Memur-Sen Konfederasyonu'na bağlı Büro Memur-Sen Giresun şube başkanlığı, 16-20 Mayıs sosyal güvenlik haftası kapsamında bir basın açıklaması düzenledi. Büro Memur-sen Şube Başkan Yardımcısı Köksal Çınar, yapılan basın açıklamasında SGK çalışanlarının yaşadığı problemler ve hafta boyunca yapılacak eylem planı ile ilgili şunları söyledi.

Her yıl 16-20 Mayıs tarihleri Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır, Ancak büyük bir sevince dönüşmesi gereken kutlamalar, SGK çalışanlarının yaşadığı mağduriyetler nedeniyle buruk bir şekilde geçmektedir. İnsanlarımıza beşikten mezara kadar hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu'nda; 23 bini taşrada 4 bini merkezde olmak üzere yaklaşık 27 bin memur görev yapmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında yaklaşık 100 milyon kişiye hizmet veren SGK'da, büyük fedakarlıklarla çalışan personel emeğinin karşılığını ne yazık ki alamamaktadır. Maaşı düşükte olsa geçmişte aldığı fazla mesai ücreti, ikramiye, performans ödemesi ve havuz parası gibi ek gelirlerle ayakta kalabilen memurlar, 666 Sayılı Kanun Hükmünde kararname ile bu haklarını kaybetmiş, emeğinin karşılığını almaktan uzaklaştırılmıştır. Bu nedenle; 16-20 Mayıs tarihlerinde kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında çalışma şartlarının iyileştirilmesi, görevde yükselme, kadro, fazla mesai, tazminatlar, 3600 ve ikramiye gibi konularda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi maksadıyla Büro Memur-Sen olarak eylem kararı almış bulunmaktayız. Hafta kapsamında; 16-20 Mayıs tarihleri arasında aşağıdaki eylem planımızı gerçekleştireceğiz.

  - 16 Mayıs Pazartesi günü yapılacak basın açıklaması sonrasında çalışanların beklentileri ile ilgili dilekçelerin Kurum başkanlığına iletilmek üzere evrak kayda verilmesi.

Zabıtadan zincir marketlerine denetim Zabıtadan zincir marketlerine denetim

   - 17 Mayıs Salı günü tüm çalışanların tepkisini sosyal ortamda dışa vurması için siyah renk kıyafetle işe gidilmesi.

   - 18 Mayıs Çarşamba günü Sabah 2 saat işe geç gitmek ve mesai bitişinden 2 saat önce işten çıkarak 4 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirmek.

   - 19 Mayıs Perşembe günü resmi tatil olması nedeniyle saat 21:00 de hashtag çalışması yapılması.

   - 20 Mayıs Cuma günü tam gün iş bırakma (çalışanlar o gün işe gelmeyecek)

WhatsApp Image 2022-05-17 at 15.19.49

İçinde bulunduğumuz hafta vesilesiyle, başta SGK çalışanları olmak üzere hizmet kolumuzda yer alan tüm çalışanların ve bütün emekçilerinin emeğinin karşılığını aldığı, bir sonraki sosyal güvenlik haftası kutlamalarında sorunları konuşmaktan ziyade kazanımlar nedeniyle teşekkür ettiğimiz bir hafta olmasını temenni ediyoruz.'' dedi.