Karadeniz’de hem kafe hem restoran 5 yıldız konseptinde Respira Kafe-Restoran, dünya mutfaklarından örnek yemeklerin yapıldığı bir mekan olarak Bulancak’ta faaliyet gösteriyor.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 23.49.03

Kadın girişimci Burcu Aydoğdu, eşiyle birlikte Bulancak'ta dünya yemekleri ve kafe hizmeti sunan Respira Kafe-Restoran'ı tasarladı. Kafenin tüm tasarımları Burcu Aydoğdu ve eşi Aykut Aydoğdu'ya ait. Aykut Aydoğdu, inşaat dekorasyon sektöründe tecrübe edinmiş, Burcu Aydoğdu aşçılık mesleğinde 10 yıl sektörde önemli şeflerle çalışmış. İkisinin mesleği birleşince Respira Kafe-Restoran ortaya çıkmış. "Hem patron hem de kendi işinin çalışanı" olan Burcu Aydoğdu, kendi işletmesinde aşçı  ve aynı zamanda yönetici.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 23.48.58

Bulancak'ta hizmete girdiği günden itibaren ilgi odağı olan Kafe-Restoran, tasarımı ve yemekleriyle beğeni kazanıyor ve dikkat çekiyor. Öz sermaye ile açılan kafe, Bulancak'ta ve çevre il ve ilçelerden gelen konuklarıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Bulancak'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı Düzenlendi Bulancak'ta 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı Düzenlendi

"Her güçlü kadının arkasında ona inanan bir erkek vardır" diyen Burcu Aydoğdu, Almanya'dan Giresun'a uzanan bir hikayemiz var. Bir süre eşim Almanya'da yaşadıkdan sonra memlekete dönmek istedi ve biz de eşimin hayali olan Respira Kafe'yi açtık. Misafirlerimiz kafemizde bir nefes alıyor, adımızı da yansıtıyoruz adımız Respira Cafe-Restorant.  Respira ispanyolca nefes almak demek . Asıl amacımız müşterilerimizi güler yüzle karşılamak ve güler yüzle uğurlamak. Menümüz mevsim ürünleri ve müşterilerimiz talepleri doğrultusunda sürekli değişiyor. Tecrübeli kadromuzla Bulancak Otogar yanında, Bulancak Mahallesi, Osman Gedikali Caddesi No:29'da hizmet vermekteyiz" dedi.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 23.48.59 (1)

Sözlerine devam eden Burcu Aydoğdu, "Bu sektörde 10 yıldır varım. Kafemizde alakart dünya mutfağı sunuyoruz. 'Respira' İspanyolca'da "Nefes almak" anlamına gelir. Bulancak'a nefes almaya geldik ve aslında Bulancak'ta nefes aldırıyoruz. Yurt dışında eşim 20 yıl yaşadı. Eşimin tek hayali, kendi memleketine gelip kendi işini yapmaktı. Kendisi yurtdışında Almanyada çalışmak istemediği için, Bulancak'ta bu restoranı açtık.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 23.49.00 (2)

"Respira adını Türkiye'ye ve dünyaya duyurmak gibi hedeflerimiz var. “

Hedeflerimizden biri Ordu veya yurt dışında şube açmak. Bir ayağımız zaten yurt dışında, Yani gelecekte sürprizlerle de karşınıza çıkabiliriz, bir Respira ailesi olarak. Respira kafe olarak burada kalmayacağız. Başlangıçta sadece burayı bir kafe olarak da açabilirdik, ancak daha büyük düşündük. Burası 15 kişinin hayali, hayatı ve geçim kaynağı olan bir yer. Personellerinimiz hepsi bizimle birlikte bu hayalin peşinde. İşlerden hiç kaçmadan, her zaman burada ve içtenlikle çalışıyorlar.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 23.49.01

Aslında hedefimiz, Türkiye genelinde kafe açmak olsa da, ben her şehirde bulunamam. Ancak kendi markamı taşıyabilecek, her şartta benim adımla faaliyet gösterebilecek şubeler açabilirim. Örneğin, Ordu'da bir şube açtığımda, Şüheda Hanım (kendi personelim) gibi yetiştirdiğim kişilere mutfak şefliği görevini devredebilirim. Buralara gelmemizin asıl nedenine değinecek olursam eşim Aykut Bey'in özgüveni ve işini çok iyi yapmasının bir sonucu. Örneğin, burada dekorasyon ve kafenin renk uyumu gibi detaylar Aykut Bey'in özenle uyguladığı ince detaylardır.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 23.49.00 (1)

“Tüm bunlar bir hayalle başladı."

"Kafe-Restoranımızı açmadan önce bütün ince detayları düşündük. Personellerimize çatal bıçak servisinin nasıl yapılacağını, çatal bıçakların nasıl temizleneceğini ve müşterilere nasıl davranılması gerektiği gibi konularda özel dersler verdik. Çalışanlarımız normalde Kafe-Restoran sektöründe deneyimi yok, üniversite öğrencileri. Ancak, işlerini severek yapıyorlar ve kendi işleri gibi sahip gibi çıkıyorlar . Örneğin, Şuheda Hanım 2. üniversite okuyor. Personellerimiz bize sadece eleman değil, kendi işleri gibi çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-10-20 at 23.48.59

Eşi Aykut Aydoğdu ise, “Bulancak'a bir Kafe-Restoran açarken korkularımız vardı, ancak şimdi hedeflerimiz büyük. Başlangıçta bunu başarabileceğimize inanmakta zorlanıyorduk. Zorluklarımız ve şüphelerimiz vardı, ancak şükürler olsun hepsini aştık. Zamanla koşullar oluştuğunda Türkiye genelinde şubeler açmayıda düşünüyoruz. Burayı açarken Bulancaklı arkadaşlarım bazıları "Bu paraya bu yere yatırım yapılmaz" diyorlardı, ama ben hedefim doğrultusunda Kafe-Restoranı eşim Burcu Aydoğdu ile açtık ve Bulancak'a bu şekilde bir mekan kazandırdığımız için ve hayalimi gerçekleştirdiğimiz için mutluyum. Burada dünyanın bütün yemekleri yapılıyor. Konseptimiz güzel, dekorasyonumuz güzel, atmosferimiz güzel.” şeklinde konuştu

WhatsApp Image 2023-10-20 at 23.48.58 (1)

Haber: Yunus Eren