Vali Enver Ünlü, Şehitlik Anıtı ve Tören Alanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma programın ardından, Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi’ndeki programa katıldı. Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi’nde 18 Mart Cumartesi günü saat: 10.30’da düzenlenen anma programı; Vali Enver Ünlü’nün salona teşrifleri ve protokolün yerini almasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı.

Programda ilk olarak Hacı Miktad Camii İmam Hatibi Yakup Arine tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti icra edilerek Şehitlerimiz için dualar edildi. Akabinde Jandarma Yüzbaşı Gökhan Kaya’nın “Çanakkale” konulu sunumu yer aldı.

2023_86_13Programın devamında bir konuşma yapan Vali Enver Ünlü, katılımcılara seslenerek “İnancın, fedakârlığın ve azmin sembolü, milletimizin şahlanışının en güzide örneklerinden biri olan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yılını sizlerle birlikte idrak etmekten büyük bir onur duyuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

Öncelikle 6 Şubat’ta yaşadığımız ve birçok ilimizi etkileyen elim deprem felaketinde ebediyete irtihal eden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Vali Ünlü, konuşmasının devamında ülkemizin depremler sonrası yaraların sarılmasında kenetlenmesine değinerek “Bugün burada Çanakkale’yi anlatacağız ama yaşadığımız deprem hadisesi de bir kez daha gösterdi ki 108 sene önce garbın afakına zafer yazdıran ecdadın, birlik ve beraberlik ruhu damarlarımızda aynı şiddetle, aynı asillikle akmaya devam ediyor.

Bu bilinçle 7’den 70’e kenetlenerek, afetzede kardeşlerimiz için seferberlik ruhuyla hareket eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Devlet Büyüklerimize, aziz Giresunlu hemşehrilerimize ve emeği geçen herkese tekrardan şükranlarımızı sunuyorum.” cümlelerini dile getirdi.

Konuşmasında Çanakkale’nin önemine vurgu yaparak “Hiçbir zaman geri dönmeyi düşünmeyen, bir insanın kaldırabileceğinden çok daha fazla bir yükü omuzuna alabilen, düşmanı bile kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyen kahraman ecdadımız; 1 asrı devirmiş bu kutsal zafer ile Aziz Milletimizin ve bulunduğumuz coğrafyanın kaderini değiştirerek ‘Çanakkale geçilmez’ sözünü tarih sayfalarına nakşetmiştir.

Çanakkale, bu dünyada hiç yaşanamayacak, ahirete bırakılmış kavuşmaların yürek burkan hikâyesidir. Canlar feda ederek hürriyete ulaşan bir milletin ibret verici kahramanlık destanıdır. Çanakkale, imanlı yürekler karşısında en kesif orduların hüsrana uğradığı yerdir. Çanakkale, inancın, fedakârlığın ve azmin sembolüdür. Kanını dökmüş, uzuvlarını kaybetmiş; iyileşip, kalan parçalarını da feda etmeye hazır Mehmetçiğin inancıdır. Çanakkale, sadece sınırlarımızın değil; Ankara’nın, Giresun’un, Adıyaman’ın, İzmir’in, Edirne’nin, Mardin’in, İstanbul’un, Kars’ın evlatlarıyla; Saraybosna’nın, Üsküp’ün, Gümülcine’nin, Bakü’nün, Batum’un, Halep’in, Gazze’nin ve Kudüs’ün evlatlarının koyun koyuna yattığı yerdir, tüm gönül coğrafyamızdır. Çanakkale, parmağı koptuğu halde, halen tetiğe basmaya çalışan yiğitlerdir. Çanakkale 57. Alaydır, batmaz denilen gemilerin denizin dibini boyladığı o görkemli yok ediştir.

Allah-u Ekber nidaları atan kınalı kuzuların, Onbeşlilerin zaferidir. 8 metre ilerdeki düşman cephesine su mataralarını atan, onların yaralı askerleri sırtında taşıyan Mehmetlerdir Çanakkale. Anafartalar’da, Arıburnu’nda, Conkbayırı’nda ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diye haykıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür Çanakkale. Çanakkale; kendisine çağıran, çağırdıkları ile bir daha asla kopmaz bağlar kuran göğsümüzdeki maneviyattır. Çanakkale, haçlı zihniyetine karşı hilalin zaferidir. Çanakkale, 15 Temmuz’a geçit vermemektir. Çanakkale; el ele, omuz omuza hayâsızca akınlara dur demektir… Çanakkale bir bakımdan da ilimizdir;

Çanakkale Alucra’dır, Bulancak’tır, Çamoluk’tur; Çanakçı, Dereli, Doğankent’tir; Espiye, Eynesil, Görele’dir; Güce, Keşap, Piraziz’dir; Şebinkarahisar, Tirebolu, Yağlıdere’dir aslında tüm Giresun’dur Çanakkale. 42. ve 47. Gönüllü Alayların ruhudur Çanakkale… İşte Çanakkale en çok da;

Geçilmezdir, Geçilememiştir ve Geçilemeyecektir!..” ifadelerini kullandı.

Giresun’da Nefes Kesen SOLOTÜRK Gösterisi Giresun’da Nefes Kesen SOLOTÜRK Gösterisi

Vali Ünlü, konuşmasını şu sözlerle “Bugün bizlere düşen görev, emanet aldığımız bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın ilelebet dalgalanması için birlik ve beraberlik içinde verilen destansı mücadeleyi idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonrakilere layıkıyla devretmektir. Anadolu’nun evlatları olarak milletimizin bekasını daima topyekûn bir mücadeleyle savunacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yılında askerlerine ‘taarruzu değil ölmeyi emreden’ Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını, canlarını seve seve feda eden Aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor;

Sizlere de sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” tamamladı.

Program, Vali Enver Ünlü’nün konuşmalarının ardından ödül töreni ile devam etti. Ödül töreninde, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yılını anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen; ilkokullar arası “resim”, ortaokullar arası “şiir” ve liseler arası “kompozisyon” yarışmalarında dereceye giren öğrencilere, ödülleri, Valimiz Enver Ünlü ve protokol üyeleri tarafından verildi.2023_86_02Program, Giresun Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen “Çanakkale Ruhumuzda Var” konulu gösterisiyle sona erdi.

Giresun Belediyesi Kültür ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen anma programına; Vali Enver Ünlü ve eşi Sema Ünlü Hanımefendi, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım ve eşi Sıdıka Yıldırım, Giresun Belediye Başkanı V. Salih Özdemir ve eşi Nazan Özdemir, şehit aileleri, gaziler, il protokolü, siyasi parti yetkilileri, STK temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.