Vali Enver Ünlü'nün ev sahipliğinde, Kurban Bayramı’nın birinci gününde kamu görevlileri ve vatandaşlarla toplu bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Giresun Valiliği Makam katında 28 Haziran Çarşamba günü saat 11.00’de gerçekleşen toplu bayramlaşma programı; Vali Ünlü’nün davetlilerle tek tek bayramlaşmasıyla başladı.

2023_222_09

Vali Enver Ünlü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplu bayramlaşma töreni; Kur’an-ı Kerim tilaveti, İl Müftü Yardımcısı tarafından yapılan dualar ve protokol konuşmaları ile devam etti. Tören, davete icabet edenlere yapılan çeşitli ikramlarla sona erdi.

Toplu bayramlaşma törenine; Vali Enver Ünlü, Giresun Milletvekilleri; Elvan Işık Gezmiş, Ertuğrul Gazi Konal ve Ali Temür, Giresun Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Yılmaz Can, Giresun Barosu Başkanı Av.Soner Kandemir, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş ile kamu görevlileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“BAYRAMLAR; TOPLUMSAL YARDIMLAŞMANIN VE DAYANIŞMANIN EN ÜST DÜZEYE ÇIKTIĞI MÜSTESNA GÜNLERDİR.”

Törende davetlileri selamlayarak bir konuşma yapan Vali Ünlü “Bu mübarek günde davetimize icabet ederek sevincimize ortak oldunuz, her birinize gönülden teşekkür ediyor, mübarek Kurban Bayramı’nızı kutluyor, hoş geldiniz ve safalar getirdiniz diyorum.

Bayramlarımız, birlik ve beraberliğimizin güçlendiği Dini ve Milli duygularımızın perçinlendiği toplumsal yardımlaşmanın ve dayanışmanın en üst düzeye çıktığı müstesna günlerdir.

Vali Ünlü, “Birbirimize her zamankinden daha sıkı sarılacağız" 

Milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunun ne kadar güçlü olduğunu asrın felaketi olarak adlandırılan 6 Şubat depremlerinde bir kez daha görmüş olduk. Türkiye’nin tüm illeri depremzedelere kucak açtı ve acılarını paylaştı. El ele verdi, gönül gönüle verdi ve elinde bir ekmeği varsa bunu bölüştü. Bu birlik beraberlik, yardımlaşmanın Kurban Bayramı ile daha da artacağına inancım tamdır.

Tabi ki öncelikle kendi yakın çevremizi, akrabalarımızı ve komşularımızı ihmal etmeyeceğiz, ancak deprem bölgesindeki vatandaşlarımızı da unutmayacağız.

Malumunuz üzere Ramazan Bayramında Kahramanmaraş Türkoğlu’nda koordinatör Vali olarak görev yapmam dolayısıyla aranızda değildim. Ancak bir yanım yine sizlerle beraberdi. Oradaki vatandaşlarımızla sizler sayesinde gönül bağı kurduk, onlara Giresun’un hep yanlarında olduğunu hissettirdik. Buruk olsa da bir bayram sevinci yaşattık.

İnanıyorum ki, bu bayramda da bu ruhu gösterecek, birbirimize her zamankinden daha sıkı sarılacak; kaygıların ve sıkıntıların geri plana itildiği, sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği, insan ilişkilerinin güçlendiği, umutların canlandığı bir bayram geçireceğiz ve bir olmanın hazzına gene doyamayacağız.

Biz böyle oldukça da; içtenlikle yaptığımız ibadetler, iyilikler ve dualar İnşallah rahmet kapılarını ardına kadar açacaktır, Rabbim hepimizin ibadetlerini kabul buyursun.

“Giresun olarak biz buruk bir bayran geçireceğiz"

Kıymetli Misafirler,

Üzülerek belirtmek isterim ki bu bayram da Giresun olarak biz buruk bir bayram geçireceğiz. Hepimizin bildiği üzere; şehrimiz sel afetlerinin yaşanma ihtimali yüksek olan bir bölgede yer alıyor, bunu 2020 yılında acı bir şekilde tecrübe ettik. Maddi kayıpların yanında can kayıpları da yaşadık. Tabi bu bizi derinden üzse de ders çıkarmamıza vesile oldu.

