Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği ​kapsamında yürütülecek olan 2023 yılı buzağı desteklemesinden; en az 4 ay (120 gün) yaşamış ve programlı aşıları (dişilerde brusella ve şap, erkeklerde şap) tamamlanmış olan Türkvet ile E-ıslah veri tabanlarına kayıtlı 2023 yılı doğumlu buzağılar faydalandırılacak.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün açıklamasına göre, desteklemeleri almak isteyen yetiştiriciler, tercih ettikleri üretici örgütü üzerinden başvuruda bulunmalıdır. Damızlık sığır yetiştiricileri il birlikleri üzerinden soy kütüğü ilave desteklemesi alırken, örgüte üye olmayanlar il/ilçe müdürlüklerine başvurabilirler.

Buzağı Desteklemesi için 1'inci Dönem başvuruları 2 Ocak 2024 tarihinde sona erecektir. Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenecek olup, doğduğu işletmede 120 günü tamamlama şartı yabidir. 1'inci döneme süresi içinde başvuramayan yetiştiricilerin, herhangi bir hak kaybına uğramadan 1 Nisan 2024 - 17 Haziran 2024 tarihleri arasında (2'nci dönem) 2023 yılı buzağı desteklemesine başvurma yapabilirler.

Üreme parametreleri uygunluk desteği, suni tohumlamadan doğan buzağı desteği, döl kontrolü kapsamında doğan buzağı desteği gibi çeşitli destekleme kriterleri bulunmaktadır. Bu desteklemelerin yanı sıra, buzağı desteklemesi kapsamında buzağı başına verilecek olan destek tutarları da belirlenmiştir.

Buzağı desteklemesi kapsamında buzağı başına verilecek olan destek tutarları şu şekilde;

1)Temel Destek: 1.150 ₺/baş (Giresun ili dahil 22 ilde temel desteğe ilave olarak verilen 400 ₺/baş eklenmiş halidir.)

2)Üreme Parametreleri Uygunluk Desteği: İlave 300 ₺/baş

FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar: “Zarar Eden Kooperatifi Kapatırız” FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar: “Zarar Eden Kooperatifi Kapatırız”

3)Suni Tohumlamadan Doğan Buzağı Desteği: İlave 450 ₺/baş

4)Döl Kontrolü Kapsamında Doğan Buzağı Desteği: İlave 200 ₺/baş

5)Soykütüğü ve Genomik Değer Tespiti İlave Desteği: Bakanlıkça belirlenecek.

Tebliğe göre "Destekleme süreci içerisinde ve ilgili mevzuat kapsamında, buzağıların küpeletilmesi, TÜRKVET ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılması ve işletme bilgileri ile desteklemeye esas verilerin kayıt sistemlerinde güncellenmesinden" yetiştiriciler sorumlu olacak.

Hayvancılık desteklemeleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticiler; Giresun merkezde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü'ne, ilçelerde ise Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine başvurabilirler.