Dünyada özel eğitim kurumlarında KDV olan tek ülkenin Türkiye olduğunu dile getiren Gezmiş özel okula giden öğrencilere istisnasız biçimde destek sağlanmasını istedi.

”Okul ücretlerine yapılacak olan artışların % 36,7 ile sınırlandırılması özel okulları çok zor durumda bırakmıştır” diyen Gezmiş şöyle devam etti; “Enflasyon oranları % 78’lerdeyken, özel okullara en fazla % 36,7 ücret artışı yapabilirsiniz dendi. Bununla birlikte özel okulların tüm gider kalemleri % 100’ün üzerinde arttı. 1 temmuzdan itibaren asgari ücret; Aralık 2021’e göre %95 zamlı olarak ödenmeye başlanacaktır. Son yapılan zamla asgari ücretin işverene maliyeti aylık olarak 1.623 TL artırılmıştır. Brüt asgari ücret 5.880 TL’den, 7.603 TL’ye yükseltilmiş bunun sadece 100 TL’si devletimizce karşılanmıştır. Asgari ücrete gelen zamla birlikte özel okulların giderleri daha da artmış, gelirlerini artırmalarına müsade edilmeyen özel okulların zararı daha da büyütülmüştür. Özel okulların giderleri % 100 artarken, gelirlerini % 36,7’den fazla artıramazsınız dendiği için özel okullar kendi iradelerinin dışında zoraki zarara sürükletilmiştir.

2 BİN ÖZEL OKUL KAPANDI

Teşviklerin kaldırılması, pandemi ve son yaşananlarla birlikte Türkiye genelinde özel okul sayısı 14 binden 12 bine düşmüştür ve hızla önlem alınmazsa düşmeye de devam edecektir. Özel okullarda çalışan öğretmen sayısı da 170 binden, 154 bine düşmüştür. Bu bir istihdam kaybıdır. Devletimizin bu erimeye bir dur demesi gerekmektedir.”

ÖZEL OKULA GİDEN HER ÖĞRENCİYE DEVLET KATKI SAĞLAYABİLİR

“Özel okullara yapılacak olan desteklerin ve yardımların kurumlardan ziyade velilere yapılmasını doğru buluyoruz” diyen Gezmiş taleplerini şöyle sıraladı:

“Daha önceki dönemlerde çocuklarını özel okullara gönderen velilere teşvik verilmişti. Bu, bütün dünyada yaygın bir uygulamadır. Şu an ülkemizde özel okullara giden öğrenciler için herhangi bir teşvik bulunmamaktadır. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi özel okullara giden öğrencilere istisnasız bir şekilde devletimiz katkı sağlayabilir.”

DÜNYADA, ÖZEL EĞİTİMDE KDV OLAN TEK ÜLKEYİZ

Bulancak TSO Sigorta Acenteleri Kurultayında Bulancak TSO Sigorta Acenteleri Kurultayında

Özel okulların çok ciddi anlamda vergi yükümlülükleri vardır. Dünyada, özel eğitimde KDV olan tek ülke biziz. Kurumlar vergisi, KDV ve SGK özel okulculuğa çok ağır yükler getirmektedir. Bu durum özel okul fiyatlarını artırmakta ve direk olarak velinin ödediği ücrete yansımaktadır. Aslında devletin ücretsiz olarak eğitim vermek durumunda olduğu yaklaşık 1 milyon 250 bin öğrencinin yükünü alan özel okullardan alınan vergilerin kaldırılması veya hiç olmazsa azaltılması, zor durumdaki özel okulculuğa biraz nefes aldıracaktır.” dedi.