Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun göreve gelirken vaat ettiği ve geçtiğimiz 4,5 yılda Giresun’un hizmetine sunulan projeler Giresunlular tarafından takdirle karşılanırken, devam eden projeler için vatandaşların heyecanlı bekleyişi de sürüyor.

2019 yerel seçimleri sonucunda Giresunluların teveccühü ile Belediye Başkanlığı görevine gelen Aytekin Şenlikoğlu, Giresun’un güzelleşmesi ve hak ettiği değere kavuşması adına ekibiyle birlikte çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 2 Milyar TL’yi aşkın yatırım ile Cumhuriyet tarihinin en büyük hizmet seferberliğini sürdüren Başkan Şenlikoğlu, tamamlanan ve devam etmekte olan projeleri kamuoyuyla paylaştı.

Şenlikoğlu, Sahil yolu aydınlatma, Bulancak Durağı ve Şehir Girişi projesi, Kale Aydınlatma ve Çevre düzenlemesi projesi, Bilgi evleri, kültür sanat kazanımları gibi son 4 buçuk yılda yapılan birçok projenin Giresun’a çok yakıştığını belirterek öne çıkan projeleri şu şekil sıraladı;

Bulancak Durağı ve Şehir Girişi Projesi

Giresun’un şehir girişi konumunda yer alan Bulancak Durağı Mevkii’nde yapılan kamulaştırmalar ve beraberindeki çevre düzenleme çalışmaları ile birlikte şehir girişine modern bir görünüm kazandırıldı.

Bulancak-Durağı-Şehir-Girişi-Duzenleme-Projesi

Sahil Yolu Aydınlatma Projesi

Giresun şehir merkezinin 17 kilometrelik sahil yolu bandında yer alan alanda gerçekleştirilen aydınlatma projesi ile birlikte vatandaşların Karadeniz’in eşsiz manzarasında keyifle vakit geçirmelerine olanak sağladı. Yapılan dekoratif aydınlatma direkleri ve başlangıç noktalarında konumlandırılan Giresun’a özgü totemler ile gündüzünde ve akşamında keyifle vakit geçirilmesine imkan sağlayan bir sahil bandı tamamlandı.

Sahil-Yolu-Aydınlatma-Projesi

Kale Aydınlatma ve Çevre Düzenleme Projesi

Giresun’un merkezi konumunda bulunan ve şehrin etrafında hızla büyüdüğü Giresun Kalesi’nin hak ettiği görünüme kavuşturulması için gerçekleştirilen proje ile şehrin terası konumundaki Kale’ye görünürlük sağlandı. Kale’nin doğu ve batı yakalarındaki şehrin her iki kısmından da görünür olma özelliği taşıyan büyük Giresun yazıları yerleştirildi. Kale surlarına özel dizayn edilen aydınlatma çalışması ile birlikte Giresun Kalesi’ne hak ettiği görününüm kavuşturuldu.

Giresun'da denize giren genç boğuldu Giresun'da denize giren genç boğuldu

Kale-Aydınlatma-ve-Cevre-Duzenleme-Projesi

Cephe Yenileme ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi

Şehrin merkezi konumunda bulunan ve yerli ve yabancı ziyaretçilerin Giresun’ a geldiklerinde ilk uğradıkları yer konumunda olan Alpaslan Caddesi bütünsel bir görünüm kazanması için yapılan proje ile estetik görünüm kazandırıldı. Mevcut yapıların üzerine Giresun’un kültürel mimarisine uygun olarak yapılan cephe yenileme çalışması ve işletmelerdeki standartların oluşturulması ile Giresun’a değer bir görünüm kazandırıldı.

Plajlar Bölgesi 1. Etap Projesi

Giresun’un batı yakasında bulunan ve vatandaşların yaz mevsimlerinde keyifle denizle buluştukları alanda gerçekleştirilen proje ile sadece sadece yaz mevsiminde denize girilen bir alan olma özelliğinden çıkartılarak vatandaşların 4 mevsim keyifle vakit geçirebilecekleri bir sosyal yaşam alanı Giresun’a kazandırıldı. Tamamlanan 1. Etap projesinin devamında yapılacak 2. Etap çalışması ile birlikte 2 Kilometre uzunluğunda Karadeniz’in en büyük modern plajı Giresun’a kazandırılmış olacak.

