Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, fındık üretimini tehdit eden Kahverengi Kokarca Böceği'nin bilinçli olarak yayılmış olabileceğini öne sürdü. Karan, "Gürcistan ve Azerbaycan'da yeni fındık bahçeleri tesis edilerek, üretim artırılmaya çalışılırken bu durum hiçte hayra alamet gibi görünmüyor" dedi. 

Karan: Böcek, Türk fındık üretimine darbe vurmak için salındı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, fındık üretimini ciddi manada tehdit eden ve hızla çoğalan Kahverengi Kokarca Böceği'nin bilinçli olarak fındık başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi'nde yetiştirilen tarımsal ürünlere yayılmış olabileceğini ileri sürdü. Karan, "2017 yılında Gürcistan sınırından ülkemize giren ve 6 yılda tüm Karadeniz Bölgesine ulaşan bu zararlı böcek yoksa Türk fındık üretimine darbe vurmak için mi salındı? Gürcistan ve Azerbaycan'da yeni fındık bahçeleri tesis edilerek, üretim artırılmaya çalışılırken bu durum hiçte hayra alamet gibi görünmüyor. Fındık üretimde yüzyılın felaketi kapıda iken birde ucuz fındık almak için çabalayanlarla uğraşmak artık bizi yordu" dedi. 

Giresun'da Tarıma Yönelik 97 Milyon Liralık Proje Uygulanacak Giresun'da Tarıma Yönelik 97 Milyon Liralık Proje Uygulanacak

WhatsApp Image 2023-10-05 at 22.08.01

Karadeniz Bölgesi'nde fındık üretiminde yüzde 20 düşüş bekleniyor

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, Kahverengi Kokarca Böceği nedeniyle Karadeniz Bölgesi'nde fındık üretiminde yüzde 20 düşüş beklendiğini söyledi. Karan, "Bu böcek, fındık bahçelerinde büyük zararlara neden oluyor. Yaprakları yiyerek, fındık kozalarının dökülmesine neden oluyor. Bu nedenle fındık üretiminde ciddi düşüşler yaşanıyor" dedi. Karan, fındık üretiminin düşmesi durumunda bölgede binlerce kişinin işsiz kalacağını belirterek, "Bu böceğe karşı etkili mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde, fındık üretiminde çok ciddi sıkıntılar yaşanacak" dedi.