Giresun İl Müftülüğü, "Her Ay Bir Konu Bir Konuk Projesi" ile Kur'an kursu öğrencilerine yönelik seminerler düzenliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur'an kursu öğrencilerine yönelik planlanan "Her Ay Bir Konu Bir Konuk" projesi kapsamında müftülüklerce programlar gerçekleştiriliyor.

Proje kapsamında Giresun İl Müftülüğünce, Çakırmelikoğlu, Bölge Hafızlık ve Merkez Kız Yatılı Kur’an Kurslarında eğitim gören hafızlık öğrencilerine yönelik seminer düzenlendi.

Seminerlere 15 Temmuz Şehitler İmam Hatip Ortaokulu Rehber Öğretmeni Kemal Karaman konuşmacı olarak katıldı.

İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen “Etkili İletişim ve Olumlu Davranış Geliştirme” seminerinin açış konuşmasını yapan Karaman, etkili iletişimin, insanlar arasındaki ilişkilerin temel yapı taşı olduğunu vurguladı.

İyi iletişim becerileri sayesinde daha iyi arkadaşlıklar kurulacağını ifade eden Karaman, “İyi bir iletişimcinin en temel becerilerinden biri dinlemektir. Başkalarını anlamak için dikkatlice dinleyin ve sorular sorarak anladığınızı gösterin.

Başkalarının duygularını anlamaya çalışın. Empati, insanlar arasındaki ilişkileri olumlu bir şekilde etkiler.

Düşüncelerinizi açık ve net bir şekilde ifade edin, karmaşık veya belirsiz ifadelerden kaçının.” dedi.

“Arkadaşlarınıza saygı gösterin”

Olumlu yaklaşım ve davranışların iletişimi kolaylaştırdığı gibi kişinin kendisine de fayda sağladığını ifade eden Karaman, “Başkalarına saygı göstermek, olumlu bir davranışın temelidir. Herkesin duygu ve düşüncelerine saygı duymalısınız.

İhtiyacı olanlara yardım etmek, olumlu bir davranıştır. Küçük bir jest, başkasının gününü aydınlatabilir.

Kendi davranışlarınızın sonuçlarına katlanmak, olgunluk ve olumlu bir davranışın göstergesidir. Son olarak, iletişim ve davranışlarınızı geliştirmek zaman alabilir, ama unutmayın ki herkes gelişebilir. Her gün biraz daha iyi olma yolunda adımlar atın. İyi iletişim ve olumlu davranışlarla, geleceğe yön veren bir kanaat önderi olabilirsiniz. Beni sabırla dinlediğiniz için hepinize teşekkür eder, başarılar dilerim.” diye konuştu.

Görele'de Kore Gazisi Küçük'ün evi onarıldı Görele'de Kore Gazisi Küçük'ün evi onarıldı

Seminerlere Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Ali Osman Yılmaz, Kur’an kursu öğreticileri ve öğrenciler katıldı.

Editör: Ortak Kullanım