Merkez Nüfusu Azaldı! Merkez Nüfusu Azaldı!

Giresun’un Bulancak ilçesinde anlamlı bir bağış gerçekleşti.                                                      

Kızılot mahallesi sakinlerinden, yaşayan Kıbrıs Gazisi Şakir Ergüney’in adı Bulancak Fen Lisesi Kütüphanesi’ne verilmeye hazırlanılıyor. 

Ailesi, Gazi Şakir Ergüney için anlamlı bir bağışa imza attı. Bulancak Fen Lisesi için bir kütüphane oluşturarak Gazinin adını yaşatmak isteyen Elif-Levent Ergüney ve ailesi, 18 Mayıs Perşembe günü Saat 14.30’da Bulancak Fen Lisesi’nde düzenlenen bir tören ile Gazi Şakir Ergüney’in kütüphanesinin açılışını gerçekleştirecek.

Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Şahin Ergüney, abisi Gazi Şakir Ergüney’in adına oluşturulan kütüphane açılışına katılacağını duyurdu. 

WhatsApp Image 2023-05-16 at 14.27.11 (1)

Gazi Şakir Ergüney kimdir?
 
30 ağustos 1953 yılında Giresun’un, Bulancak İlçesinin, Kızılot Mahallesinde doğdu. Fatma ve Muharrem Ergüney’in Beş çocuğunun en büyüğüdür. Ailesinin İstanbul’a göç etmesinin nedeniyle okul yılları, Beykoz ve Kocaeli Derince’de geçmiştir. Hayatın zorlu koşullarından dolayı, genç yaşta iş yaşamına atıldı.

1973 yılında askerlik görevi için önce Manisa acemi birliğine, ardından İskenderun’daki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Değiştirme Birliğine katıldı. Buradaki özel eğitimin ardından, 650 kişilik Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı’na katıldı.

Kıbrıs Barış Hareketı öncesinde, EOKA’cı  Rum askeri saldırılarına, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı olarak kahramanca direndiler. Kıbrıs Barış Harekâtıyla birlikte savaşın sonuna kadar en ön safta savaştı. Onlarca kez ölümle burun buruna geldi. Savaşın kazanılmasının ardından 4 Kasım 1974 tarihinde terhis oldu.

WhatsApp Image 2023-05-16 at 14.27.11

1975 yılında girdiği Derince Shell tesislerinde, emekli olana dek çalıştı. Petrol İş’in iş yeri temsilcisi olarak sendikal mücadelenin içinde yer aldı.  
 
1984 yılında Muharip Gazi Unvanı ve Gazi Madalyası ile onurlandırıldı.
 
Atatürk’ün ilkeleri ışığında, Gelecek nesillere daha yaşanılası bir çevre ve halkın sorunlarını her platforda dile getirmek için siyasal yaşamın içinde de yer alan Şakir Ergüney, Kütüphanenin açılışı İçin düşüncelerini şu şekilde dile getirmiştir:

“Ülkesine, çevresine, ailesine ve kendine karşı sorumlu ve duyarlı olan herkes beni mutlu eder. Kütüphanemiz sayesinde, gençlerimize kendilerini geliştirme, sosyalleşme, kitap okuma alışkanlığı imkânını verebilirsek, Atatürk düşüncesiyle geleceğe yürüyen gençlerimizin yetişmesine bir nebze katkıda bulunabilmişsem, bu benim için yaşamdaki en büyük mutluluklarımdan biri olur.”
 
Hacer Ergüney’le evli ve iki erkek, bir kız çocuk sahibi olan Şakir Ergüney, Giresun ve Bulancak’tan hiç kopmadı.