Vali Mehmet Fatih Serdengeçti başkanlığında, Kahverengi Kokarca ile Mücadele Toplantısı, 30 Ekim Pazartesi günü saat 10.00'da Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Vali Serdengeçti başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Dr. Davut Sinanoğlu ile birlikte Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, TARSİM Bölge Müdürlüğü, Giresun Belediye Başkanlığı, Giresun Ticaret Borsası, Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği ve Giresun Ziraat Odası Başkanlığı gibi önemli kurum yetkilileri katıldı.

Kahverengi Kokarca zararlısı hakkında bilgi veren Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, zararlı böceğin biyolojisi, ülke genelindeki durumu ve Giresun'da yürütülen çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Meyve ve sebzelerde ciddi zararlara neden olan Kahverengi Kokarca'nın, fındık başta olmak üzere birçok ekonomik ürün için verim ve kalite kaybına yol açtığına dikkat çekildi. Zararlı böceğin yayılmasını önlemek için iç karantina tedbirlerinin önemli olduğu belirtildi.

Ayrıca, zararlı böceğin kışlama döneminde özellikle evler ve depolar gibi korunaklı alanları tercih ettiği için, Eylül ve Nisan ayları arasında mekanik mücadele ile kışlaklardan toplanması ve imha edilmesi gerektiği vurgulandı. Bu mücadelenin 2024 yılında kimyasal mücadeleyi kolaylaştıracağına dikkat çekildi.

Kahverengi Kokarca ile ilgili afişler ve broşürler hazırlanarak ilçe müdürlüklerine, köy muhtarlıklarına verildiği ve bilboardlara asıldığı, ayrıca Ziraat Odaları, Valilik, Tarım danışmanları ve diğer ilgili kurumlarla düzenlenen toplantılarda Kahverengi Kokarca ile mücadele konusunda bilinçlendirme çalışmaları yürütüldüğü bilgisi verildi.

Plaj Voleybolu Heyecanı Başlıyor! Plaj Voleybolu Heyecanı Başlıyor!

Ticaret Borsası ile yapılan toplantı sonucunda ise ortak bir mutabakat sağlandığı, bu mutabakat çerçevesinde, 100 feromon monitörün kullanılacağı kararlaştırılmıştır.

Karadeniz İhracatçılar Birliği ile de ayrı bir toplantı düzenlendiği ve halk sağlığı ilacı alımını finanse etmek için bir proje hazırlandığı, bu projenin, Kahverengi Kokarca ile mücadelede kullanılacak ilaçların teminini ve uygulanmasını desteklemeyi amaçladığı aktarıldı.

Toplantıda son olarak katılımcıların görüşleri alındı ve Vali Serdengeçti'nin talimatları doğrultusunda yapılacak iş ve işlemler belirlendi. Bu önemli zararlıya karşı mücadelede; mekanik ve kimyasal mücadele ile diğer önlemlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Vali Serdengeçti, toplantının sonunda yaptığı açıklamada “Başta fındık olmak üzere zirai ürünlere zarar veren kahverengi kokarca ile mücadele çalışmalarını ele aldığımız Koordinasyon Toplantımızı gerçekleştirdik. Popülasyonu düşürmek için yapılan ve planlanan faaliyetleri değerlendirdik.” ifadelerine yer verdi.

Toplantıda alınan kararlar ve yapılacak işlemler, Kahverengi Kokarca zararlısıyla mücadele için bir eylem planı oluşturulması amacıyla kayda değer bir adım olarak görüldü.

Editör: Ortak Kullanım