Bulancakspor'a emek verenler yemekte buluştular Bulancakspor'a emek verenler yemekte buluştular

Bulancak Esnaf  Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Fatih Çağlayan, kooperatif ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ayrıca Kredi ve Kefalet hakkında da bilgiler verdi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile  Kredi ve Kefalet Kooperatifin farkını açıklayan Çağlayan, şunları söyledi;

"Esnaf ve Sanatkarlar Odası meslek odası olup devletin yasaları gereği meslek odalarının kurulma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Şoför olan esnaf şoförler odasına, işyeri olan esnaf ise Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na kayıt yaptırmak zorundadır. Eğer tüccar ise ticaret odasına kayıt yaptırır. Bizim farkımız ise bütün esnafa kredi kullandırıyor ve kullandırılan kredilere kefalet oluyoruz. Kullandırdığımız paranın kaynağı Halk Bankası'nın parasıdır. Biz esnafa kefil olduğumuz için hazine destekli kredi kullanımına banka onay veriyor.

Bugün itibariyle yaklaşık 973 ortağımız bulunmaktadır. Bu ortaklardan 762'sine kredi kullandırdık.

Kayyum döneminde 70 milyon lira kredi kullandırırken, 15 Ocak'tan bu yana 70 milyon lira üzerine 130 milyon lira daha ekleyerek toplamda 200 milyon lira esnafa kredi kullandırdık. Bu 200 milyonun liranın 762 ortağımıza finansal destek sağlamasını sağladık. Birçok arkadaşımızın iş yeri alımına vesile olduk. Hatta bir hafta önce bir arkadaşımızın kendi iş yerine yönelik 1500 TL'lik kredisini kullandırdık ve kendi iş yerini açtığı için gurur duyuyoruz.

"Şartları sağlayan her esnafın yanındayız"

Hangi esnafınız olursa olsun, iş yeri alıyor olsunlar veya sıfır araç alıyor olsunlar, kendi iş yerlerine malzeme veya parasal destek sağlamak için burada şartları yerine getiren herkesin yanında olmaya çalışıyoruz. Bu şartlar, önceki büyüklerimizin kurduğu düzen çerçevesinde işliyor. 100 bin liranın üzerinde kredi için 2 kefil ve ipotek talep ediyoruz. 100 bin liraya kadar ise 2 kefil ile birlikte kredi sağlıyoruz. Kredi kullanımlarında Halk Bankası'nın da şartlarını sağlamaları gerekiyor. Çek, senet, kredi kartı gibi olumsuz durumlar olmamalı ve puanları da 1200 puanın üzerinde olmalı. Bu şartları sağlayan her esnafımıza kredi kullanımında yardımcı oluyoruz.

Biz kredilere kefalet veriyoruz ve hazine destekli kredilerle esnafımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugünkü itibarıyla kredi faiz oranı %17,50'dir. Geçen cuma günü %15 idi, ancak bugün %17,50'ye çıktı. Esnafın ödediği faizin yarısını hazine karşılamaktadır, yani %35 olan faizin yarısını esnaf öderken diğer yarısını hazine ödüyor." 

Kredi kullanma oranına değinen Çağlayan, "Kredi kullanımında bir sıkıntı yok, ancak devlet bütçesiyle ilgili olarak her ay başında bankaya belirli bir kredi miktarı talep ediyoruz, bankada durumuna göre belli miktarı gönderir, örneğin 10 milyar istediğimizde 10 milyar gönderir, 7,50 istediğimizde  7,50 gönderir veya 5 gönderir. Gönderilen parayı da esnaflara dağıtırız. Ayrıca her ay ödemeler yapıldığı ve bu ödemelerin de esnaflara kredi olarak kullandırırız. Devlette şu anda bazı sıkıntılar olduğu için istedikleri parayı gönderemiyor, ancak biz esnaflara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Önemli olan Türkiye'nin birliği ve esnafların iş yapabilmesidir. Biz ve yönetimimiz esnafların yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

"Güzel işler yaptığımıza inanıyorum"

Tūrkiyenin en iyi durumda olan kooperatiflerinden olduğunun altını çizen Çağlayan, ”1987 yılında kooperatifte personel olarak işe başladım ve 2013 yılında emekli oldum. 2013 yılından 2021 yılına kadar çalışmaya devam ettim. 2021 yılının sonlarında kooperatife kayyum atandı ve gelen kayyum beni işten çıkardı. 16 aylık bir boşluk yaşandıktan sonra tekrar seçime gidildi. Mevcut başkanımız aday olarak çıkmadı, bizi kooperatife hazırlamıştı. Mevcut başkanın ve esnafların  desteğiyle kooperatif başkanı olarak seçildim.

Seçimler 4 yılda bir yapılıyor ve bu yılın sonunda 3 yıl daha görevimiz devam edecek.

Bir önceki yönetimdeki arkadaşlar seçim döneminde feragat ederek yeni bir ekip ile önümüzü açtılar.

Güzel işler yaptığımıza inanıyorum. Bu kooperatif 1962 yılında kurulmuş olup Türkiye'nin sayılı kooperatifleri arasında yer almışız.

Türkiye genelinde 30'a giren kooperatifler arasındayız. Bu arada büyükşehir belediyeleri, büyük iller ve ilçeler de bulunuyor.

60 yıl önceki yöneticilerimizin izinden gitmek suretiyle bu kooperatifi yönetmeye devam ediyoruz.” ifadelerinde bulundu.