Giresun CHP İl Başkanlığında basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, Giresun Milletvekili Necati Tığlı ve Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş açıklamalarda bulundu.

Giresun'un yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor Giresun'un yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor

İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu düzenlenen basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Uzunalioğlu, ''TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri süren "Sansür yasası" teklifine ilişkin, “Güya ‘gerçeğe aykırı bir bilgiyi’ kamu barışını bozmaya elverişli şekilde yayan kimseye, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirecekler. Aynı şekilde yorum da eklediğiniz anda, bu olacak. Yani gazetecilik yapma imkanı kalmayacak" diyerek tepki gösterdi.

CHP Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu; "2019 yılı yerel seçimler öncesinde bir söz söylendi, ''Biz bu zamana kadar hiç kimseyi işten atmadık bundan sonra da atmayacağız. Belediye başkanı olduğumuz anda, herkesin belediye başkanı olacağız. Bırakın belediyeden işçi çıkartılmasını, maaşını alamayan işçilerin maaşlarıyla birlikte birikmiş ikramiyelerini de ödeyeceğiz'' bu sözler şu anki belediye başkanımız Aytekin Şenlikoğlu'na ait. Söz söylendi ama ne oldu? İçlerinde engelli çocuğuna bakmak zorunda olan, geçim sıkıntısı olan, eşi hamile olan 38 sözleşmeli personel, 29 taşeronda çalışan ve sayıları 100'ü aşkın insanları ya işten attılar ya da işten çıkmaya zorladılar. Bu 38 sözleşmeli personelin 31 kişisi dava açarak görevine iade kararı aldı 7 kişinin de süreçleri devam ediyor. Şimdi biz soruyoruz belediye meclisinde onaylanan 25 yeni sözleşmeli personel kadrosu için görevine iade edilen kişilerden personel alacak mısınız? ikincisi birikmiş ifadeleri ödeyeceğiz dediniz. Bu ikramiyerler ödenecek mi? Görev sürecinizde kaç personel çıkartıldı ve ya çıktı? Kaç personel aldınız? Enflasyon karşısında maaşları eriyen bu personele Cumhuriyet Halk Parti'li Belediyeler gibi asgari ücretin üzerinde bir iyileştirme yapmayı düşünüyor musunuz?" ifadelerine yer verdi.

Sansür yasasıyla ilgili bizi yanıltmadılar diyerek konuşan Uzunalioğlu şu ifadeleri kullandı; "Yanıltıcı olarak nitelendirilen bir haberi paylaşmak. Yanıltıcı bilgili bir haber yazıldığı, paylaşıldığı anda 1-3 yıl arasında ceza ile karşı karşıya kalınacak. Aynı şekilde yorum da eklediğiniz anda, bu olacak. Yani gazetecilik yapma imkanı kalmayacak. Bu hukuk devletinda asla uygulanmaması gereken bir yasa. Anayasamızda ne diyor? Düşünce özgürlüğü. Peki düşüncemizi yazamazsak bu olur  mu? Gazeteci nasıl görevini yapacak. Gazeticinin ham maddesi haber, gördüğünü yazmak. Bunlar çok çok vahim şeyler. Biz Cumhuriyet Halk Parti'si olarak bu yasasın çıkmaması için sonuna kadar parlementoda mücadele edeceğiz." dedi

"Hayaldi gerçek oldu AK Parti zam şampiyonu oldu" diyen Uzunalioğlu, "Bir hafta mazota 3 kere zam  geldi. 4. zamında yolda olduğu söyleniyor" diyerek enflasyonun açıklanan verileden yüksek olduğunu iddia eden Uzunalioğlu; " Markete girdiğimizde görüyoruz. Geçen sene 1 Lira olan bir şey bu sene 3 Lira arkadaşlar. Bu ülkede %200 enflasyon var. TUİK rakamları %87 diyor neye göre hesaplıyor bilmiyoruz.  Hayaldi gerçek oldu AKP zam şampiyonu oldu vatandaş ise küme düştü" ifadelerine yer verdi.