CHP Giresun İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Geneçlik ve Spor Bayramı mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi;

Hemşehrimiz Bulancaklı Muhammed Güngör Çanakkale Belediye meclis üyeliğine seçildi Hemşehrimiz Bulancaklı Muhammed Güngör Çanakkale Belediye meclis üyeliğine seçildi

"19 Mayıs 1919 tarihi emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı, onurlu bir direniştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun'a çıkarken her tür manda anlayışını da elinin tersiyle itmiş, 'Bağımsızlık ve demokrasi benim karakterimdir' diyerek despotizme ve emperyalizme karşı meydan okuyarak zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşımızı başlatmıştır.
Ülkemiz, hukuk ve adaletin katledildiği karanlık, despotik bir dönemden geçiyor. Tek adam rejimi tarafından yaratılan bu karanlık dönemde, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve en temel Anayasal hak ve özgürlükler rafa kaldırılmıştır.

Bugünkü siyasi iktidar ülkenin sınırlarına, namusuna sahip çıkmamış, ithal oy için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını haraç mezat satmıştır. Türk tarihinde ilk defa terör örgütleri muhatap alınarak defalarca masaya oturulmuş, Oslo'da ve Dolmabahçe'de gizli pazarlıklar yapılmış, terör örgütleri ile barışmak için çadır mahkemeleri kurulmuştur. Seçim kazanmak uğruna bölücü terör örgütünün liderinin mektubu, kardeşi tarafından devletin televizyonu TRT'den okunması ayıbını da bu siyasi iktidarın döneminde yaşadık. Milliyetçiliği ayaklar altına aldık diyerek, T.C. levhalarını söktürüp andımızı yasaklayan sahte milliyetçiler bize milliyetçilik dersi vermeye kalkmasınlar.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi ailesi olarak kökeni Kuvayı Milliye’ye dayanan gerçek milliyetçi bir davanın evlatlarıyız. Bize milliyetçilik dersi vermek kimsenin haddine değildir. Terörün her türlüsüne karşıyız, karşı olmaya ve terörle en kararlı şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz.  Biz onur ve guru duyduğumuz bayrağımızın, vatanımızın itibarını her ortamda koruyoruz ve korumaya devam edeceğiz, asla egemen güçlerin karşısında diz çökmeyeceğiz. Bizim davamız demokrasi davasıdır; bizim davamız hak, hukuk ve adalet davasıdır; bizim davamız açlığa, yoksulluğa, haksızlığa karşı olanların davasıdır.

Bu nedenle mücadelemiz bu ülkeyi aydınlığa çıkarma mücadelesidir. Mücadelemiz haktan, hukuktan, adaletten yana olanların mücadelesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük bir ülkedir. Aklın ve bilimin ışığında, güçlü bir toplumsal dayanışma ile üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Dolayısıyla, bu ülkenin evlatlarının, hiçbir zaman umutsuz olmaya hakkı yoktur. Özellikle de gençlerimizin.

Çünkü Umutsuz durumlar yoktur, Umutsuz insanlar vardır, Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu eşsiz günü hediye ettiği gençlerimize, geleceğimizi de emanet etmiştir. Gençlerimizin de bu inançla hareket etmesi, ilkelerimizden taviz vermeden, ülkemizin yarınlarını inşa etmesi gerekir.

104 yıl önce iç ve dış düşmanların ihanetine son vermek ve düşmanı yurdumuzdan kovmak için Samsun'a çıkan Atatürk ile O'nun izinden gidenlerin anlayışını ve 19 Mayıs ruhunu örnek alıyoruz. Kimin kayığı yüzerse ona binenlere inat biz hala Bandırma vapurundayız. Gazi’nin 19 Mayıs'ın önem ve anlamı ile gençliğe emanet ettiği, gençlere verdiği tarihsel görevi diri tutarak, önümüzdeki 28 Mayıs'ta gençlerle birlikte azimle ve kararlılıkla yürüyeceğiz ve biz kazanacağız.

19 Mayıs'ta Samsun'a "ya istiklal, ya ölüm" diye çıkılan bu kutlu yolda Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle, özlemle, saygıyla ve minnetle anıyorum. 19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun."