Bulancak'ta kuyumcu tamir atölyesinin son temsilcisi olan Giresun-Bulancak'ta faaliyet gösteren zanaatkâr Yusuf Sert, mesleğin son temsilcilerinden biri. Türkiye'nin önde gelen ustalarından biri olan Sert, teknolojinin gelişmesi ve çırak yetişmemesi nedeniyle mesleğin yok olma noktasına geldiğini belirtiyor.

Kuyumcu tamirciliği mesleği, çırak yetişmemesi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte mesleğin son temsilcileri tarafından sürdürülmeye çalışılıyor. Türkiye'deki son temsilcilerden biri olan Yusuf Sert, çırak yetişmediğini ve mesleğin son temsilcilerinden biri olduğunu ifade ediyor.

WhatsApp Image 2023-10-25 at 20.34.33 (1)

Yaklaşık 60 yıldır kuyumcu tamirciliği yapan zanaatkâr Yusuf Sert, "Altmış yıldır bu mesleğin içindeyim. Bulancak'ta benim dışımda bu işi yapan kimse yok. Sanat ölüyor. Kimse çırak yetiştirmiyor, çırak alamıyoruz. Bulancak'ta sadece ben, Ordu'da 4 kişi, Giresun'da 3 kişi bu mesleği yapıyoruz. Mesleğin son temsilcileriyiz. Trabzon'da biraz daha büyük bir iş var, imalatlar yapılıyor. Orada daha fazla tamirci bulunuyor, ancak Türkiye genelinde çok fazla değil. Büyük illerde en fazla 10 kişi bu mesleği yapmaktadır, örneğin Samsun'da bile 10 kişi yoktur" şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-10-25 at 20.34.34 (1)

"Meslek yavaş yavaş yok oluyor. Çünkü çırak yetişmiyor."

Bundan sonra ne kadar süreyle devam edeceğimizi bilmiyoruz. Yaşlandık. Aileler çırak vermek istemiyorlar. Gelenler sigorta istiyorlar, asgari ücret talep ediyorlar. İşler de çok olmadığı için nasıl verebiliriz. Burada ustalık öğrenmek isteyen çıkmıyor. Aileler de para vermiyorlar. Kurslara gittiklerinde çocuklarına kurs ücreti ödüyorlar, kursa para veriyorlar, bize niye vermiyorlar. Sonuçta bir sanat mesleği öğretiyoruz. Mesleki ve Teknik liselerde de böyle bir eğitim verilmiyor.

TÜGVA’da TB Çocuk Oyun Odası açıldı  TÜGVA’da TB Çocuk Oyun Odası açıldı 

WhatsApp Image 2023-10-25 at 20.34.34

Ben aynı zamanda bir zanaatkârım çünkü sıfırdan ürünler üretiyoruz. Genellikle altın ve gümüş tamiri yapıyoruz. İstanbul'dayken yüzük, bilezik, zincir, küpe gibi ürünler yapıyordum. Giresun'a geldiğimden beri ise sadece tamir işleriyle uğraşıyorum." ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-10-25 at 20.34.34 (2)

Haber: Yunus Eren