Çanakçı Deresi Çevre Koruma Platformu Başkanı Harun Şahin tarafından Çanakçı Deresine yapılması planlanan 5. HES projesinin ÇED Raporunun iptali ve yürütmenin durudurulması içni Giresun İdare Mahkemesine dava açıldı.

Giresun İdare Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına Avukatlar Remzi Kazmaz, Gültekin Uzunalioğlu, Gazi Dörücü, Çanakçı Deresi Çevre Koruma Platformu Başkanı Harun Şahin ve siyasi parti temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Yapılan duruşmanın ardından açıklamalarda bulunan Avukat Remzi Kazmaz,” Çanakçı Deresine yapılacak 5. HES Projesinin iptali ve Yürütmenin durdurulması için itirazımızı mahkemeye sunduk. Mahkeme bizi ve yöre halkını dinledi, bu derelerde yapılacak keşifle her şey dana net ortaya çıkacak.  Adalete inanıyoruz. Sürdürülebilir enerji güneşten, rüzgardan elde edilebilir, biz enerjiye karşı değiliz kurulacak yere ve doğanın, yaşamın tahrip edilmesine, yok edilmesine karşıyız. Bu böyle bilinsin, bizi yanlış tanımasınlar” dedi.

Avukat Gültekin Uzunalioğlu ise, “Dere yatağı paypas edilerek, borularla veya tünellerle başka yere kanalize edilmek istenilmektedir. Paypas edilecek olan dere yatağı üzerinde doğal ve kültürel varlıklar olduğu gibi bir de yaşam alanı bulunmaktadır. Paypas edilecek dere üzerinde hale kullanılan su değirmenler, kemer körüler, su samurlarının, alabalıkların bulunduğu göller yer almaktadır. Bu doğal yaşamın yok edilmemesi için ÇED Raporunun ve yürütmenin durdurulması yönünde hukuki süreç başlatılmıştır” dedi.

Düzenlenen basın açıklaması Kuş Dili ile “Çanakçı Deresi gür ve özgür aksın” sloganıyla sona erdi.

Yaralı karaca koruma altına alındı Yaralı karaca koruma altına alındı

Kaynak: İHA