TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun Espiye Soğukpınar Beldesinin üstün kamu yararı bahanesiyle talan edilmesine izin vermeyeceğiz.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “üstün kamu yararı denilerek Espiye, Soğukpınar Beldesi’nde Cengiz Holdinge ait ETİ Bakır tarafından işletilen maden sahasında açık ocak kapasite artışı, yeraltı maden işletmesi, mevcut cevher zenginleştirme tesisi, ilave cevher zenginleştirme tesisi, mevcut atık depolama tesisi ve ilave atık depolama tesisleri yapılmasına bölge halkı olarak müsaade etmeyeceğiz” dedi. 

ÇED Toplantısı Şirket Çalışanları İle Yapılıyor

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısının, şirket çalışanlarının katılımı ile yapılıyor ve adına da ÇED toplantısı deniliyor. Toplantı da yöre halkı yok!  Muhtarlar Yok! Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri yok! diye sözlerine devam eden Tığlı, “buradan ilgili tüm kamu kurumlarını uyarıyorum; bu talana bu pervasız, arsız ve saygısız tutuma izin vermeyin. Yukarıdan talimat geldi diyerek vicdanlarınızı rahatlatamaz, tarihi sorumluluktan sıyrılamazsınız. Halkın görüşü alınmadan, şirket personeli ile yapılan sözde ÇED toplantısı yok hükmündedir, geçersizdir ve kanunlara aykırıdır. Bu durum kabul edilemez” çıkışını yaptı.

Giresun’un Yarısı Maden Ocaklarına Peşkeş Çekildi

Giresun Valisi Ünlü, selden tahrip olan yollardaki çalışmaları inceledi Giresun Valisi Ünlü, selden tahrip olan yollardaki çalışmaları inceledi

Tığlı, “Giresun’un bakır, kurşun ve çinko bakımından zengin tüm ilçeleri maden şirketlerine peşkeş çekilmiştir. 693.400 hektarlık Giresun’un 256 bin 106 hektarı, tam 129 ruhsat verilerek maden şirketlerine peşkeş çekilmiştir. Giresun İli üstün kamu yararı gerekçe gösterilerek hem yandaşlara üstün kasa yararı sağlanıyor hem de vahşi bir şekilde doğa katliamına açık hale getiriliyor” dedi.

Espiye İlçesi Soğukpınar Beldesi Kızılkaya yıllardır Cengiz Holdinge ait ETİ Bakır A.Ş. tarafından yürütülen açık ocak madenciliğiyle yok edilmektedir. 2021 yılı verileri baz alındığında Espiye’de 7 işletme ve 1 arama ruhsatıyla faaliyet gösterildiğine değinen Tığlı, “ÇED gerekli değildir raporlarıyla, üstün kamu yararı gerekçeleriyle açık kürüme maden ocağı faaliyetlerine izin verilmesi her geçen gün büyüyen bir çevre felaketine ve doğa katliamına dönüşmeye başlamıştır” vurgusunu yaptı.

Ülkeyi Talan Etmekten Vazgeçin

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Geçtiğimiz yıllarda maden faaliyetlerinden kaynaklanan heyelanlarla fındık bahçeleri zarar görmüştür. Beldemizin bahçeleri, ormanları, ağaçları tozdan yeni sürgünler verememiştir. Kızılkaya’nın tümü, Yedi Değirmenler Tabiat Parkı, Gelevera Deresi kirlilik nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Maden ocaklarına üstün kamu yararı kılıfı ile yandaşlarınızı zengin etmek için ÇED gerekli değildir raporları vereceğinize biraz olsun vicdanlı olun, inançlı olun ve bu ülkeyi talan etmekten vazgeçin” dedi.