Bulancak Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın düzenlediği Ahilik Haftası Programı, 19 Eylül 2023 Salı günü Bulancak Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşecek.

Bulancak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mürsel Aktay; "Giresun Valiliği himayesinde Bulancak Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından düzenlenen Ahilik Haftası kutlama programına sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız," ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-08-23 at 11.57.23

Ahilik Nedir 

Ahilik, 13 Yüzyılda Anadolu'da kurulmuş bir esnaf teşkilatıdır. Sözlük anlamı "eli açık, kardeş, yiğit, delikanlı" gibi manalara gelen "ahi"kelimesi ; aynı zamanda bugün yüzlerce yıllık değerler sistemine karşılık gelir.

Bulancak ilçe Müftülüğü'nden Kur’an-ı Kerim Ziyafeti Bulancak ilçe Müftülüğü'nden Kur’an-ı Kerim Ziyafeti

Esnafın ticaret hayatını organize etmek üzere ortaya çıkan Ahilik ; Sosyal hayattaki, eğitim hayatındaki, askeri ve siyasi alandaki faaliyetleri ile günümüze kadar etkileri olan bir teşkilattır. Özellikle Osmanlının kuruluşu döneminde ki siyasi etkisi önemlidir.

Programın içeriği:

09:30 - Mehter Takımının Cemal Gürsel Caddesinden Belediye Meydanına gelişi

10:00 - Belediye Meydanında Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı Okunması

10:30 - Günün Anlam ve Önemi ile İlgili Konuşma

11:00 - İlin Ahisine, ilin Kalfasına ve İlin Çırağına Plaket Takdimi ve Ödül Töreni

11:15 - Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Meslek Kuruluşları Temsilcileri ile birlikte Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar'ı Makamında Ziyaret Edilmesi

15:00 - Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Meslek Kuruluşları Temsilcileri ile birlikte Vali Mehmet Fatih Serdengeçti'yi Makamda Ziyaret Edilmesi.