Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklilere yönelik 5000 TL ikramiye müjdesine, ÇKS kaydı bulunan emekli çiftçilerin dahil edilmemesi tepki çekti.

Ordu-Giresun Havalimanı Kasım ayında 47.919 yolcuya hizmet verdi Ordu-Giresun Havalimanı Kasım ayında 47.919 yolcuya hizmet verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet'in 100. Yılı anısına emeklilere özel 5000 TL ikramiye dağıtılacağını açıklamıştı. Ancak bu müjde, ÇKS kaydı olan emekli çiftçilere uğramadı. Türkiye'nin birçok bölgesinde emekli çiftçiler, bu duruma tepki gösterdi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, yaşanan bu mağduriyeti dile getirerek Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulundu. Akça, ekim ödeme döneminde alınan kararın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

"Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ; Tarımla uğraşan Türk çiftçisinin %75 emekli yaşını doldurmuş ve bir vesileyle emekliliğe hak kazanmış vatandaşlarımızdır. ÇKS (Çiftçi kayıt sistemi)’ye kayıtlı çiftçilerimizin %75’i emeklidir ve yapılacak olan 5 bin tl’lik ikramiyeden yararlanamayacaktır. ÇKS(Çiftçi kayıt sistemi) ye kayıtlı emekli çiftçilerimiz alınan bu kararla bir mağduriyet yaşayacaklardır. Vereceğiniz bir talimat ile alınan bu karar tekrar revize edilmeli ve emekli çiftçimizin mağduriyeti giderilmelidir."
Atakan Akça'nın bu çağrısı, emekli çiftçilerin sesini duyurmak adına önemli bir adım oldu. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili alınacak kararlar merakla bekleniyor.