin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sahip olduğu taşınmazları öğrenci yurtlarına çevirerek son 4 yılda ev konforunda, güvenli ve kaliteli 10 adet yurt ile barınma hizmeti sunması sosyal belediyecilik anlayışına en büyük örnek teşkil etmektedir.

Yaşanan konut krizini ve kira artış oranları 20-35 Yaş arası genç nüfusun yoğun olarak yaşadığı Gaziler, Güre ve Teyyaredüzü mahallelerindeki son 4 yıldaki %1.100 kira artışı durumun vehametini gözler önüne koymaktadır.

Kentimizin en büyük mahallelerinden olan ve üniversite yerleşkesine komşu olan Teyyaredüzü mahallemizde ortalama aylık kira tutarı Eylül Ayı itibariyle 11.399 TL ,m2 fiyatı ise 85TLdir. Asgari ücretin 11.402 TL, açlık sınırının 11.525 TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda kentimizi bekleyen vahim bir barınma krizi ile karşı karşıyayız. Bu acı tabloyu Giresun Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Meclis grubu olarak kamuoyunun dikkatine sunuyoruz." ifadelerinde bulundu.