Giresunspor camiasında şok etkisi yaratan FIFA kararının yansımaları sürüyor.

Ocak 2022 ara transfer döneminde Giresunspor Kulübü tarafından transferi duyurulan Brezilyalı futbolcu Jean Pyerre, İstanbul'daki sağlık kontrollerinin ardından Antalya kampına katılmış burada bir imza töreni düzenlenmişti.

brezilyali-jean-pyerre-giresunspor-da-14701994_amp

Takımla beraber devre arası hazırlıklarına başlayan oyuncunun testislerinde tümör tespit edilmesi üzerine, oyuncu tedavisi için ülkesine dönerken, ulusal basın ajanslarına yansıyan bilgilere göre Giresunspor Kulübü tarafından oyuncunun sözleşmesinin karşılıklı olarak feshedildiği yönünde bir açıklama yapılmıştı.

jean-pyerre_2051

Oyuncu ülkesine dönerken sosyal medya hesabından şu açıklamayı paylaşmıştı;

“Bazı durumlar bir işaret olarak hayatımızda olur. Tüm tetkikleri yaptıktan ve Giresunspor ile sözleşme imzaladıktan sonra testislerimden birinde küçük bir tümör tespit edildi. Durum hassas, ancak iyileşme olasılığı yüksek. Ve olacak. Benim kararım Brezilya'ya dönüp hastalığımı güvendiğim doktorlarla ve ailemin yanında tedavi etmek. En iyi şekilde iyileşmekten ve bu engeli aşmaktan başka seçeneğim yok. Benimle bu anı yaşayan herkesin anlayışına minnettarım. Hadi bir savaş daha yapalım!”

Aradan geçen yaklaşık 9 aylık sürenin sonunda FIFA'dan gelen karar tüm Giresunspor camiasında şok etkisi yarattı.

Jean Pyerre, ülkesine döndükten sonra kendi ifadesine göre; Giresunspor Kulübü ile resmi bir sözleşme imzaladığı, imza öncesi prosedürlerindeki sağlık kontrollerinden geçerken bir sorunla karşılaşılmadığı ve bunun üzerine basına açık resmi imza töreni düzenlendiği, ardından takımla antrenmanlara çıktığı, sonradan tespit edilen hastalığının tedavisi için ülkesine dönerken herhangi bir fesih anlaşması yapmadığı ancak kulübün sözleşmeyi tek taraflı feshettiğini sonradan öğrendiği gerekçesi ile FIFA'ya şikayette bulundu. 

Oyuncunun avukatları tarafından sunulan kanıtlara göre ve Giresunspor Kulübü tarafından yapılan savunmanın incelenmesinin ardından karar alan FIFA, oyuncuya 765 Bin Euro ödenmesine, Giresunspor Kulübüne ise 2 dönem transfer yasağı getirilmesine hükmetti.

Konunun basına ve kamuoyuna yansımasından kısa bir süre sonra Giresunspor Kulübü Basın Sözcüsü Ferhat Karademir sosyal medyada bir platform üzerinden yaptığı açıklamada kulübe böyle bir cezanın gelmediğini, haberlerin yalan olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

"Pyerre ile ön protokol yapıp Türkiye'ye getirdik, sağlık kontrollerinden geçemedi, kendisini Türkiye'de tedavi ettirmek istedik ama Brezilya'dan ilk defa çıktığı için Brezilya'ya gitmek istedi ve gitti. Bu oyuncu ile yapılmış bir sözleşme kesinlikle söz konusu değil, zaten oyuncu buradan ayrılıp gittikten sonra bizimle bir teması olmadı, farklı bir kulüple sözleşme imzaladı ve sezona başladı. Bir süre sonra ne olduysa bizi dava etmek akıllarına gelmiş, kendisinin yada menajerinin bilemiyorum. FIFA'ya sundukları dava dilekçesinde bir sözleşme yok, tabiki antrenman görüntüleri var, antrenmana çıktı bizimle, medyaya tanıttık o fotoğraflar var. Onun dışında bir şey yok. 759 Bin Euro civarı bir sözleşme bedeli de yok. Basında geçenler yalan, kulübe gelen bir ceza yok. Bu oyuncuya çok iyi niyetli davrandıki böyle bir davanın açılması bizi üzdü açıkcası, ama bu süreç devam edecek, 2-3 yıldan önce bitebilecek bir dava değil"

Karademir'in açıklamalarında dikkat çeken detay basın tarafından yayınlanan habere konu olan bilgilerin yalan olduğunu ifade etmesi oldu.

Basın haberde hangi bilgileri kamuoyuna sunmuştu?

- Oyuncunun Giresunspor Kulübünü FIFA'ya şikayet ettiğini,

- FIFA'nın bu şikayetin değerlendirilmesi sonucunda Giresunspor Kulübünün oyuncuya 765 Bin Euro ödemesine ve Giresunspor Kulübüne 2 dönem transfer yasağı getirilmesine hükmettiğini,

- FIFA'nın bu kararının temyize açık olduğunu.

Bugün Giresunspor Kulübü resmi sitesinden yeni bir açıklama yayınlandı,

Adsız tasarım (5)

Peki kulübün yayınladığı açıklamada hangi detaylara yer verildi?

- 24 Haziran 2022 tarihinde futbolcu tarafından Giresunspor Kulübü aleyhine FIFA nezdinde dava açıldığı,

- Söz konusu dosya kapsamında FIFA tarafından alınan karar neticesinde kulübümüzün futbolcuya 765.000 Euro tutarından tazminat ödemesine,

- Kulübümüzün 2 transfer dönemi boyunca yeni bir profesyonel futbolcu sözleşmesi imzalamaktan men edilmesi, 

Okul Sporları Futbol Yıldızlar Kız İl Birinciliği müsabakaları tamamlandı Okul Sporları Futbol Yıldızlar Kız İl Birinciliği müsabakaları tamamlandı

- Söz konusu karara karşı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi nezdinde gerekli temyiz başvurusunun yapılmasından ötürü kararın henüz kesinleşmediği,

462353

Giresunspor Kulübü Basın Sözcüsü Sayın Ferhat Karademir'e soruyoruz;

Dünkü açıklamalarındaki "basında geçen yalanlar" ve bugün kulübün resmi açıklamasında yer alan "kamuoyunun bilgisine sunulan ve bir takım eksik ve hatalı bilgilere dayanan haberler" nelerdir?

Kamuoyunun doğru aydınlatılması adına, yayınlanan yalan haber ve bilgilerin ne olduğu hakkında Giresunspor Kulübü ve kendisinden bir açıklama bekliyoruz.

Böylelikle yalan söyleyenin kim olduğunu herkes öğrenmeli.