19 Ekim Muhtarlar Günü, Bulancak'ta düzenlenen törenle kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, çelenk sunumunun ardından Bulancak Muhtarlar Derneği Başkanı Turhan Eltemiz'in konuşması ile başladı. Ardından Faal Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Özdemir'in konuşmasıyla program sona erdi.

WhatsApp Image 2023-10-19 at 13.40.16

Bulancak Muhtarlar Derneği Başkanı Turhan Eltemiz, yaptığı konuşmada, "Muhtarlık müessesesinin kuruluş günü olan 19 Ekim 2015 tarihinde çıkarılan bir genelge ile Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Dolayısıyla bu yıl Muhtarlar Günü'nün sekizinci yılını kutluyoruz. Bugün Muhtarlar Günü'nün ilan edilmesinde başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu'na şükranlarımızı sunuyoruz. Nasıl ki siyasi partilerimiz demokrasinin vazgeçilmez unsurları ise, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, muhtarlar da demokrasinin temelini oluşturmaktadır. Muhtarlık müessesesi 1829'dan günümüze, 194 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunlarla ilgili kuruluşlara iletilmesinde köprü rolü oynayan muhtarlık, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e taşınan önemli bir yerel seçim biçimi ve yönetim biçimidir. Türkiye'de 18.290 köy, 32.298 mahalle muhtarlığı olmak üzere toplamda 53.588 muhtarımız görev yapmaktadır. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilgili ilişkilerinde aracı rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel katılımcısı olan önemli bir görevi yerine getirmektedir. Dolayısıyla devletin vatandaşa dokunan elinin en sıcak eli olduğunu, vatandaşa en yakın idari birimimiz olan muhtarlarımız, mahallemizin ve köylerimizin gelişimi ve değişimi konusunda iş birliği sağlamaktadır. Çözüm sürecine ortaklık ederken, kamu hizmetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde halkımıza ulaştırılmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Muhtarlarımızın bu önemli gününde yetkililere şunu hatırlatmak istiyorum: Bugün bakıldığında, 98 yıllık Köy Kanunu ve 89 yıllık Mahalle Kanunu ile sorunlara çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. Köy ve mahalle kanunları yeniden düzenlenmeli, köy ve mahalle muhtarlarımızın çalışma alanları ve yetkileri tekrar gözden geçirilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle bu müessesede geçmişte görev yapmış arkadaşlarımızı sevgiyle anıyorum. Ayrıca, bugün aramızda olmayan, bu müesseseye hizmet etmiş ebediyete göç etmiş muhtar arkadaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü canı gönülden kutluyorum.” 

WhatsApp Image 2023-10-19 at 13.40.16 (1)

Faal Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Özdemir ise yaptığı konuşmada, "Bugün buruk ve öfkeyle bir kutlama yapıyoruz. Gazze'de çoluk çocuk demeden kadın, mazlum demeden yapılan katliamı kınadığımızı, dini, iyiliği, ırkı, mezhebi her ne olursa olsun her türlü zulmün karşısında olduğumuzu buradan beyan etmek istiyorum. Muhtarlar Günü 19 Ekim 2015'ten  bugünümüze kadar muhtarlar günü olarak kutlanmaktadır. Bugünün muhtarlar günü olarak ilan eden, özlük haklarımızın iyileştirilmesinde büyük katkılar sunan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Muhtarlar, devletin vatandaşa uzanan en şefkatli eli, vatandaşın devlet kurumlarındaki en gür sesidir. Muhtarlarınız kim bölgelerinde hiçbir siyasi partinin veya kişinin gücünü arkasına almadan sadece halkın tercihleriyle seçilen demokrasinin temel taşlarıdır. Yeri gelir çocuklarından, ailesinden, çaldığı zamanı, köylüsünün, mahallesinin, vatandaşın ihtiyaçları için ayırır. Yeri gelir düğününde neşelenir, cenazesinde kederini olur. Yeri gelir suçludur, yeri gelir yokcudur, yeri gelen elektrikçidir, yeri gelir yol işçisidir. Bu sebeple muhtarlık, ahiretlik ve fedakarlık ister. Bu zorluğu görevi yerine getirirken her zaman desteğini ve gücünü arkamızda hissettiğimiz başta ilçe kaymakamımız Sayın Ünal Koç Beyefendi'ye, Belediye Başkanımız Sayın Recep Yakar'a, daire amirlerine, kamu çalışanlarına, bütün muhtar arkadaşlarım adına teşekkür etmek istiyorum. Bu onurlu günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."

Programın ardından Bulancak Öğretmen Evinde muhtarlar ve protokol üyeleriyle yemek yenildi.

Törene, İlçe Kaymakamı Ünal Koç, Bulancak Belediye Başkan Vekili Emrullah Guguk, İlçe Jandarma Komutanı Ersin Erkut, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Tozlu, Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Turhan Eltemiz, Faal Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Özdemir, Bulancak Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Aydın, İl Genel Meclis üyeleri,2009-2014 dönemlerinde Bulancak CHP İl Genel Meclis Üyesi Ömer Mustafa Yılmaz ve ilçe protokolü katıldı.

Bulancak Belediyesinde maaşlar bugün hesapta Bulancak Belediyesinde maaşlar bugün hesapta

WhatsApp Image 2023-10-19 at 13.40.15 (1)