Çalışmaları aralıksız devam eden, Alucra Müftülüğü Ashabı Suffa Camii'nin inşaatında İlçe Kaymakamı Mustafa Çelik ve beraberindekiler incelemedebulundu.

Tamamlandığında Alucra'nın en büyük camisi olacak olan, Yunus Emre Mahallesinde yapımı devam eden Ashâbı Suffa Cami inşaatı Alucra Kaymakamı Mustafa Çelik, ilçe müftümüz Adem Akçelik ve Cami Derneği başkanı Şaban Yakupoğlu ile birlikte incelemelerde bulundular.

Ashabi_Suffa_Cami7

Temelleri 2013 yılında atılan ve uzun süre inşaat çalışmaları duran Ashâbı Suffa Caminde çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Geçen yıl Hayırsever Hacı Osman Yelek ve Mehmet Yelekoğlu’nun desteği ile çalışmalara yeniden başlanılan camide ince işçiliklerde tamamlanıyor. Dört minare bir büyük ve on iki küçük kubbeden oluşacak caminin arsasını Babapınar mahallesinden hayırsever Ahmet ve Hasan Akçam bağışlamıştı.

Ashabi_Suffa_Cami6

2022 yılı içinde hizmete açılması planlanan cami inşaatında aralıksız mesai devam ediyor. Alucra Kaymakamı Mustafa Çelik, ilçe müftümüz Adem Akçelik cami inşaatını gezerek çalışmaları yerinde inceleyip Cami Derneği başkanı Şaban Yakupoğlu'ndan bilgi aldı.

Alucra’ya, DOKAP desteğiyle mezbahane yapılıyor Alucra’ya, DOKAP desteğiyle mezbahane yapılıyor

Ashabı Suffa ismi nereden geliyor? Asrı Saadette kimsesizlerin barındığı suffa'nın aynı zamanda bir eğitim mekanı olduğu burada yetişen bir kısım sahabelerin islamın sözcülüğünü yaptığıda bilinir. Bilal-i Habeşi ve Selman-ı Farisi en bilinenleridir. Suffa'da yetişen talebeler daha sonraları dünyanın dört bir yanına dağılmış, irşat ve tebliğ vazifelerini yerine getirmişlerdir.