CHP Giresun Kadın Kolları İl Başkanı Ayça Kozluca yaptığı basın açıklamasında; 1 Ağustos 2014 yılında Türkiye' nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nin 8. yıl dönümünü kutlamamiz gerekirken ne yazık ki yeniden uygulanması için hukuki ve siyasi mücadele verildiğini belirtti.

Ayça Kozluca aday adaylığı konuşmasını yaptı Ayça Kozluca aday adaylığı konuşmasını yaptı

Kozluca; "Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, 19 Martı 20 Marta bağlayan gece yarısı kararnamesiyle kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi hukuksuzca fesh edildi. Milyonlarca kadının yaşam ve eşitlik hakkının güvencesi gasp edildi. Ve en son gelinen noktada 19 Temmuz 2022 de İstanbul Sözleşmesi 'nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanlığı iptal isteminin 2 ye karşı 3 oyla Danıştay tarafından reddedildi. Ne yazık ki danıştay bu kararıyla hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukundan yana tavır aldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara, tekrar hatırlatıyoruz. Hiçkimse Anayasa dan üstün değildir. Hiç kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden üstün değildir. Biz kadınlar, yaşam hakkımızın sizin eşitlik karşıtı zihniyetiniz tarafından elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, iktidara geldiğimizde 24 saat içinde İstanbul Sözleşmesi'ni yürürlüğe sokacağız.

Kazanılmış haklarimizdan asla vazgeçmeyeceğiz. Bu haklar bizim Cumhuriyetimizin kararlı savunucuları ve eşitlik mücadelesinin neferleri olarak sesleniyoruz. Haddinizi Bilin!" dedi.