CHP İl Genel Meclis Üyesi Ömer Cebeci, Alagöz madeninin köy yoluyla ilgili  İl Genel Mecliste açıklama yaptı.

Cebeci'nin yaptığı açıklamada şunları kaydedti: "Komisyonun hazırladığı raporda, ben de komisyon üyesiyim, bölgeye gittik.  Alagöz madeninin bu süreci Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) süresi nasıl başladı, önce onu anlatalım. Alagöz ÇED madenin yol güzergahı, yani ÇED dosyasına da sunulmuş, daha sonra biz itiraz edince Giresun İdare Mahkemesi kararında Alagöz madenin valiliğin verdiği ÇED gerekli değildir iptalini aldı. Yani bu yolu emniyet yönünden ve güvenlik yönünden ve yine patlayıcı araçların köyün içinden geçtiğinden dolayı ve bu yolu kullanıldığından dolayı güvenlik gerekçesiyle kaza, can ve mal kaybı gerekçesiyle Giresun İdare Mahkemesi Alagöz madenin ÇED gerekli değildir kararını iptal etmiş. Bunun üzerine Alagöz maden hemen şunu yapmış: 2. ÇED raporunu almak için kendi köyün yolunu Karayollarından yazı alıyor ve diyor ki, Karayollarının yazısında bu karayolu sorumluluk alanındadır diyor. Bunun üzerine Karayollarının yaptığı duvarlar afet nedeniyle altyapı var, onun için Karayollarının bir sorumluluğu var. Burada bir şeyi atlamış, sorumlu yazı almış gelmiş Karayolları göstermiş, bura'nın ÇED dosyasına koymuş, valilikten 2. ÇED kararı çıkarmış. Sonra biz bunu Haziran ayında gündeme getirdik, maden köy yolu Karayolları gösterdi diye doğru olmadığını ifade etmiştik. Basına çıkınca tekrar ÇED gerekli değildir kararını almak için bu konuyu meclise getiriyorlar. Neden bu yol İl Özel İdaresinin yolu İl Özel İdare meclisten karar çıkartarak İl Özel İdaresi ile protokol yapım, bu protokol ile birlikte sizin de kararınız ÇED gerekli değildir kararını çıkarmak istiyor. 

Şimdi burada Giresun İdare Mahkemesinin verdiği karar ne kadar doğru Yol güzergahında ağır tonajlı araçlar kullanılıyor ve yol dar, araçlar zor geçiyor, 1 araç bile zor geçiyor ve burada Giresun İdare Mahkemesi güvenlik gerekçesiyle patlayıcı madde de taşıdığı için ÇED gerekli değildir kararını iptal etmiş. Biz mahkeme kararını esas almalıyız, kanun bunu diyor. Alagöz nehine bir karar daha alınacak olursa mecliste bu yine mahkemeden dönecek, biz mahkemenin vermiş olduğu karara istinaden aykırı bir karar alamayız, bu meclisin de böyle bir yetkisi yok.

Giresun'da Türkçe Öğretmenleri İçin Mesleki Gelişim Semineri Düzenlendi Giresun'da Türkçe Öğretmenleri İçin Mesleki Gelişim Semineri Düzenlendi


Cebeci özetle söylenecekse, "Doğankent Çatalağaç köyündeki Alagöz madeniyle ilgili olarak, Giresun İdare Mahkemesi 27.04.2023 tarihinde, Valilik tarafından verilen 'ÇEDE Gerek Yoktur' kararının uygun olmadığına hükmetti. Mahkeme, Çatalağaç Köyü'nün yol ve yaya güvenliğini gerekçe göstererek, ÇEDE gerek yoktur kararını iptal etti. Bugünkü İl Genel Meclisi toplantısında, Alagöz madenin köy yolunu kullanma talebi üzerine, İl Özel İdaresi yol ağındaki köy yolunu Alagöz madenine kullanılması için protokol kararıyla oy çokluğuyla geçti. Ancak, Giresun İdare Mahkemesi'nin bu köy yoluyla ilgili gerekçeli kararı bulunurken, Meclisin aldığı karar idare hukukuna aykırıdır. Meclis, mahkeme kararlarına aykırı karar veremez" şeklinde konuştu.