Bugün (10 Ekim 2023 Salı) saat 13.00'da Bulancak Cumhuriyet Meydanında Emekliler Dayanışma Sendikası Giresun Bölge Temsilciliği adına emekli öğretmen İbrahim Arslan sunum yaparak basın açıklaması hakkında bilgi verdikten sonra Emekliler Dayanışma Sendikası Giresun-Bulancak Temsilcilği Başkan yardımcısı Tayfun Özgen, emekli maaşları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

WhatsApp Image 2023-10-10 at 13.40.18

Özgen, yaptığı açıklamalarda şu ifadelerde bulundu;

“Gün geçmiyor ki aybaşı gelen zamlar yüzünden inim inim inleyen insan serzenişleriyle kulaklarımız ve yüreklerimiz dağlanmasın. Biz emekliler yaşamdan değil iş yaşamından emekli olduk. Emekliler arasındaki maaş farkları gerçekten çok komik… 

''Zam zam zam emekliye ne zaman?''

Bizleri yönetenler şunu bilmiyorlar mı ki 17 milyon emekli birlik olsa iktidar yıkar, iktidar kurar. Âmâ böl-parçala-yönet politikalarıyla emeklilerin örgütlenmesi engelleniyor. Oysa bize sadece bizden fayda var. Biz emekliler bu devlete yıllarca hizmet ettik, prim ödedik.  

''Direne direne kazanacağız''

Emekli olup insanca bir yaşam sürelim istedik. Sorarız sizlere: 7500 Lira ile ev kirasının ancak yarısını ödeyebilen emekli ne yapsın? Pazara gittiğinde mevsim meyve ve sebzelerine utanarak göz ucuyla bakan emekçi kardeşim mi bu bozuk düzenin sorumlusu? Marketlerde 1 poşet doldurmayacak alışverişler için 1000'li rakamlar ödemek zorunda kalan emekli evinin yolunu şaşırıyorsa bunun sorumlusu kim veya kimlerdir?

WhatsApp Image 2023-10-10 at 13.40.17

''Birleşe birleşe kazanacağız''

Bu ülkenin 23 yıldır kötü yönetilmesinin sorumlusu emekliler, emekçiler değildir. Maaşlara zam yapılacağı her dönem bir grup emekliden keserek diğer gruba maaş aktarımı yapmak yanlıştır. Milli gelirden düşen pay herkese eşit dağıtılmalıdır. Biz zaten çalışırken primlerimizi ödedik. Ödediğimiz primler bugün insanca yaşamamıza yetecek düzeyde idi. Oysa yanlış yönetim politikaları yüzünden devlet bu sorumluluğundan vazgeçti ve kazanılmış haklarımıza el kondu.

Bizi yok sayanları biz de yok sayıyoruz. Hesabını da demokratik yöntemlerle mutlaka ama mutlaka soracağız.

“Asgari ücretin altında hiçbir emekli maaşı olamaz”

Bundan 20 yıl önce en düşük emekli aylığı asgari ücretin % 40 üzerindeyken; 20 yıl sonra asgari ücretin % 34 altında olması neyle açıklanabilir? Emekliler yaşam savaşı veriyor. Evine bir ekmek alabilmek için milyonlarca emekli sokaklarda iş arıyor, hamallık yapıyor. Ömürlerinin son demlerini insanca yaşayabilme olanağı tanınmıyor emekliye... Neden? Kimler bu sonucun sorumlusu?

''Emekliyiz haklıyız kazanacağız''

Fındıkta Kırmızı Çizgi: 170 Lira Fındıkta Kırmızı Çizgi: 170 Lira

Bayram İkramiyeleri Güncellenmelidir. 2018'de 1000 TL olan bayram ikramiyeleri 5 yıl sonra bugün 2000 TL'dir. Oysa hayat şartlar devletin resmi verilerinde bile 5-6 kat artmışken bu para çerez parası durumuna düşmüştür. Bayram ikramiyeleri en az asgari ücret seviyesine çıkarılmalıdır.

WhatsApp Image 2023-10-10 at 13.40.17 (2)

“Emekliler yasası yeniden düzenlenmelidir”
Emeklilikte yaşa takılanlar için birtakım iyileştirmeler yapıldı ancak verilen sözler tutulmadı. Hala milyonlarca emekli maaş bekliyor. Emekli aylıklarının bağlanmasında 2000 yılı öncesi,2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere 3 ayrı sistem olması yüzünden aynı yıllar çalışıp, eşit prim ödeyen emeklilerin aylıklarında uçurumlar bulunmaktadır. Bu adaletsizlik giderilmelidir.

''Vur vur inlesin çarşı pazar dinlesin''
Örgütlenme Hakkımızı İstiyoruz. Bütün bu haksızlıklara dur demek için bir araya gelip örgütlenmemiz her zamankinden daha yakıcı bir önem arz etmektedir. Emekli maaşlarındaki bu adaletsizliği giderinceye kadar alanlarda olacağımızı buradan yetkililere duyuruyoruz…

''Yandaşa değil, yurttaşa bütçe''

Bizler 1 yıl önce Genel Merkezi İstanbul'da bulunan ''emekliler Dayanışma Sendikası Giresun Temsilciliği'ni '' Bulancak'ta açtık. Hedefimiz 250 sayısına ulaşarak Şube olmaktır. Şuanda 156 üyemiz vardır. Sizlerden isteğimiz: Bulanacak Belediye Çarşısı 3. katta bulunan Sendikamıza gelerek üye olup, bizlere destek sunmanızdır.” diyerek, emeklilerle birlik ve dayanışma içinde olmak isteyen tüm vatandaşlara açık davette bulunarak Bulancak’taki şubelerine davet ettiler."

WhatsApp Image 2023-10-10 at 13.40.17 (1)

Özgen'in açıklamalarından sonra emekli bazı vatandaşlar da konuşma yaparak dertlerini söyledi.

Emekli vatandaş, "Emekliyim ama emkli maaşım yetmiyor. Eve ekmek götürebilmek için fındık bahçelerinde çalışıyorum. Bu adeletsizliğin önüne geçilmeli." dedi.