Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destek ve himayelerinde, her yıl 11 Kasım günü kutlanan “Milli Ağaçlandırma Günü” etkinliğine katıldı.

Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde, 81 İlde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü” fidan dikim etkinliği bu yıl “Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes” temasıyla ve “100.Yıl Cumhuriyet Ormanları Kuruyoruz” mottosuyla 11 Kasım Cumartesi günü saat 11.11’de Giresun ili Tirebolu ilçesi 100. Yıl Orman Parkı’nda gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında Giresun il genelinde toplam 35 noktada 236 hektar alanda 185 bin 275 adet fidan toprakla buluşturuldu. Böylece 2023 yılı sonunda toplam 1 milyon 100 bin adet fidan “Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes” olmak üzere dikilmiş olacak.

2023_465_05

Törene; Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Cihat Özer, Vali Yardımcısı Dr. Davut Sinanoğlu, Tirebolu Kaymakamı Muhammed Lütfi Kotan, Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan, daire amirleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, odalar ve borsalar, öğrenciler, izci grupları ve sivil toplum gönüllüleri ile vatandaşlar katıldı.

Şükrü Ertürk Akçalı grup yolundaki sıkıntılara dikkat çekti Şükrü Ertürk Akçalı grup yolundaki sıkıntılara dikkat çekti

Tirebolu 100. Yıl Orman Parkı’nda saat 11.11’de düzenlenen tören; saygı duruşu ve İstiklal Marşın okunmasının ardından Orman Bölge Müdürü Ahmet Ulukan tarafından günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasıyla başladı.

2023_465_08

Törende Milli Ağaçlandırma Günü fidan dikimine katılanları selamlayarak bir konuşma yapan Vali Mehmet Fatih Serdengeçti “Bugün, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirdiğimiz ve 11 Kasım'ı ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak belirlediğimiz bu özel günde, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Bugün, ülkemizin dört bir yanında, 81 il ve 922 ilçede bir araya gelerek, ortak bir amacın peşindeyiz. Ormanlık alanlarımızı yönetmek, ağaç servetimizi artırmak, biyolojik çeşitliliği desteklemek, ağaç ve orman sevgisini yaymak, toplumun çevreye olan duyarlılığını artırmak ve farkındalığı yükseltmek için, tüm vatandaşlarımızın ve her kesimden insanımızın destek ve katılımıyla ağaç dikme eylemini gerçekleştireceğiz.

Geçmiş yıllarda farklı temalar altında gerçekleştirdiğimiz Milli Ağaçlandırma Günü'nün bu yıl ki teması ‘Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes’ olarak belirlendi. Bu tema, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzu hatırlama ve hatırlatma amacını taşımaktadır. Bugün, sadece fidan dikmekle kalmayacak, aynı zamanda çevreye olan sorumluluğumuzu bir adım daha ileri taşıyarak, Cumhuriyetimize nefes olacağız.” dedi.

2023_465_07

Vali Serdengeçti, konuşmasında misafirlere seslenerek “Bu anlamlı gün vesilesiyle, çocuklarımıza temiz bir çevre bırakma sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Her bir dikilen fidan, bizim geleceğe olan kararlılığımızı simgeliyor. Bu vesileyle, birlikte geçirdiğimiz bu güzel günün ardında bıraktığımız yeşil izleri, Cumhuriyetimize ve gelecek nesillere gurur ve sevinçle anlatma fırsatını bulacağımıza inanıyorum.

Ağaç dikerek, orman sayısını artırarak görevimizi yerine getirdiğimizi söylemek yeterli değildir. Ormanlar, içinde barındırdığı canlılarla birlikte ortak hayat alanlarımızdır ve bu alanlara karşı sorumluluklarımızın farkında olmalıyız. Diktiğimiz her fidanı, oluşturduğumuz her ormanı koruyacak ve kollayacak, sadece ağaçlandırma değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir orman yönetimi anlayışını benimseyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

F-pZk5rXgAADsb1

228 FİDAN TOPRAKLA BULUŞACAK

Vali Serdengeçti, konuşmasını etkinliğin gerçekleştirilmiş olduğu bölgeye dikkat çekerek “Harşit Vadisi, Karadeniz'in Çanakkalesi olarak nitelendirilen ve 1. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline karşı verilen efsanevi savunma ve direniş hikâyesinin ana üssüdür. 

Burada 18 ay boyunca verilen çetin mücadeleler sonucu yüzlerce şehidimizden ismi bilinen 118 şehidimiz ve Cumhuriyetimizin 100.yılına özel olarak dikilecek 100 fidan olmak üzere toplam 218 fidan toprakla buluşacak.” cümlelerine yer verdi.

F-pcsdIW0AEImgr

GELECEĞE NEFES CUMHURİYETE NEFES

Vali Serdengeçti, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu duygu ve düşüncelerle her sene bu etkinliğin hazırlanmasına vesile olan başta Sn. Cumhurbaşkanımız ile Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımızı sunuyor; ‘Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes’ diyerek diktiğimiz fidanlarımızın ağaca, ağaçlarımızın ormana dönmesini diliyor, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’müzü içtenlikle kutluyorum. Kalın sağlıcakla.”

81 İLDE 2023 LOKASYONDA FİDAN DİKİLECEK

2023 yılında “Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes” mottosuyla kutlanan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde 81 ilde 2023 farklı lokasyonda yine her yaştan 100 binlerce kişinin katılımıyla ülke genelinde milyonlarca fidanın toprakla buluşturulması hedefleniyor.

Editör: Ortak Kullanım