Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışı´nın 103. yıldönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenleri; saat 09.30'da Giresun Valiliği önündeki Atatürk Anıtına Çelenk sunumuyla başladı.

23162130_WhatsApp_Image_2023-04-23_at_14.27.47_4

Bayram münasebetiyle il genelindeki okullarda çeşitli program ve etkinlikler yapılırken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesindeki il programı kapsamında 19 Eylül Kapalı Spor Salonunda kutlama etkinlikleri düzenlendi.

Saat 10.30'da başlayan program, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunması ile başladı.

23162136_WhatsApp_Image_2023-04-23_at_14.27.47_6

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleşen kutlama programına;  Vali Vekili Mehmet Fikret Çavuş'un teşrifleriyle İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, il protokolü üyeleri, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Giresun’da Nefes Kesen SOLOTÜRK Gösterisi Giresun’da Nefes Kesen SOLOTÜRK Gösterisi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in Kutlama Mesajının okunmasını takiben, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

23164957_WhatsApp_Image_2023-04-23_at_13.53.43_2

Müdür Tosunoğlu'nun konuşmasının başında; " Milletimizin büyük bir kahramanlık sergilediği Kurtuluş Savaşı'nı bizzat yürüten ve devletimizin kuruluşuna giden yolun en önemli yapıtaşlarından olan Meclis'imizin açılışının 103. Yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Bugün aynı zamanda, tüm dünya çocuklarına armağan edilen, kutlu bir bayramdır.

Vatan topraklarının işgal edildiği bir dönemde 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' şiarıyla 23 Nisan 1920 günü dualarla açılan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, istiklâl ve istikbâl mücadelemizin öncüsü olmuş, Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda özgürlük meşalesi burada yakılmıştır.

Gazi Meclisimiz, milletimizin, var olma mücadelesinde kendi azim ve kararlılığıyla çözüme ulaşmasının en büyük örneklerinden biridir. Vatan ve bayrak sevgimizin, milli birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin timsalidir. Her yıl coşkuyla kutladığımız 23 Nisan günü bizlere; Her şey bitti denilen bir anda külleri üzerinden bir anka kuşu gibi yükselen Milletimizin, yeniden doğuşunu hatırlatır. Bir ülkenin en büyük emaneti evlatlarıdır. İşte bu yüzden, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu özel günü çocuklara armağan etmiştir. Çocuklara armağan edilen tek bayram olan 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nin onların omuzlarında yükseleceğine olan inancın ifadesidir.

Bildiğiniz üzere ülkemiz, son birkaç yılda önemli badireler atlatmış ancak, ecdadımızdan aldığımız güç ve ilhamla, birlik ve beraberlik ruhuyla tek yürek olmayı başarmıştır.  En son, yaşadığımız deprem felaketinde gördük ki, yaralarımızı sararken devletimizin bekâsı ve milletimizin yüce gönlü ve yardımseverliği tüm dünyaya örnek olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de sözlerinde ifade ettiği gibi "Bir ulus, sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek hiçbir güç düşünülemez." Bu anlayışla biliyoruz ki, pandemi sürecinde olduğu gibi, bu felaketi de milli birlik ve beraberlik ruhuna yakışır bir şekilde atlatarak milletçe yaralarımıza merhem olacağız." dedi.

23164548_2023_136_10

Müdür Tosunoğlu öğrencilerimize hitaben;  "Sevgili Evlatlarımız;Sizlerin gözlerindeki ışık geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Fikren ve bedenen tam donanımlı olarak yolumuzda ilerlemeliyiz. Bilmelisiniz ki! gerek bilim ve teknolojide gerekse kültür ve sanatta aldığınız her başarı, şanlı tarihimize yakışır şekilde bizleri de onurlandırmaktadır.

Değerlerin ve kültürlerin yozlaştırılmaya çalışıldığı günümüz dünyasında en büyük azminiz; köklerinizle yere sağlam basmanız olmalıdır. Atatürk'ün şu sözünü unutmayın ki "Bugün vatanımızda milli bir kudret varsa; o cereyan, felaketlerden ders alan ulusun kalp ve dimağından doğmuştur." Çocuklara verilen değerin en güzel tezâhürü; sadece milletimize değil, dünyadaki bütün mazlum ve sömürge altındaki milletlere ilham kaynağı olan 23 Nisan ruhu; ilelebet yaşayacak ve milletimiz var oldukça Gazi Meclisimiz de varlığını sonsuza dek sürdürecektir. " ifadelerini kullandı. 

Müdür Ertuğrul Tosunoğlu konuşmasının son bölümünde ise; "Bu vesileyle cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bugünlere gelmesi için azimle ve kararlılıkla mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit, gazi ve geçmiş büyüklerimizi rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Hepimizi derinden üzen deprem felaketinin son olmasını dileyerek şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 103. kuruluş yıldönümünü ve bütün dünya çocuklarının bayramını kutluyorum. " diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

23164440_2023_136_01

Açılış konuşmasının ardından program; Şehit İsa Yüksel İlkokulu öğrencileri tarafından sergilenen halk oyunları ve ront gösterileri, şiirler okunması, halat çekme vb. mini gösteri, oyun ve yarışmalarla devam etti. Öğrencilerin gösterileri ve düzenlenen yarışmalar, programa katılan çocuklar, davetliler ve vatandaşlar tarafından ilgi ve beğeniyle izlendi.

23164631_2023_136_17

Kutlama programının son bölümünde ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında ilimizde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimize ödülleri, Vali Vekili Mehmet Fikret Çavuş ve Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu tarafından takdim edildi. 

23170128_WhatsApp_Image_2023-04-23_at_14.32.59_17