Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş’ın gündeme taşıdığı ve soruşturma başlatılmasını sağladığı Türkiye Diyanet Vakfındaki usulsüzlük ve zimmete para geçirme olayında rapor medyaya yansıdı.

Teftiş Kurulu raporu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bektaş; “Katıldığım bir canlı yayında vatandaşın kör kuruşunun hesabını soracağız demiştim. Görev süremizde birçok usulsüzlüğü ortaya çıkardığımız gibi Giresun Diyanet Vakfı eliyle toplanan kurban yardımlarındaki usulsüzlüğü gündeme taşımıştık. Açıklamalarımız sonucu soruşturma başlatılmıştı. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezi tarafından hazırlanan soruşturma raporunda ilgili diyanet personelinin 2021 yılında 2.1 Milyon TL, 2022 yılında 3.3 milyon TL, inceleme tarihi itibariyle 2023 yılında 1.7 milyon TL, büyük bir kısmı hesaplara dâhil edilmeden 5.1 milyon TL’yi zimmetine geçirdiği doğrulandı.

Osman Ağa'nın iade-i itibarının sağlanacağını söyledi. Osman Ağa'nın iade-i itibarının sağlanacağını söyledi.

Ulusal basına da yansıyan bilgilere göre raporda Giresun Şube İşlemleri Uzman Yardımcısı olarak görev yapan bir personel tarafından vekaletle kurban kesimi programı kapsamında 2022 yılında alınan 461 kurban vekalet hissesinden 136’sının Faaliyet Yönetim Sistemi’ne kaydedilmediği ve bunun karşılığı olan 250 bin 650 TL’nin zimmete geçirildiği, 2023 yılında ise yurt dışında kesim için 179 kurban vekaleti hissesinin sisteme girişlerinin yapıldığı halde, bedeli karşılığı 492 bin 250 TL’nin hesaba yatırılmadığı, şubenin gelirinin 2021 yılında 2.1 milyon TL, 2022 yılında 3.3 milyon TL, inceleme tarihi itibariyle 2023 yılında 1.7 milyon TL olduğu, buna mukabil Akkaya’nın zimmetine aldığı paranın 5.1 milyon TL olduğu tespit edilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi her zaman tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmuştur, savunmaya da devam edecektir. Vatandaşın 5,1 milyon TL’si zimmete geçirilirken ağzından “kul hakkı” kelimesini düşürmeyen yetkililerden de açıklama bekliyoruz.” diye konuştu.