Dereli Bektaş yaylasında "Farkındalık Çalışması" adıyla 11 Kasım 2023 Cumartesi günü Bektaş yayla yolu ve yayla içerisinde ikinci çöp toplama etkinliği gerçekleştirildi. İlk çöp toplama etkinliği Ağustos ayında yapılmıştı.

"Farkındalık Çalışması" adıyla 10 kişilik bir grup, Bektaş Yolu üzerindeki yol kenarları ve piknik alanlarında çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi. Piknik alanlarının bakımsız olması, çeşmelerin bakımsız olması, yollarda tabelaların olmaması, elektrik direklerinin bakımsız olması ve yolların dar olması gibi konular da dikkat çeken noktalar arasında yer aldı.

Ayrıca, Bektaş Yayla Yolu'ndaki piknik alanlarına ve diğer yaylaların piknik alanlarına çöp konteynırı konulması konusuna da dikkat çekildi.

Farkındalık çalışmasına Bulancak Belediye Başkan Yardımcısı Emrullah Guguk, Bulancak Belediye Meclis Üyesi Ertan Zere, önceki dönem İl Genel Meclis Üyesi ve CHP Bulancak Belediye Başkan Aday Adaylığı konuşulan Ömer Mustafa Yılmaz, önceki dönem CHP Bulancak İlçe Başkanı Necmi Sıbıç katkıda bulundular. Organizasyon Gazeteci İnci Zere öncülüğünde gerçekleştirildi.

Gazeteci İnci Zere yaptığı açıklamada, "Bizim ilk çalışmamız Bektaş Yaylası Çataloluk mevkiinde çöpden dolayı ölen bir inekle başladı. İneğin çöpden dolayı ölmesiyle ilk farkındalık etkinliğini Ağustos ayında gerçekleştirdik. İkincisini bugün gerçekleştirdik. İneğin sahibi için de destek toplanacak. Gerekli açıklama kamuoyuna sunulacak." Dedi.

WhatsApp Image 2023-11-11 at 18.35.39

Zere, "İlk çöp toplama etkinliğimizde 10 dakika içinde 15 poşet çöp toplamıştık. İlk etkinliğimizde farkındalık yarattık. Şimdi asıl amacımız durum tespiti yapmak, bir farkındalık oluşup oluşmadığını görmek. Gün içinde toplam 5 uğrak yere uğradık, durum biraz daha iyi. Umarım farkındalık oluşur ve vatandaşlar da bu duruma dikkat eder. Yetkililere de sesleniyoruz, piknik alanlarına çöp konteynırı ve çöp kutularının konulmasını istiyoruz. Çevre hepimizin. Çeşme yanlarında şişelerin kırılması ve çöp konteynırı olan yerde dahi çöplerin atılması, vatandaşların duyarsızlığını göstermektedir. İlk çöp toplama etkinliğimize Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu çöp arabaları ve personeller yollamıştı, güzel işler yapılmıştı. Bu ikinci gelişimizde bir farkındalık yaratmak için çöp aracı istemedik, vatandaşlarımızı duyarlılığa davet ediyorum. 10 kişilik grubumuzda bulunan kişiler Sabiha Güven, Saadet Karadeniz, Serpil Temelli, Sevgi Tirsi, Zehra Menekşe, Nehir Tuğlucan, Ali Karaahmet, Cengiz Baydemir, Yunus Eren. Arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" Dedi.

WhatsApp Image 2023-11-11 at 18.35.40

Bulancak Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Mürsel Genç, "Güzel çalışmalar yapılıyor, ancak şunu söylemeliyim ki insanlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Köyde bulunan kişiler de bu duruma dikkat etmiyor. Köylerde hayvanların yiyebileceği şeyler dahi çöpe atılıyor, geri dönüşüme dikkat edilmiyor. Çöpe atılmayacak şeyler de çöpe atılıyor. Bir geri dönüşüm söz konusu değil. Vatandaşlarımız da dikkat ederse güzel olur. Organizasyon gayet güzel, aile büyüklerimizde  gençlere örnek olmalı." Dedi.

WhatsApp Image 2023-11-11 at 18.35.46

''Gençlerle Sivil Anayasa Buluşması'' ''Gençlerle Sivil Anayasa Buluşması''

Önceki dönem Bulancak Belediye Meclis Üyesi emekli astsubay Eyüp Telli ise, "Birileri bu etkinlikleri yapmalı, farkındalık yaratmalı. Yaz aylarında piknik alanları yoğun oluyor, aynı hassasiyeti STK'larımızdan da bekliyoruz. STK'lar bu duruma dikkat etmeli. Ayrıca vatandaşlarımız da duyarlı olması gerekiyor." Şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-11-11 at 18.35.46 (3)

WhatsApp Image 2023-11-11 at 18.35.47

WhatsApp Image 2023-11-11 at 18.35.48

Haber: Yunus Eren