Giresun Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) 2020 yılında sunduğu ama pandemi nedeniyle ertelenen “Fatih MTAL Stajını Avrupa’da Yapıyor” isimli Erasmus+ projesinin ilk aşaması bu yıl 23 Şubat itibariyle başlıyor.

İki aşamalı projenin ilk akışında 10 öğrenci iki refakatçı öğretmeni ile üç hafta boyunca Almanya’nın başkenti Berlin’de staj faaliyetinde bulunacak. Projenin ikinci akışı ise bu yıl Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

Daha önce 2015 yılında da Çekya’nın başkenti Prag’da iki haftalık “İletişim Becerileri” isimli staj faaliyeti gerçekleştiren Giresun Fatih MTAL bir başarıya daha imza atmaya hazırlanıyor. Okul proje yönetim ekibinin hazırladığı Giresun merkezden desteklenmeye değer görülen iki projeden biri olan “Fatih MTAL Stajını Avrupa’da Yapıyor” isimli Erasmus+ projesi 2020 yılında Ulusal Ajans tarafından kabul edilmiş ancak pandemi nedeniyle gerçekleştirilememişti.

Giresun’da 362 okulda 68 bin 781 öğrenci karne aldı Giresun’da 362 okulda 68 bin 781 öğrenci karne aldı

Bu yıl gerçekleştirilecek proje kapsamında 20 öğrenci dört refakatçi öğretmenle birlikte stajını Almanya’nın başkenti Berlin’de yapacak. İki aşamadan oluşan projenin ilk akışı 10 öğrenci ve refakatçi iki öğretmen ile 23 Şubat tarihinde başlıyor. Grafik Tasarım, Radyo TV ve Gazetecilik alanı öğrencilerinden oluşan katılımcılara Giresun Fatih MTAL İngilizce öğretmeni Ebru AYDIN tarafından A1 ve A2 seviyesinde İngilizce eğitimi verildi. Proje kapsamında staj eğitimi görecek öğrencilere Dronela çekim teknikleri, fotoğraf tasarımı, profesyonel fotoğraf çekim teknikleri, DSLR ayarları, stüdyoda fotoğraf ve video çekimi sırasında ses ve ışık ayarlarının yapılması, haber portalı için video ve fotoğraf tasarlama, haber toplama ve reklam ürünleri tasarlama gibi birçok konuda eğitim verilecek.

Projenin koordinatörü olan Okul Müdürü Hasan Mındız konuyla ilgili olarak, “Öğrencilerin projeye hazır hale getirilmesi için yoğun bir hazırlık süreci planlanmıştır. Bu kapsamda gençlere hareketlilik öncesi İş Güvenliği, İngilizce iletişim kursları verilmiş ve meslek öğretmenleri tarafından hazırbulunuşluk düzeylerinin artırılması amacıyla mesleki bilgilendirmeler yapılmıştır. Tüm süreç bakanlığın belirlediği kurallar içerisinde pandemi süreci dikkate alınarak planlanmıştır. Öğrencilerimize yurtdışında bulundukları sürece refakat edecek dört öğretmenimiz de Berlin’e giderek teknolojik gelişmeleri yerinden takip etme imkanına sahip olacaktır.” dedi.

Okul müdürü Hasan Mındız proje hazırlık sürecinde desteklerini esirgemeyen meslek dersleri öğretmenlerine teşekkür ederek proje yönetim ekibini kutladığını söyledi.