CHP Giresun Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, bazı açıklamalarda bulundu. 

CHP Grup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, "Değerli arkadaşlar ülkemiz yeni bir seçim sürecine girerken, biz  Giresun’lu olarak Giresun’un kurtuluşu  için nefes tüketen, komşu illerle aramızda oluşan gelişme farklılığına dikkat çekmeye çalışan Meclis üyeleri, bir muhalefet grubu olarak Giresun’un bölgesinde KAYBEDEN il konumuna düşmesinin acısını yüreğimizde taşıdığımızı hep söyledik, söylüyoruz." dedi.

Demokrat Parti belediye başkan adayı İbrahim Ünye Demokrat Parti belediye başkan adayı İbrahim Ünye

Torul-Tirebolu demiryolu konusuna dikkat çeken Mehmet Yılmaz, "2012 ÇED raporunda yer almasına rağmen, bizim en stratejik konularımızdan biri olan Harşıttan geçen tarihi İran-Karadeniz bağlantısının Demiryolu yolu aksı olan, Torul –Tirebolu etabının; geçmişte yapımına başlanacağı ilan edilen Erzincan –Gümüşhane –Trabzon hattıyla birlikte projeye dahil edilmemesi hepimizi yaralamıştı. Başlangıçta Eski Bakanımız sn .Nurettin Canikli tarafından Erzincan-Gümüşhane –Torul –Tirebolu hattı olarak gündeme getirilen Demiryolu ana hattı maalesef Trabzon’a kaydırılmıştı. O günden beri Torul-Tirebolu demiryolu etabı ne olacak diye soruyoruz.         

Yine 2016’dan beri,  7 yıl  içinde 2 kez  bu mecliste görselini paylaştığımız proje çizim ihalesi gerçekleşmiş olan “Tirebolu-Torul Karayolu İyileştirmesi Projesi” hiç mi hiç konuşulmuyor. Hala Kayıp. Yapım ihalesi neden  gerçekleştirilmedi. Merak ediyoruz hala.

Daha pazar günü, basınımızın “Güney-Çevre Yolu” ne oldu? sorusunu ciddiye almayan bir Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı geldi geçti Giresun’umuzdan." ifadelerini kullandı. 

"Yine fındıkta  kaybettiğimizi hep söyledik. Söylüyoruz." diyen Yılmaz sözlerine şu şekilde devam etti;

"1.standart bölge ve  Giresun,  fındıkta  büyük  bir ağırlığa sahipti geçmişte. Yani fındığın merkezi olma özelliği vardı Giresun’un.  AKP’nin 2 kez fındık dikim alanlarını genişleten (Gümüşhane, Tokat dahil edilmiştir.) Bakanlar  Kurulu kararnamesi ile fındığın geleceği tehlikeye atılmıştı. Ayrıca daha önce de bu mecliste gündeme getirdiğimiz,o günün  Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından başlangıçta  200.000 fındık fidanı üretilerek, özellikle Zonguldak bölgesinde orman köylerine fındık diktirilmesi, Giresun ‘a bir kez daha  kaybettirmişti.

Yine dönemin Tarım ve Orman Bakanının,1 Milyon Hektar fındık alanı,1 Milyon Ton Fındık rekoltesi  hedefi açıklaması ,fındık Tekelinin gözlerini ışıtırken,maalesef yoğun emekle Dünyanın en kaliteli fındığını üreten  başta Giresun üreticisine karalar bağlatmıştı. Fındık piyasasında en iyi anladığı dil İtalyanca olan bu iktidarı, Türkçe konuşan Fındık üreticimiz artık 14. Mayıs’ta yolcu etmeyi sabırsızlıkla bekliyor.

Biliyorsunuz, Giresun FKB’de de  kaybetti. 2002’den beri FKB’yi kötüleme ve devre dışı bırakma politikaları, Giresunlu fındık üreticilerini kendi kurduğu en büyük birlikten uzaklaştırmıştı.  50kg fındık vermeyenin oy hakkı olmadığından Yönetim Kurulundaki Giresun ağırlığı da başka  bir bölgeye kaymıştır."

Yılmaz, "Özellikle  başta  gençler  olmak üzere 35 bine yaklaşan işsiz ordusuyla  Giresun’lu istihdamda da, %12 ‘ye varan kapanan işyeri sayısıyla Türkiye 1.si olan  esnafıyla da hep kaybetti. Hala kaybediyor. 

Bu AKP iktidarında, Dünyanın en fakir ülkelerinin vasıfsız hayvanlarını ithal ederek köylümüze dağıttık. Ama bu yoksul köylü çuvalı 370TL.yi bulan yemi bu hayvanlara nasıl yedirecek? Yedirse bile bu işten nasıl kar edecek? diye düşünmediğiniz için elinde 3-5 hayvanı olan Giresun köylüsü de kaybetti. Hala da kaybediyor.

14.Mayıs’tan sonra Millet İttifakı İktidarında artık Giresun Kazanan il olacak. Yani Giresun Hakkını mutlaka alacak. Bizlerde hep birlikte bu konuların takipcisi olacağız.

Daha pek çok alanda bölgesinde  geri kalan Giresun’un  kaybetmeye tahammülü kalmamıştır.  Geliyor gelmekte olan..." dedi.