İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu uyum eğitimlerini yerinde görmek üzere okulları ziyaret etti.

2022-2023 eğitim-öğretim yılının I. Yarıyılı, Milli Eğitim Bakanlığınca 2022-2023 eğitim ve öğretim yılının başlaması dolayısıyla bu yıl okul öncesi, ilkokul ve ortaokula başlayacak öğrenciler için uygulanmak üzere yeni bir rehberlik çalışması ve uyum eğitimleri programı hazırlanarak uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda ilimizde de 05 Eylül 2022 Pazartesi günü Okul Öncesi ve 1. Sınıf Öğrencilerine uygulanacak olan Yüz Yüze Uyum Eğitimleri başladı.

Giresun’dan Ordu’ya kardeş eli Giresun’dan Ordu’ya kardeş eli

Ertuğrul Tosunoğlu bu kapsamda gerçekleştirdiği ziyaretlerde çalışmalar konusunda yönetici ve öğretmelerden bilgiler alırken, velilerle de sohbet etme imkânı buldu.

Tosunoğlu, çalışmalara dair değerlendirmesinde; Uyum Eğitimleri ile çocuk, aile ve öğretmen iş birliğinin güçlendirilmesi, Velilerin de katılımıyla önemli farkındalık oluşturulması, hedeflendiğini söyledi.

06123926_WhatsApp_Image_2022-09-05_at_17.38.36_2-1

Okul öncesi eğitim programında velilere; okul öncesi eğitim nedir, Okul öncesi eğitimin önemi, uygulanan eğitim programları, çocuğun okulda bir günü nasıl geçmektedir,  okula uyum sürecinde öğretmenden ve okul yönetiminden beklentiler ve velilere tavsiye niteliğindeki sunum ve etkinlikler yapıldığını, eğitim hayatına adım atan öğrencilerimizin okulu ve sınıfı tanımaları, öğretmenle tanışmaları, arkadaşlarıyla tanışma ve iletişim kurmaları, sınıf kurallarını tanımaları, okula karşı olumlu tutumlar geliştirmeleri için uyum etkinlikleri düzenlendiğini dile getirdi. İlimiz genelinde okul öncesi eğitimde şu an itibariyle kayıtlı 5.818 öğrencinin, İlkokul 1. Sınıfta ise toplam 4.566 öğrenci kayıtlı olup uyum eğitimine başladığını belirtti. Velilere yönelik uyum eğitimlerine ise Okul Öncesinde 4.963 öğrenci velisi, İlkokul 1. Sınıfta 3.723 öğrenci velisinin katıldığını, okula uyum programının hafta boyunca düzenlenecek sunum ve etkinliklerle devam edeceğini dile getirdi. Uyum eğitimlerinde yer alan tüm yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilere gösterdikleri ilgi ve katkılarından dolayı teşekkür ederek başarılar diledi.

5 Eylül'de okul öncesi eğitim ile ilkokul birinci sınıflara başlayan öğrenciler için uygulanacak uyum programı 9 Eylül'de sona erecek. Ayrıca Uyum eğitimine, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilerin velileri de uyum eğitimleri programı kapsamında düzenlenen eğitim ve etkinliklere katılmaktadır. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıf öğrencileri ile ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerine uygulanacak uyum programı ise 12 Eylül'de başlayıp 16 Eylül'e kadar sürecek.