Giresun Belediyesi Sosyal Tesisleri Projesi

Giresun Belediyesi vatandaşların ailesi ve çevresi ile birlikte keyifle vakit geçirmelerine olanak sağlamak amacıyla sosyal belediyecilik anlayışının gerekliliği ile Giresun’a 3 farklı sosyal tesis kazandırdı. Giresun Kalesi’nde yer alan Kale Sosyal Tesisi, Kale’nin seyir manzarası yüksek bölgesine noktasına kazandırılan Kale Seyir Terası Sosyal Tesisi ve son olarak Plajlar bölgesine kazandırılan Plaj Sosyal Tesisi vatandaşların keyifle vakit geçirebilecekleri alan olarak misafirlerini bekliyor.

Belediye Yeni Hizmet Binası Projesi

Vatandaşların belediyecilik hizmetlerine tek çatı altında daha hızlı kavuşmaları için gerçekleştirilen proje ile şehrin farklı noktalarında bulunan 4 farklı belediye hizmet yerleşkesi Bulancak Durağı mevkiindeki yeni bina ile tek çatı altında toplandı. Belediyecilik hizmetlerine hız kazandırmak ve vatandaşların belediyeye erişimlerini kolaylaştıran proje vatandaşlar tarafından memnuniyet ile kullanılıyor.

Yeni Şantiye Tesisleri Projesi

Giresun’un ihtiyacı olan temel belediyecilik çalışmalarına daha kaliteli sonuç ve ihtiyaçlara çözüm sunmak amacıyla gerçekleştirilen proje ile Makine İkmal ve Onarım Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü Şantiyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü şantiyesi tek bir alanda buluşturularak belediyecilik hizmet altyapısı güçlendirildi.

Yeni-Şantiye-Tesisleri

Yöresel Ürünler Pazarları Projesi

Yerel üreticilerin geçmişten buyana devam eden alışkanlarının daha konforlu alanlarda sağlanması için gerçekleştirilen proje ile Hacısiyam Mahallesi, Çınarlar Mahallesi ve Gaziler Mahallesi’nde Yöresel Ürünler Pazarları hazırlandı. Yerel üreticilerin ürünlerinin ekonomiye kazandırılması ve bunun kaliteli bir ortamda sağlanması için hazırlanan pazar alanları vatandaşların yerel ürünlere kolayca ulaşmasına imkan sağlıyor.

Yoresel-Urunler-Pazarı

Giresun Belediyesi Bilgi Evleri

Giresun Belediyesi şehrin en değerlileri olarak gördüğü çocukların boş zamanlarında nitelikli zaman geçirmelerine imkan sağlayan Bilgi Evleri’ni hızla Giresun’a kazandırdı. İlk olarak Aksu Mahallesi’nde açılan Aksu Bilgi Evi’nin ardından Çıtlakkale ve Kumyalı Bilgi Evleri’nde geçtiğimiz 4 yıla yakın süreçte binlerce öğrenciye eğitim verildi. Yeni nesil eğitim metotlarının Giresunlu çocuklar ile buluştuğu Bilgi Evlerinde haftanın 7 günü çeşitli atölyeler ve etkinlikler düzenlenerek çocukların kişisel gelişimlerine katkı sunuluyor.

Aksu-Bilgi-Evi

Prestij Cadde Projeleri

Hızla büyüyen Giresun’un en işlek ve gelişen caddelerinde uygulanan Prestij Cadde Projeleri ile caddelere Giresun’a değer bir görünüm kazandırılarak bölgenin hareketliliğine katkı sağlandı. Gedikkaya Mahallesi’nde bulunan 1.500 metre uzunluğundaki Nihatbey Caddesi’ne ilk olarak uygulanan projenin ardından Aksu Mahallesi’ndeki 4.000 metre uzunluğundaki Pazar Caddesi ve Hacısiyam Mahallesi’ndeki Giresun’un en eski caddesi 1.000 metre uzunluğundaki Fatih Caddesi’ne prestij kazandırıldı.

