CHP Bulancak İlçe Başkanlığı 5 Eylül 2023 tarihinde yapılan ilçe kongresi ile göreve gelen yeni başkan Yakup Karakaya ile özel röportajda gündeme dair yaptığı açıklamada, "Amacımız Bulancak için CHP için çalışmak. Kimse parti üstü değil, biz adamcılıktan çıkıp kimle nasıl başarı sağlarız Bulancak Halkının derdine kim derman olur onun için çalışacağız. Bu 100 yıllık Cumhuriyetin kurucu partisinde görev yapıyoruz. Biz milletimize  borcumuzu ödemek ve yeniden demokrasiye sağlamak için görevimizi yapacağız. Ateşten gömlek misali , çünkü önümüz yerel seçime kısa bir süremiz var yönetim kurulu ve partililerimizle birlikte başarı olacağız ve seçimleri kazanacağız."

"Benim için başarı seçim kazanmaktır.  Kazanmaya çok yaklaşmıştık, oyumuz arttı söylemi sonucu değiştirmiyor. Biz Bulancağı yönetmek istiyoruz. Hedefimiz Yerel yönetimde iktidar olmak.

Hilmi Taşkın ile 'Siyasette Görüş''ün Konuğu Dr. Ruşen Topallı Hilmi Taşkın ile 'Siyasette Görüş''ün Konuğu Dr. Ruşen Topallı

"Mesele 1 oy la bile olsa başarı seçim kazanmaktır.

30 Mart 2024'te yerel seçimler var, mazbatamızı alalı 20 gün oldu. Mazbatamızı aldığımız gün itibariyle çalışmaya başladık.

Partimizde görev dağılımlarını yaptık, ardından hız kesmeden sokaklarda ve vatandaşlarımızla iletişim içinde olmaya devam ediyoruz.

Halkın nabzını almaya çalışıyoruz, anketler düzenleniyoruz. Önce amacımız iyi bir aday ile yola çıkmak. CHP ailesini taşıyan her aday değerlidir, her aday güçlüdür. Halkın önünde bir adım önde olan kişiler illaki vardır.

"Kimse ayağına kurşun sıkmaz ben zaten adamcılık yapmam karakterime aykırı bir de bu partinin ilçe başkanı ve yönetimi olarak daha az oy olacak veya kazanamayacak bir adayla gidecek halimiz yok. Bunlara kesinlikle karşıyım en yakın arkadaşım bile olsa halkta karşılığı yoksa onun aday adaylığı benim için bir anlam ifade etmiyor."

"Partimizde çok aday adayı olması zenginliktir, talebin de çok olması seçimde başarılı olacağımız anlamındadır. Ama biz kazanacak aday ile gideceğiz. Çok çalışacağız planlı programlı şekilde zaten malum 20 yıl Bulancak'ta iktidar partinin belediyesi var artık bu çürümüş yapı bitecek halkta ta böyle bir karşılık var sokağa indiğimizde vatandaşların bizden bir umudu var, bizden yani teşkilat olarak benim adaylığım söz konusu değil şuan bizde buna karşılık vereceğiz insanlar mevcut belediye yönetiminden ve belediye başkanından şikayetciler, bu konu ile alakalı basın açıklaması yapacağız, önümüzdeki programlar daha çok yoğun geçecek. Kongrelerimiz şimdi sonra il kongremiz var kurultay  var genel merkezde ondan sonra adaylarımız da şekillenmeye başlayacak, aday adayları netleşecek.

Aday adaylarının seçilme sürecini anlatan Başkan Karakaya, aday adaylarının seçilme aşamalarında 2 yöntem olduğunu belirtti. Bizim öncelikli tercihimiz ön seçim. Bununla ilgili kongrelerimizde de açıklamalarda bulunduk. Ön seçim, üyelerin sandığa gidip seçim yapması demektir. Teşkilat olarak bunu istiyoruz. Ancak başka bir olasılık olarak genel merkez, "Biz ön seçim istemiyoruz, bize isim verin" derse, o yöntemi uygulayacağız. Bu yöntemde de hemen bir isim belirlemek yerine, sokaktan anket alacağız, parti büyüklerini danışma toplantıları düzenleyeceğiz ve önerilerini alacağız. Bu iki sonucu birleştirerek, önde olan ismi aday olarak belirleyeceğiz. Şu anda sokaklarda belli başlı aday adayları konuşuluyor, ancak şu an için bir anket çalışması yapmadık şeklinde konuştu.

CHP Bulancak İlçe Başkanı Yakup Karakaya, "Giresun Bulancak'ta 1989 doğumluyum. Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nden Biyoloji mezunuyum. Yüksek lisansımı da Giresun Üniversitesi'nde tamamladım. Siyasete üniversite birinci sınıftayken CHP'ye üye oldum ve ikinci sınıfta gençlik kollarında çalışma fırsatı buldum. Aydın'da dönemin belediye başkanı Özlem Çerçioğlu ile çalışma şansı yakaladım. İki yıl görev yaptıktan sonra üniversite hayatım sona erdi ve Bulancak'a dönüp iş hayatına devam ettim. Ardından aktif siyasete devam ettim. İlçe başkanlığına aday oldum ve parti üyelerinin desteği ve delegelerin iradesiyle seçimi kazandım" ifadelerini kullandı.

Haber: Yunus Eren