“CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz; “Artık DSİ’nin Giresun’da da İçme Suyu Barajı eserlerini görmek istiyoruz. AKP İktidarında, 21 yıldır İçme Suyu Barajı için Giresun da  bir çivi  çakmayan DSİ’yi harekete geçirmek için İktidar Milletvekillerimizi göreve davet ediyoruz.” dedi.” 

CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, İl Genel Meclisi toplantısında, Giresun’un giderek artan susuzluğunu dile getirdi. “Tüm ilçelerimizde, hemen hemen tüm köylerimizde en önemli, en ivedi çözülmesi gereken sorunlardan birisi de elbette  içme suyu sorunudur.” İfadelerini kullanan Mehmet Yılmaz;

“Her yaz olduğu gibi bu yaz da çok büyük susuzluk çeken, özellikle  köylülerimizin bizden gündeme getirmemizi istediği   içme suyu konusunda,  özel bir başlık açmak  istiyorum. Tüm ilçelerimizde, hemen hemen tüm köylerimizde en önemli, en ivedi çözülmesi gereken sorunlardan birisi de elbette  içme suyu sorunudur.

Neden yıllardır sürekli içme suyu için Baraj konuşuyoruz? Küresel Isınma sonucu artan yağışlar ve buna bağlı sel olayları, beraberinde dere taşkınları Beldelerin, belediyelerin ve köylerin sularının büyük bir kısmının Keson Kuyulardan alınması, sel sonrası bu kuyuların görev yapamaması. Ardından suların kirliliği, sulardan bulaşan salgın hastalıklar  riski nedeniyle Halk Sağlığının tehdidi. Diğer bir önemli sebepte Keson Kuyulardan su basmak için kullanılan elektriğin ağır faturaları. Tüm bu sebepler, İçme Suyu barajlarını çok önemli ve vazgeçilemez kılmaktadır.

Giresun 4. Kitap Fuarı kapılarını açtı Giresun 4. Kitap Fuarı kapılarını açtı

İçme Suyu ile ilgili Giresun için DSİ’nin deyimiyle en prestijli proje, Dereli İlçemizin üst kotlarından getirilecek içme suyu işidir. Yaklaşık 50 yıl  önce  Annakkaya olarak planlanan, AKP iktidarında 15 yıl önce “İkisu HES Tesisi ve İçme Suyu Projesi” olarak hayata geçirilen sonradan HES yüzünden yakın geçmişte  iptal edilen projedir.

Son yıllarda özellikle yaklaşan Belediye seçimleri öncesi Giresun Belediye Başkanı Sn. Aytekin Şenlikoğlu tarafından bu proje    yeni bir işmiş gibi sahiplenilmiş, adı “Giresun İçme Suyu Projesi “olarak değiştirilerek lansmana yani bilbordlarda  görücüye çıkarılmıştı.

Ancak AK Parti İktidarının yaklaşık 15 yılını HES aşkı yüzünden heba ettiği bu proje yüzünden ,bu içme suyunu dört gözle bekleyen, Dereli, Giresun Merkez, Keşap ve Bulacak halkına büyük bir özür borcu vardır.

Geçtiğimiz günlerde yine Sn. Şenlikoğlu nun bu kez,  projenin adını değiştirerek eskisi gibi “İkisu İçme Suyu Projesi” olarak açıklamalarına tanık olduk. Bundan da anlaşılıyor ki iktidarın yıllardır DSİ’nin yapacağını  söylediği bu çok önemli proje ile  ilgili, siyasilerin kafası oldukça karışık. Birinci çelişki başlangıçta 4 ilçenin içme suyu ihtiyacını 50 yıl mı, yoksa 100 yıl mı karşılayacak?

İkinci çelişki ise sonraki açıklamada Bulancak İlçemizin adı geçmiyor. İçme Suyu konusunda 15 yıldır oyalanan Giresun halkına, artık DSİ bu önemli projeyi nasıl hayata geçireceğini anlatmak ve bir an önce de yapımını başlatmak zorundadır. Yoksa yaklaşan yerel seçime yeniden propaganda malzemesi mi yapacaksınız, bugüne kadar beceremediğiniz içme suyu işini? Diyerek halkımız adına soruyorum.

CHP Grubu olarak önerimiz, Trabzon DSİ 22.Bölgenin bu projenin son durumu ile ilgili İl Genel Meclisimize Sunum yapmasıdır.

Değerli arkadaşlar  peşine düştüğümüz, takip ettiğimiz önemli bir içme suyu projesi de Merkez İlçemizin 32 köyünü kapsayan, İnişdibi Köyü Üstünden Keçilik Mevkiinden verilecek su işidir. Özel İdaremiz tarafından yapılmaya çalışılan bu çok önemli projede isale hattı işi maalesef kaplumbağa adımları ile ilerliyor. Bu yaz da tamamlanamadığı için proje kapsamındaki köylerimizde çok büyük susuzluk yaşanmıştır. Özellikle daha Keçilikte İçme Suyu Rezervuar bölgesinde Toplama Barajı yapılmadan seçim öncesi direkt dereden su bağlanan, Burhaniye, Hisargerişi ve Uzgara Köylerimizde Susuzluk en üst seviyede gerçekleşmiştir. Sadece Özel İdare Bütçesi ile diğer bir deyişle yani el yordamı ile bu çok önemli projenin bitirilmesi mümkün değildir. Daha önce de önermiştik. Acilen  projenin, DSİ’YE DEVRİ  YAPILMALIDIR. Aksi halde bu köylerimiz daha uzun yıllar KERBELAYI yaşamaya devam edeceklerdir. Biran önce DSİ eliyle Keçilik İçme Suyu Rezervuar bölgesinde Toplama Barajı inşa edilmelidir. Artık DSİ’nin Giresun’da da İçme Suyu Barajı eserlerini görmek istiyoruz. AKP İktidarında, 21 yıldır İçme Suyu Barajı için Giresun da  bir çivi  çakmayan DSİ’yi harekete geçirmek için İktidar Milletvekillerimizi göreve davet ediyoruz.” dedi.