Gençlik Açık Ofisi Projesi

Giresun’da gençlerin yeni nesil teknoloji imkanlarıyla buluşmasına imkan sağlayan Giresun Belediyesi Gençlik Açık Ofisi açılarak gençlerin ve şehrin hizmetine sunuldu. Gençlerin girişimcilik fikirlerini desteklemek ve ihtiyaçları olan konularda eğitim vermek üzere planlanan proje gençler tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Düşünce Okulu Projesi

Giresun’un düşünce ve fikir dünyasına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen Düşünce Okulu’nda gerçekleştirilen atölyeler vatandaşlar tarafından beğeni ile karşılanıyor. Alanında uzman eğitimciler tarafından gerçekleştirilen birbirinden değerli atölyeler belirlenen dönemlerde gerçekleştirilerek katılımcılara sertifikalar takdim ediliyor.

Duşunce-Okulu

Bu projelerin yanında Aytekin Şenlikoğlu başkanlığında Giresun Belediyesi’nin geçtiğimiz 4,5 yılda Giresun’a kazandırdığı çok yakışan projeler şu şekilde devam ediyor; Kültür ve Fuar Merkezi Projesi, Belediye Kültür Yayınları, Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi, Üst Geçit Engelsiz Ulaşım Asansör Hizmeti, Hanımeli Konağı Projesi, Kadın Danışma Merkezi Projesi, Sosyal Market Hizmeti, Belediye Aşevi Projesi, Sosyal Kart Projesi, Evde Bakım ve Temizlik Hizmetleri Projesi, Aksu Semt Sahası Projesi, Sosyal ve Sportif Alanların Devri, Üniversite İletişim Merkezi Projesi, Barkod Sistemli Malzeme Deposu Projesi, Satış Dükkanları Projesi, Yeni Hizmet Binası Tahsilat Noktası Projesi, 15 Adet Şehir Tanıtım Görseli Projesi, 18 Adet Yeni Çocuk Parkı Projesi, 108 Bin Metrekare Yeşil Alan Düzenlemesi, Park ve Bahçeler Şantiye Binası Yenileme Projesi, Samanlıkkıranı Yeni Şehir Mezarlığı Projesi, Yaya Köprüleri Aydınlatma Projesi, Gedikkaya Mahallesi Çöp Rehabilitasyonu Projesi, Jeoradar Sistemi Projesi, 27 Yeni Araç ve İş Makinesi Alımı, 7 Adet Yeni Muhtarlık Evi Yapımı, Beyaz Masa Projesi, Acil Temizlik Hizmeti gibi projeler Giresun’a Çok Yakıştı.