Ordu’da bir kişi parkta başından vurulmuş halde bulundu Ordu’da bir kişi parkta başından vurulmuş halde bulundu

Her ne kadar doğal afetler için tedbirler alınsa da, planlamalar yapılsa da afetin önüne geçemeyeceğimiz bir gerçektir. Biz elimizden gelenin en iyisini yaparak en az zararla afetlerden kurtulmak için çalışıyoruz. Geçtiğimiz Cuma günü Keşap İlçemizde ve Duroğlu Beldemizde yaşanan sel felaketinde, selin yaşandığı gece ekiplerimiz derhal müdahale ederek mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtardılar.

“Dersimize çok iyi çalıştık"

Dersimize çok iyi çalıştık ve en kısa zamanda normalleşmek için gerekli bütün çalışmaları başlattık. Felaketin ilk saatinden itibaren bizzat koordinasyon ve kriz merkezinin başında oldum. Çalışmaları yerinde takip ettim ve ilgili kurumları derhal seferber ederek Devletimizin vatandaşımızın yanında olduğunu hissettirdik.   Bu sabah Bayram namazını da Duroğlu beldemizde eda ettik, vatandaşlarımızla hemhal olduk. Onların yanında olduğumuzu dertlerine deva olmak için var gücümüzle çalıştığımızı bir kez daha yineledik.

“Bölgede 210 araç ve 470 personel çalışma yapmaktadır" 

Bölgede 24 adet ekskavatör, 2 adet kanal kazıcı, 9 adet treyler, 2 adet vidanjör, 42 adet kamyon, 4 adet yükleyici, 1 adet vinç, 5 adet itfaiye aracı, 16 adet greyder, f adet akaryakıt tankeri, 27 adet beko loder, 63 adet otomobil,pikap vb küçük araç ve 5 adet diğer hizmet aracı olmak üzere toplam 201 araç ve 470 personel çalışma yapmaktadır. Tüm bunlara rağmen maalesef ki bir vatandaşımızdan halen haber alınamamaktadır ancak arama çalışmalarına tüm hızımızla devam ediyoruz.

Her ne kadar afetle uğraşsak da Giresun’umuzda bu bayramı da hep birlikte huzur ve güven ortamı içerisinde idrak edebilmemiz için kamu görevlilerimizce her türlü tedbiri de aldık. Bu vesileyle bayramı görev başında karşılayan tüm mesai arkadaşlarıma da gönülden teşekkür ediyorum.

“Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize de sağlık, sıhhat ve huzur dolu bir ömür diliyorum" 

Değerli Misafirler;

Cennet vatanımız uğruna canlarını hiçe sayarak şehitlik mertebesine ulaşan ve bu güzel topraklarda nice bayram sevinçlerinin yaşanmasına vesile olan Aziz Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Kahraman Gazilerimize de sağlık, sıhhat ve huzur dolu bir ömür diliyorum.

Pençe Kilit Harekatı bölgesinde terör yuvalarını tek tek tespit ederek yok eden Kahraman Mehmetçiğimizin ve vatanımızın dört bir yanında terörle mücadele başta olmak üzere milletimizin huzur ve güvenliği için suçlularla göz açtırmayan fedakâr güvenlik güçlerimizin Rabbimden her daim muzaffer olmasını niyaz ediyorum.

“Trafik kuralı ihlallerinden kaçınınız, uykusuz, yorgun araç kullanmayınız"

Bütün bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da uzaklardan ilimize gelen akrabalarımız, yakınlarımız var başka yerlere giden hemşehrilerimiz var. Sizlerin ve yakınlarınızın trafik kurallarına her zamankinden daha fazla riayet etmenizi; aşırı hız, yakın takip gibi trafik kuralı ihlallerinden kaçınmanızı; uykusuz, yorgun araç kullanmamanızı, her bir trafik kuralının en az bir hayat kadar değerli olduğunu özellikle hatırlatıyor ve sevdiklerinizle birlikte kazasız, sağlıklı ve güzelliklerle dolu bir bayram geçirmenizi temenni ediyorum.

Bu vesile ile mübarek Kurban Bayramı’nın; Giresun’umuza, ülkemize, Aziz Milletimize, gönül coğrafyamıza, Âlem-i İslâm’a ve tüm insanlığa sağlık, huzur, bereket ve esenlikler getirmesini temenni ediyor; Sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bayramımız mübarek olsun” dedi.

2023_222_12

Editör: Ortak Kullanım