Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Şenlikoğlu mesajında, Giresun’un bir deniz kenti olduğunu ve üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye için denizlerin önem arz ettiğini belirtti.

Başkan Şenlikoğlu, geçmişi büyük zaferlerle dolu olan Türk denizciliğinin, yabancı devletlerin deniz ticareti üzerindeki egemenliğine son veren kabotaj kanunu ile ulusal kalkınmanın temel taşlarından biri olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

Giresun Belediyesi Gönüllere Dokunuyor Giresun Belediyesi Gönüllere Dokunuyor

“1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren ’kabotaj kanunu’ ile birlikte ülkemiz kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan ederek, denizcilik sektörü hızlı bir gelişme döneminin içine girmiştir. Denizin insanlara sunduğu nimetlerden faydalanılması, denizciliğin daha da gelişmesi, denizlerden sağlanan imkanların attırılması ve etkin bir şekilde kullanılması için gerekli girişimlerde bulunulması hepimizin yararına olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm denizcilerimizi, deniz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyor, denizcilik sektörünün gelişiminde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize en içten selamlarımı iletiyor, başarılarının devamını temenni ediyorum."