Eş zamanlı olarak şehrin ihtiyaçları doğrultusunda önemli atılımlar yapan Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu Giresun için üstyapıda; Ulaşım ağında 103 kilometre yol asfaltı, 52 kilometre yeni imar yolu açımı, 40 kilometre yol betonlama, 38 kilometrelik alanda parke yol ve kaldırım yapımı, toplamda 21 kilometre uzunluğunda taş duvar ve tahkimat yapımı, yaya güvenliği için 8 bin metre korkuluk uygulaması, 7 bin metre lento uygulaması, araç ve yaya güvenliği için 3 bin metrekare çelik tel ağ uygulamasını tamamladı. Altyapıda insan sağlığı için 9 bin 500 metre asbest borunun değişimi, 180 bin metre yeni boru hattı, 9 adet yeni su kuyusu açımı, 52 bin metre yağmur suyu ve kanalizasyon hattı yapımı ile Giresun’un altyapısını güçlendirdi. Belediye’nin imkanlarının geliştirilmesi adına, Belediye’nin kullanımına 585 bin metrekare arazi kazandırımı, şehrin estetiğini korumak için 95 Milyon TL değerinde kamulaştırma, 102 Milyon TL değerinde 27 Adet yeni araç ve iş makinesi Giresun’a kazandırıldı.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu temel belediyecilik hizmetlerine ek olarak vatandaşların keyifle yaşam sürmek ve ihtiyaçlarına çözüm sunmak amacıyla Sosyal ve Kültürel Belediyecilik anlamında Giresun’a değer çalışmaları da gerçekleştirdi. İhtiyaç sahiplerine 30 Milyon TL’yi aşkın maddi ve ayni yardım, Sosyal Market aracılığıyla 3 bini aşkın aileye 30 bin kıyafet desteği, Aşevi aracılığıyla 150’yi aşkın aileye 2 öğün sıcak yemek desteği, 4 bine yakın ihtiyaç sahibine evde bakım ve temizlik hizmeti, 5 bine yakın yaşlı ve özel gereksinimli vatandaşların yanında olan çalışmalar, engelli bireylerin ulaşımlarını destek amacıyla 6 bin 800 defa taşıma hizmeti ve 100’e yakın engelli bireylerimize araç desteği sağlandı. Spor şehri Giresun’un daha çok spor ile buluşmasına imkan sağlamak amacıyla şehrin kalbinde 2 bini aşkın gencin katılımıyla turnuvalar gerçekleştirildi, şehirdeki sosyal ve sportif alanların sorumluluğu belediyeye kazandırıldı. Kültürel faaliyetlerde de Giresun’a çok yakışan işlere imza atan Giresun Belediyesi 350 bini aşkın vatandaşın katılımı ile 400 yerel ve ulusal konser gerçekleştirdi. Doğu Karadeniz’in en büyük 3 Kitap Fuarı’nı Giresun’ kazandıran Giresun Belediyesi bölgenin de yoğun ilgisi ile 110 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı. 350 oyun sahnelenmesi ile 90 bini aşkın izleyiciye tiyatro gösterimi ve 20’yi aşkın farklı etkinlikte 22 bin çocuğa dokunuldu.

Bu projenlerin yanında Giresunluların kısa zamanda hizmetine sunulması planlanan projeler şöyle;

Doğu Park ve Galericiler Sitesi Projesi

Gedikkaya Mahallesi'nde Giresun'un en eski çöp döküm alanı üzerine projelendirilen Doğu Park ve Galericiler Sitesi projesi inşaatı hızla ilerliyor. Projenin 2023 Temmuz ayında tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Spor Toto iş birliğiyle Giresun'a kazandırılan projenin yatırım maliyeti 50 milyon TL'nin üzerinde. Tamamlandığında, "40 yıllık çöpü çiçeğe dönüştürme" vizyonuyla şehirde atıl durumda kalan 32 bin metrekarelik alan yeni bir sosyo-ekonomik yaşam alanı olarak hemşehrilerimizin ve Doğu Karadeniz Bölgesi sakinlerinin hizmetine sunulacak.

Doğu-Park-ve-Galericiler-Sitesi

Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi

Giresun'da bulunan ve ailelerin bakımlarına ihtiyaç duyan özel gereksinimli çocukların günlük hayatlarını daha keyifli hale getirecek Engelsiz Yaşam Merkezi projesi hızla tamamlanıyor. Aksu Mahallesi 51 Nolu Sokak'ta bulunan 2 katlı binanın üzerine uygulanan proje ile engelli bireylerin tüm ihtiyaçları karşılanacak ve özel eğitimler ve sosyalleşme imkanları sağlanacak. 1,5 milyon TL'nin üzerinde bir yatırımla hazırlanan Engelsiz Yaşam Merkezi'nin malzemeleri DOKAP tarafından hibe programı kapsamında temin edildi.

Engelsiz-Yaşam-Merkezi

Millet Bahçesi Projesi

Eski Atatürk Stadı’nın bulunduğu alanda projelendirilen ve inşaatı yüklenici firma tarafından hızla devam ettirilen Millet Bahçesi çalışmaları sürüyor. Zemin güçlendirme ve alt yapı çalışmaları devam eden Millet Bahçesi’nin gelecek bahar mevsimine kadar tamamlanması planlanıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan proje tamamlandığında, şehir merkezinde vatandaşların keyifli zaman geçirebilecekleri bir alan Giresun’a kazandırılmış olacak.

