Koloni Tespiti Hakkındaki Maddeye Göre;

Arıcılık desteklemelerine ve yürütülecek projelere esas olmak üzere AKS’ye kayıtlı arıcılar, koloni ve pasif kovan varlıklarını her yılın üretim sezonu boyunca bulundukları bölgeye göre MAYIS-EKİM AYLARI İÇERİSİNDE BİR DEFAYA MAHSUS OLARAK ARILARININ BULUNDUĞU İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURU YAPARAK, AKS’de kayıtlı arılığında ya da AKB’de (Arı Konaklama Belgesi) belirtilen arılıkta tespitini yaptırmak zorundadır.

• Koloni tespitinde arıcı üretmiş olduğu arı ürünleri üretim verilerini beyan etmekle ve kayıt altına aldırmakla yükümlüdür.

• Arıcılık faaliyetine ilişkin il/ilçe müdürlüğünün tespitleri ve arı ürünleri üretim verileri de AKS’ye işlenir.

Arı Konaklaması Hakkında Maddeye Göre;

Giresunspor'dan Tirebolu Belediye Başkanı Bülent Kara'ya Ziyaret Giresunspor'dan Tirebolu Belediye Başkanı Bülent Kara'ya Ziyaret

• 31 Aralık 2024 tarihinden sonra konaklamaların AKS’ye işlenecek olan arı konaklama noktaları üzerinden yapılacağı belirtilmiştir. 31 Aralık 2024’ e kadar konaklamalar mevcut sistem üzerinden devam edecektir

• Konaklanan yer uygun değil ise, il/ilçe müdürlüğünün yazılı uyarısı üzerine 10 İŞ GÜNÜ içerisinde bulunduğu yerden AKB alması için uygun bir bölgeye veya kayıtlı olduğu işletme adresine sevk edilmek üzere kaldırılır. Kaldırma sürecinde meydana gelen zarardan arıcı sorumludur. Arılar kaldırıldığı yerde sahibine yediemin olarak teslim edilir. Nakliye ve işçilik ücreti arıcıdan alınır. Mücbir sebepten dolayı arısını izin aldığı adres dışına götürmek zorunda kalan arıcıya il/ilçe müdürlüğünce mazeretinin uygun görülmesi durumunda cezai işlem uygulanmaz, arıcı 10 İŞ GÜNÜ içerisinde izin aldığı veya izin verilecek uygun adrese sevk edilir.

• Arı konaklatan arıcılardan şahıs arazileri dışında, muhtarlık ile kamu kurum ve kuruluşlarınca, mevzuatta aksi bir hüküm bulunmadığı TAKDİRDE KONAKLAMA ÜCRETİ DÂHİL HİÇ BİR AD ALTINDA ÜCRET ALINAMAZ. Ayni menfaat sağlanmaz.

• Arıcılar, konaklama yapılan yerlerde arıların çevreye zarar vermemesi için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Arı konaklatılan alanlarda otlayan hayvanların arıdan zarar görmemesi için tedbirleri almak HAYVAN SAHİPLERİNİN sorumluluğundadır.