Balık fiyatlarını ve sezonunu değerlendiren 50 yıllık balıkçı Mustafa Aktaş, sezonun iyi gitmediğini belirtiyor. Hem balık tutanlar hem de satanlar artık kar edemiyorlar. Aktaş, bu durum devam ederse sadece 1 ay boyunca hamsi tüketilebileceğini ve sonrasının belirsiz olduğunu söylüyor.

WhatsApp Image 2023-10-18 at 16.24.57

"Balıkçı Esnafı Aktaş, Elli senedir balıkçıyız. Bu sene bir başka sene, balıkçılık bitik. Yani bu sene kıtlık senesi. Balık tutan da memnun değil, satan da memnun değil. Yani görülmemiş bir pozisyon var bu sene. Hamsiler zor bulunuyor. Yani normal bir hamsi değil bu. Bu seneki sezon balık da kıtlık senesi. Hamsi yerli, bizim buranın balığı. Ordu Perşembe'den geliyor. Bu taraflarda da gözükmeye başladı artık. Önceden batı Karadeniz ve Marmara'dan geliyordu."

"Bu sene hamsiden sadece bir ay boyunca yeriz. Bir ay sonra da Allah kerim. Diğer balıklardan hiçbir haber yok. Şu an sadece biraz hamsi bulunuyor. Mezgit balığı geliyor, Samsun'dan trol balığı. Mezgit, trol. İstavrit diye bir şey yok, ince bir istavrit. Yasak olduğu halde tutuluyor."

Giresun'da Türkçe Öğretmenleri İçin Mesleki Gelişim Semineri Düzenlendi Giresun'da Türkçe Öğretmenleri İçin Mesleki Gelişim Semineri Düzenlendi

Fiyatlara değinen Aktaş, " Hamsi 60 lira, 80 lira. Hamsiye göre değişiyor işte. İri hamsi 80 lira. İnce hamsi 60 lira. En düşük fiyat 50 lira,  en yüksük fiyat 80 lira  bazen 100 lira değişiyor. Nakliye sorunu var. Mezgitten başka balık yok.  Diğer balıklar havuz balıkları,Mezgit ise 100 lira, 80 lira." şeklinde konuştu.

Haber: Yunus Eren