Millet-Bahcesi-Gorunum

Mahalle İletişim Merkezleri Projesi

Vatandaşların belediye ile iletişim süreçlerini kendi mahallelerinde gerçekleştirebilmeleri için projelendirilen iletişim merkezleri hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Bu merkezler, vatandaşların belediyecilik işlemleri için görüşme yapabilecekleri noktalar oluşturacak. Ayrıca, vatandaşlar bu merkezler aracılığıyla belediyeye iletmek istedikleri konuları iletebilecek ve merkez içinde kurulacak tahsilat noktası aracılığıyla ödemelerini gerçekleştirebilecekler. İletişim merkezlerinden ilki Aksu Mahallesi'nde tamamlandı ve Aksu Semt Sahası içindeki idari binada hizmete açılacak. Bir diğer iletişim merkezi ise Gaziler Mahallesi'nde bulunan Gaziler Yöresel Ürünler Pazarı içinde hizmete sunulacak.

Turizm Danışma Merkezi Projesi

Giresun Belediyesi, büyüyen ve her geçen gün daha da güzelleşen Giresun için turizm katma değerini arttırmak adına şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin bilgi alabilecekleri Turizm Danışma Merkezi’ni tamamlamak üzere. Alparslan Türkeş Parkı içerisinde kurulan Turizm Danışma Merkezi, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin şehir hakkında bilgi almasını amaçlıyor. Ayrıca, yöresel ürünlerin satışının yapılacağı bir alan da içerecek olan bu merkezin tamamlanması için çalışmalar hızla devam ediyor.

Turizm-Danışma-Merkezi

Bilgi Evleri Projesi

Başkan Şenlikoğlu’nun göreve gelmesi sonrası şehre kazandırdığı önemli projelerden biri olan ve geçtiğimiz 4 yılda binlerce çocuğumuza katkı sağlayan Bilgi Evleri projesinin 4. için çalışmalar devam ediyor. İlkinin Aksu Mahallesi’nde açıldığı Bilgi Evi projelerinin 2. si Çıtlakkale Mahallesi’nde 3.’sü ise Hacısiyam Mahallesi Kumyalı Mevkii’nde bulunuyor. Giresun’un 4. Bilgi Evi olacak projenin Teyyaredüzü Mahallesi’nde 5. Bilgi Evi’ninde Kapu Mahallesinde tamamlanması planlanıyor.

Bisiklet ve Yürüyüş Yolu Projesi

Vatandaşların yürüyüş ve bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla şehrin bir ucundan diğer ucuna projelendirilen bisiklet ve yürüyüş yolunun yapımı hızla devam ediyor. Şehrin Doğu yakasındaki Hüseyin Restoran ile Batı yakasındaki Plajlar Bölgesi (Opet) arasında kalan 9 kilometrelik sahil bandına uygulanan projenin tamamının kısa zamanda tamamlanması planlanıyor. Dünya standartları dikkate alınarak uygulanan proje kapsamında bisiklet yolu mavi, yürüyüş yolu ise yeşil olarak renklendiriliyor. Bisiklet yolu gidiş geliş 2 parkur, yürüyüş yolu ise tek parkur olarak uygulanıyor.

Sokakbaşı Yöresel Ürünler Pazarı ve Meydan Düzenleme Projesi

Giresun’un kültürel değerlerini yaşatmak ve şehrin tamamında kalkınmayı amaçlayan Başkan Şenlikoğlu’nun projelerinden olan Sokakbaşı Yöresel Ürünler Pazarı ve Meydan Düzenleme Projesi hızla devam ediyor. Tarihi Sokakbaşı mevkiinde uygulanan proje ile şehrin kesişim noktalarından olan Sokakbaşına yakışacak proje uygulanıyor. 1. ve 2. etabının toplamında 2.600 metrekarelik bir proje alanı içerisinde devam ettirilen çalışmalar ile atıl durumdaki alanlar vatandaşların ve bölge esnafının kullanımına kazandırılmış olacak. 1. etap projesinin tamamlanmasının ardından başlanacak meydan düzenleme projesi ile Sokakbaşı’nın yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Özgürlük Yolu Yenileme ve Çevre Düzenlemesi Projesi

