Tirebolu Kent Konseyi Kuruldu Tirebolu Kent Konseyi Kuruldu

Sivil Anayasa Çalışmalarında Söz Gençlerde!

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün etkinlik hakkında yaptığı paylaşımın detayları şu şekilde: 

''25 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleşecek programda demokrasi, temel hak ve özgürlükler, aktif vatandaşlık, anayasal düzende yönetim sistemi ve devlet şekli gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ve bütüncül unsurlarının tamamına yönelik farkındalıkların artması ve Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında, gençlerin ulusal, uluslararası tahammül ve sorumlulukları önceleyerek, devlet ve toplum yararına yeni anayasa hedefine katkıda bulunması amaçlanmaktadır.

Sivil Anayasa Buluşması Programı ile, gençlerin sivil anayasa çalışmalarına katılımlarında motivasyon ve sorumluluklarının desteklenmesiyle karar alıcı tasarruflarının gençlik ekseninde kolektif bir anlayışla şekillenmesine katkıda bulunulacaktır. Buluşma, gençlerin beklentilerini ve Türkiye’ye dair hayallerini geniş bir perspektiften yansıtacak şekilde statüko, konjonktür ve çağ gereksinimlerine cevap verecek ölçüde dizayn edilmiştir.

Gençler, alanlarında uzman isimlerin yer aldığı paneller, atölye çalışmaları ve çalıştaylara katılarak Türkiye’nin geleceğine dair alınacak kararlarda söz sahibi olma fırsatı yakalayacaklar.

Katılımcılar, 18-29 yaş aralığındaki başvuru sahipleri arasından anayasa çalışmalarına yönelik ilgi, birikim ve motivasyonlarına göre seçilecektir.''