Yavuz Sultan Selim'in Trabzon Valiliği sırasında hocalığını yaptığı belirtilen Hacı Abdullah Halife, Giresun’un Yağlıdere ilçesine bağlı Tekke köyünde anıldı.

Giresun'da Hacı Abdullah Halife anıldı Giresun'da Hacı Abdullah Halife anıldı

Anma programına katılanlar, Hacı Abdullah Halife'nin Tuğlacık köyündeki türbesinin yanı sıra Tekke köyündeki tekkesi, değirmeni ve camisini de ziyaret etti. 

HACI ABDULLAH HALİFE ANILDI-KAT

Programa katılan Giresun İl Müftüsü Ramazan Topcan, tarihi Tekke ve Tuğlacık camilerinde incelemelerde bulunarak, Yağlıdere İlçe Müftüsü Abdullah Bal’dan bilgi aldı. 

İl Müftüsü Topcan burada yaptığı konuşmada, bölgenin İslamlaşması ve Türkleşmesinde önemli katkıları olan, aynı zamanda bölgede Ahilik teşkilatının da gelişmesini sağlayan Hacı Abdullah Halife'nin huzurunda vatandaşlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. 

GİRESUN İL MÜFTÜSÜ R.TOPCAN - Kopya

Müftü Topcan ticaret ahlakının önemine vurgu yaparak, "Ahilik kuralları ve prensipleri tarihin tozlu raflarında bırakılmamalı, aldanma ve aldatmaktan korktuğumuz günümüz iktisat ve ticari hayatına da yol göstermelidir. Birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yürüyebilmek, zengin fakir, tüketici üretici, emek sermaye kısaca toplumun tüm fert ve kurumları arasında iyi ilişkilerin yeniden oluşumu için ahilik kurallarına muhtacız. Tek kelime ile ifade edeyim ki bugün haksız rekabet olmasın, güçlü zayıfı sömürmesin, haksız kazanç olmasın diyorsak ticari ve iktisadi hayatımızdan ahlaki olmayan her türlü davranışı silip atmalıyız. 

Bu vesileyle Hacı Abdullah Halife hazretleri başta olmak üzere geçmişten günümüze kadar hayatını kaybeden tüm değerlerimizi rahmetle anıyorum." diye konuştu. 

Anma programına, Yağlıdere Kaymakamı Kübra Kaplan, Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İbaş, Giresun Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Demirel, Üçtepe Belde Belediye Başkanı Hacı Gasım Akıllı, Trabzon Vakıflar Bölge Müdürü İsmet Çalık, Giresun Ticaret Müdürü Ali Yıldırım, din görevlileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.