Giresunluların, yerli ve yabancı turistlerin, Giresun ve Karadeniz manzarasının keyifle tadını çıkartabileceği şehrin merkezinde yer alan Özgürlük yolunda yenileme çevre düzenleme çalışmaları başladı. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKAP) ile birlikte gerçekleştirilecek proje ile 900 metre uzunluğunda alan üzerinde toplam 4 bin 780 metrekare yürüyüş yolu, 800 metre korkuluk ve aydınlatma çalışmaları yapılması planlanıyor. Şehrin merkezinde bulunan alan üzerinde yapılacak çalışmaların tamamlanması ile Giresun’a yeni sosyal yaşam alanı kazandırılması planlanıyor.

Ozgurluk-Yolu-Projesi

Boztekke Caddesi Prestij Cadde Projesi

Cadde ve sokakların bir şehrin aynası olduğu düşüncesini benimseyen Giresun Belediyesi prestij cadde projelerine ara vermeyerek şehrin vizyonuna değer katmayı sürdürüyor. Yenilenen yüzüyle vatandaşların büyük beğenisini kazanan Nihatbey Caddesi, Pazar Caddesi ve Fatih Caddesi projelerinin ardından, şimdi de şehrin batı yakasının en hareketli caddelerinden olan ve her geçen gün gelişen Boztekke Caddesi Prestij Cadde projesi başlıyor. Toplam 1 kilometrelik proje kapsamında altyapıda güçlendirmeler ile üst yapıda kalıcı ve estetik görünüme kavuşturacak kaldırım ve aydınlatma çalışmaları gerçekleştirilecek.

Atıksu Arıtma Tesisi Projesi

Bütün şehrin altyapısını ihtiyaçlar doğrultusunda yenileyen ve güçlendiren Giresun Belediyesi, şehirdeki Atıksu sorununa çözüm olması amacıyla Avrupa Birliği ile iş birliği içinde son sistem teknolojiye sahip Atıksu Arıtma Tesisinin yapımı hızla devam ediyor. Proje ile 32 km uzunluğunda Atıksu kolektörü ileri arıtma sistemi uygulanarak çevreye duyarlı bir tesis kazandırılmış olacak. Bazı özellikleriyle Türkiye’de ilk olacağı açıklanan Atıksu Arıtma Tesisi kendi elektriğini üretecek. Tesisin çamur havuzunda oluşacak metan gazı kurulacak enerji üretim tesisiyle elektrik enerjisine çevrilecek. Bu sayede Atıksu Arıtma Tesisi içerisine kurulacak elektrik üretim tesisiyle, kendi elektriğinin yüzde 75’ini karşılayacak. Batlama havzasının girişinde 28 bin metrekarelik alan üzerine yapılan tesis projesi ile eş zamanlı olarak şehrin tüm bölgelerindeki kanalizasyon hatlarında da birleştirme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

Atıksu-Arıtma-Tesisi

Trafiği Rahatlatacak Aksu DSİ Köprü Projesi’nde Sona Doğru

Eğitim Araştırma Hastanesi ile Çotanak Stadyumu’nun olduğu alandan Dereli yoluna bağlantı sağlayacak köprü yapımında sona yaklaşılıyor.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun takibini yaptığı ve Ankara’da gerçekleştirdiği yoğun görüşmelerin ardından DSİ tarafından projelendirilmesine karar verilen köprünün hizmete girmesiyle bölgede yaşanan trafik sıkışıklığını rahatlatacak. Köprü aynı zamanda hem hastane hem de stadyuma ulaşımı da genel olarak oldukça kolaylaştıracak.

Köprü, 70 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde kemer tipi şeklinde dökme beton sistemi ile inşa ediliyor.

Aksu-DSİ-Koprusu

Editör: Ortak Kullanım