DSİ tarafından Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde içme ve tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere yapılacak olan Uğurca Göleti için çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

DSİ tarafından son yıllarda modern sulama projelerinin geliştirerek uygulamaya konularak, modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının, üretim deseninin çeşitlenmesinin, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğu kaydedildi.

AW510176_03

Bu durumun bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ettiği, bir taraftan da yaşam standardının yükselttiği için göçü önlediği ifade edildi.

AW510176_04

Vali Enver Ünlü , Şebinkarahisar'da Yapımı Devam Eden Okul İnşaatında İncelemelerde Bulundu Vali Enver Ünlü , Şebinkarahisar'da Yapımı Devam Eden Okul İnşaatında İncelemelerde Bulundu

Giresun’un Şebinkarahisar İlçesinde yapımı tamamlanan Uğurca Göleti için bir müjde veren, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Söz konusu göletimizin faydaya dönüşmesi için, sulama inşaatı için ilk adımımızı attık ve sulama inşaatının ihalesini gerçekleştirdik. Yapım sözleşmesini de imzalayıp, yüklenici firmaya yer teslimi yapacağız. Temelden 51 metre yüksekliğe sahip Uğurca Gölet’imizde depolayacağımız su ile birlikte, 3 bin 280 dekar zirai tarım arazisini su ile buluşturacak ve böylelikle ekonomimize yıllık 2,5 milyon TL katkı sağlamış olacağız. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

AW510176_02

kaynak: İHA