Vali Enver Ünlü, Şah Yolu güzergâhında bulunan Gölyanı Obası turizm projelendirme ve Çakrak Kilisesi restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Ünlü’nün 14 Aralık Çarşamba günü bölgede yaptığı incelemelere; Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, Yağlıdere Kaymakam V. (Dereli Kaymakamı) Okan Yenidünya, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Şahin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Karaca, Üçtepe Belediye Başkanı Hacı Gasım Akıllı ve ilgili kurum yetkilileri de katıldı.

67-1

Vali Ünlü, Alucra ilçesi Çakrak Köyü’nde bulunan ve kalıntıları günümüze kadar gelen kilise ile Gölyanı Obası’ndaki yeni turizm destinasyonu güzergâhında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İlimizin önemli turizm merkezlerinden olan Yağlıdere ilçe sınırları içerisinde bulunan Gölyanı Obası’nda gerçekleştirilen beton yol çalışmaları ile ilgili olarak yetkililer tarafından; DOKAP ve İl Özel İdaresi tarafından 2022 yılı yatırım programı kapsamına alındığı, 19 Kontrol Kesim no’lu Derindere sapağı-Gölyanı Yaylası yol güzergahında yol altyapı (genişleme, stabilize ve yağmur suyu giderleri)  çalışmalarının tamamlandığı, üstyapı çalışmalarına da başlanılarak 4 km.’lik güzergâhta beton yol işleminin tamamlandığı, toplam güzergahta 4400 m³ beton kullanıldığı bildirildi. Ayrıca gerçekleştirilen altyapı ve üstyapı çalışmalarının toplam maliyetinin 9.359.543,73 TL olduğu, bahsi geçen güzergâhta arta kalan yollar için proje ile yaklaşık maliyet işlemlerinin tamamlandığı ve DOKAP 2023 yılı yatırım programı kapsamında ödenek talep edildiği belirtildi.

İl Başkanı yılmaz; “OSB’ler şehrimizin ekonomisine ve istihdamına katkı sunuyor” İl Başkanı yılmaz; “OSB’ler şehrimizin ekonomisine ve istihdamına katkı sunuyor”

11-12

Ayrıca yetkililer tarafından verilen bilgilere göre; Alucra ilçesi Çakrak Köyü, Çarşı içi mevkiinde bulunan ve  “Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak koruma altına alınan “Kargir Kilise Binası ve Mezarlık” alanındaki kilisenin restore edilmesi için Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 2017 yılında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansına bir proje sunulduğu, kabul gören projenin Giresun Valiliği, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından finanse edildiği ifade edildi.

Vali Ünlü, verilen bilgilerin ardından Gölyanı Obası’nda yer alan gölün eski haline getirilerek doğal dokusuna uygun çalışmalar başlatılması talimatını verdi.

Vali Ünlü, inceleme sonrası yaptığı paylaşımlarda “Mutlaka görmelisiniz... Şah Yolu güzergahında bulunan tarihi güzellikler, Gölyanı Obası turizm projelendirme ve Çakrak Kilisesi restorasyon çalışmalarıyla ilimize yeni bir destinasyon noktası daha ekliyoruz.

Turizmde tam yol ileri gidiyoruz... Her adımda başka bir ayrıntıyı keşfedeceğiniz, dört mevsimde de renk cümbüşüne dönen doğasıyla hayranlık uyandıran Giresun’umuz sizi bekliyor. Üstelik yolları da artık daha konforlu.” ifadelerini kullandı.